Založen: Dec 24, 2017 Příspěvky: 8150 Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Zaslal: so prosinec 09 2023, 21:38 Předmět:
Crifodo napsal(a):
...
Napadlo tě, že se to dělo dá (a řekl bych, že i využito bylo) proti hovádkům, co jdou třeba "na fotbal"? _________________ Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Neřeším dělo, čím to, že je ta modulace slyšet na velkou vzdálenost při použití domácí reprobedny s výškovým reproduktorem při docela malém výkonu, myslím tím například přes zeď, nebo i dvě i se zacpanýma ušima ?
( Musí to být 12kHz a pár vteřin, výš už to reprák nedá a déle to taky nejde, protože se z něho začne kouřit a vyhoří)
Je tam spousta odborných fyzikálních informací a matematických funkcí, ale velké většině z nich vůbec nerozumím .
Bohužel články jsou na mě moc složité, odpověď pro laika v oboru fyziky a matematiky, proč je modulace slyšet přes zeď i se zacpanýma ušima jsem tam nenašel .
Pouze pocitově a intuitivně vnímám, že k demodulaci zvukové nízkofrekvenční složky dochází rezonanci uvnitř lebky, která tím jde do vnitřního ucha a tím je slyšet i se zacpanýma ušima a zeď pro nosnou frekvenci neklade významnou překážku.
to já taky ne.
Asi by ti pomohlo objasnit co slyšíš, zachycovat to mikrofonem a zobrazovat v místě poslechu, jestli vzduch nelinearitou dělá něco jako detekci.
Pokud je to tedy tak naléhavej problém
Naléhavé to není, jen mě zajímá kde uvnitř lebky dochází k demodulaci, že je modulace amplitudově modulované nosné slyšet na dálku i se zacpanýma ušima.
Slyším to co do modulace pustím, samozřejmě kvalita dálkového poslechu, který je slyšet uvnitř lebky je horší, než kdyby to hrálo normálně z repráku bez nosné 15kHz.
Spíš je to zajímavé, že jakoby je úplné ticho a je slyšet jen modulace na dalku, na kterou by reprák bez nosné slyšet přes zeď nebyl.
Možná to popisují špatně, ale snažím se podrobně přiblížit.
Mikrofon zachytí pouze nosnou, musel by následovat elektronický demodulátor.
Tohle bude jen spekulace, čistá fantazie. Závislost mezi akustickým tlakem a vnímáním hlasitosti je zhruba logaritmická, tedy nelineární. Možná se tato nelinearita postará o tu demodulaci.
Matematicky to funguje. Např. nosná 12 kHz modulovaná signály 800 Hz/30% a 1 kHz/20% prohnaná logaritmickou funkcí produkuje mj. ty modulační kmitočty.
To je ono. Nedokázal jsem to odborně popsat, ano pocitově s různými kmitočty, modulačním zdvihem a hlasitostmi k demodulaci dochází na té nelineritě.
Odpovídá tomu i míra zkreslení slyšitelné modulace oproti originálu. Žádné výšky, prochází jenom basy a kmitočty nejlépe do asi 300Hz. A taky to asi nějak souvisí se zrcadlovými postranními pásmy AM modulace, kdy vzniká 12kHz - 300Hz = 11700Hz a 12kHz +300Hz = 12300Hz.
A je slyšet i nosná 12kHz, kterou to chce zvýšit, ale tím klesá dosah.
Ideálně 16kHz a piezo, které se dá z druhé strany chladit.
Tady je to dobře popsané ty interakce dvou ultrazvukových vln a proto je modulace slyšet uvnitř lebky a proto to funguje jenom s kruhovým oboustranně vyváženým DSB AM modulátorem s dvouma trafama, v případě té závěrečné práce to nepochybně funguje i s modulátorem softvérovým
Ta práce je zajímavá, nikdy jsem se s touto problematikou nesetkal. Jenom mi tam chybí experimentální ověření výsledných produktů demodulace, všechno je jen o modulaci. Asi nedosáhli takových akustických tlaků, aby se nelinearita prostředí projevila.
Pozn.: Je taková známá poučka, že na základě chybného předpokladu se dá dokázat jakákoliv hloupost. Tak třeba i demodulace nelinearitou v hlavě.
Tam je problém, že je potřeba velký výkon zesilovače. S AB zesilovačem třeba na 40kHz toho nelze dosáhnout, protože se hned přehřeje a výkonové AB s tlustými tranzistory je zase líné.
Proto tam dělal ten pokus s Déčkem, které mu nejelo na víc jak 30V a tím malý výkon. Nicméně slyšet to bylo.
Potřebuje to skutečný déčkový zesilovač aspoň 100W sinus na nějakých 10 ohmech s napájecím napětím aspoň 100V a s šířkou pásma 50kHz se spínacím kmitočtem 500kHz a výš.
A čím větší pole vysokofrekvenčních repráčků, tím líp.
Déčko s obyčejnými mosfety mi běží na 550kHz, nyní předělávám budiče na tranzistory SiC C3M0065090, napájení zůstane 280VDC.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 4 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.