http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/mvs_132.jpg
Podnik kde jsem měl až do plyšáku to potěšení být zaměstnaný to vyráběl. Do kanclu taky jedna přišla, ale zapomnělo se na desku připojení disketové paměti, takže ta sestava se hodila akorát k tomu, že by se na ni hodila háčkovaná dečka a na ni asparágus.
Tak jsem si nechal zkopírovat výrobní dokumentaci, plošný spoj byl na skladě, součástky jsem dílem vyfasoval, dílem vyškemral od kolegů, osadil, zapájel a poprosil jsem oživovače na dílně, aby mi tu desku projeli na testeru.
Pak jsem tu MVS810 naučil česky
Předtím jsem si hrál s MVS800, to bylo něco podobného, akorát bez disket. Taky jsem si tehdy koupil TI58 a pár prográmků jsem na tom spáchal.
Taky jsem byl jmenován jako věrozvěst na ADT4500, abych šířil mezi pohany víru v program ADELA 2, ale nenaučil jsem se s tím.
Po plyšáku když podnik šel pod kytičky jsem se uchytil jinde, v konstrukci byl PC AT s programem AutoCAD, ale nikdo s tím nepracoval, tak jsem se s tím naučil, týpci mě chodili kontrolovat co dělám jakože "takových flákačů co se tu ani neohřáli akorát se zašívali u počítače jsme tu měli a se všemi jsme se dokázali vypořádat", ale když zjistili, že se s tím dá dělat i něco jiného než hrát Tetris, tak se to naučili i jiní.
Synům jsem tehdy koupil Didaktik Gama, pak z výprodeje SAPI86 (ale to už bylo po plyšáku) a ještě se mi vybavují i jiné stroje.
Doba her a malin nezralých.
EDIT:
Ještě jsem si vybavil, na FEL ČVUT
https://intranet.fel.cvut.cz/cz/elektra/setkani/foto_Setkani_2015/38_setkani_absolventu_CVUT_FEL_2015.jpg
jsem psal programy na počítač MINSK 2 - nejdřív ručně do čtverečků na papíru, pak i na děrné pásky na dálnopisu. Když jsem se dočkal výpisu z počítače (k počítači jsme samozřejmě nesměli), ze začátku jsem měl mnohdy chybu a z papírů co pak následoval jsem si mohl akorát dělat vlaštovky. _________________ Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Naposledy upravil Yarda1 dne st listopad 22 2023, 21:14, celkově upraveno 3 krát.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st listopad 22 2023, 17:35 Předmět:
Tesla 200, EC1030, ty jsem viděl na výpočetkách, ale sáhnout mě na ně nenechali. To ani ve škole, kde nás pustili k analogovému AP-Š, ale už ne k velkému počítači, "abychom tam na nic nešahali".
Pak jsem se v práci častěji setkal se Sharpem MZ-800, na něm se dělaly inventury, s kalulačkou Sharp Elsi Mate EL5801 (ta uměla i předpony od piko po Giga, s tím se počítalo skvěle, akumulátory na jedno nabití vydržely až 5 hodin, ale tu jsem musel vrátit, když jsem měnil práci). Pak to byl Atari XE, následoval ZX Spectrum, k tomu jsem si časem pořídil kopretinovou tiskárnu Robotron 1152 s českou a německou kopretinou a doplnil přepínatelnou EPROM s řazením znaků pro každou z kopretin, následovala vestavba Spectra do klávesnice Consul 3111 a nákup řadiče Dataputer se dvěma disketovými mechanikami. V té době jsme v práci rozebírali počítač EC a už jsme měli k dispozici PC XT a posléze PC AT. No a pak jsem si pořídil domů počítač s Win95 a následovalo několik, většinou zděděných notebooků.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6895 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: st listopad 22 2023, 19:15 Předmět:
Na analogovém počítači jsem si hrál taky, ale bylo to tak v 1998. Každopádně ten počítač byl zhruba stejně starý jako já. Jak on se sakryš jmenoval, nějek tuším od M.
Založen: Feb 21, 2011 Příspěvky: 3546 Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)
Zaslal: st listopad 22 2023, 19:32 Předmět:
MEDA? - Malý Elektronický Diferenciální Analyzátor _________________ Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Zaujimave, je mozne ze v tom regione to vybavovali rovnako, predpokladam ze kraj odobral nejaku seriu a nasadil do skol, zas niekde okolo Bardejova vraj existovala v skolach siet z pocitacov Mato (low cost klon PMD)
Pocul som vsak ze tieto Didaktik Beta aj niekde na zahori po gymnaziach bezali.
Založen: Feb 28, 2006 Příspěvky: 1848 Bydliště: SK, Liptov
Zaslal: čt listopad 23 2023, 7:52 Předmět:
Na skole (1980?) nejaky salovy , asi RPP16, na ktorom nas ucili programovanie vo Fortrane a zadavanie programu cez dierne stitky....
Sukromne asi od tretieho rocnika na VS (1983 ?) Sharp PC1401 (BASIC), ten mam doteraz.
V prvej praci som trochu pricuchol k SM 4/20 a o cosi viac k SM50/40, pouzitych ako riadiace PC napriklad k testeru plosnych spojov od Aritmy, pripadne kancelarske pocitace (ARITMA 1915) tiez na baze SM50/40. Neskor PP06.
Doma som vtedy chvilu trapil PMD85 a potom hlavne Didaktik gama. Neskor samozrejme prislo na 286,386,486... ale to uz bolo neskor nez pred prevratom.
Založen: Dec 18, 2006 Příspěvky: 9778 Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí
Zaslal: čt listopad 23 2023, 9:58 Předmět:
IQ151 (VŠB Ostrava) asi tak 1986-87
PMD 85 tamtéž a stejná doba
Atari 800XL - voj.základní služba
kalkulačky Qualitron, Polytron, Texas a Sharp _________________ Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Naposledy upravil konosuke dne čt listopad 23 2023, 10:07, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Feb 21, 2011 Příspěvky: 3546 Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)
Zaslal: čt listopad 23 2023, 10:06 Předmět:
Kalkulačka Canon Palmtronic F-41 a samozřejmě logáro (lze brát jako analogovou výpočetní techniku).
Na VŠ pak Tesla 200 - nepřímý kontakt pouze přes rozhraní místnosti s bednou na svitky děrných pásek a budníky na výpisy jehličkovou tiskárnou na traktorovém papíře, programování ve Fortranu, datlování programu a dat na děrnou pásku na dálnopisu. A pak nějaký maďarský krám s procesorem 8080(?), který se programoval ve strojáku. _________________ Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Naposledy upravil Eleman dne čt listopad 23 2023, 10:23, celkově upraveno 1 krát.
No, v 73 roce ve škole hybrid Meda, na VUT v roce 77 stavba a využití řídícího členu s 8008, v roce 85 stavba a využití přehledové tabule s 8048, v roce 89 Olivetka 286 a poté XT, AT, pentia... Prográmky v asembleru, později C, FoxXXX...
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.