No takže elemane, kdyby sis přečetl to, co píšu výše, tak bys ten příspěvek nemusel psát...
Výpočet pasivního dvojitého T je třeba tady, je ale potřeba dát pozor na budící a zatěžovací impedanci (to jsou zde s oblibou ignorované "detaily")... _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Ze dvou možností často volím tu třetí.
Naposledy upravil JirkaZ dne út listopad 14 2023, 19:57, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Feb 21, 2011 Příspěvky: 3530 Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)
Zaslal: út listopad 14 2023, 19:50 Předmět:
Přečti si první moji větu. Chtěl jsem jem zabránit další zbytečné diskuzi a vymejšlení ∏čovin. A ano, protvrzuji a doplňuji to co jsi napsal výše. _________________ Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út listopad 14 2023, 20:29 Předmět:
Eleman napsal(a):
Nedělejte z toho zase zbytečnou vědu. Spojení R a L na šum nepomůže.
zařaď mezi vývody 9 a 10 dvojitý RC článek s kritickou frekvencí 19 kHz a minimálním přenosem na této frekvenci. Tím se odfiltruje pilot, dekodér se se nepřepne do sterea a na výstupech bude bude monofonní signál s minimálním možným šumem.
Návrh dvojitého RC článku lze v pohodě nalézt na netu. Pokud bys měl možnost filtr změřit a doladit, bylo by to super. Stačí nf generátor a střídavý voltmetr.
Pořád si myslím, že je jednodušší a účinnější odfiltrovat všecko nad cca 16kHz UŽ PŘED STEREODEKODÉREM, nenechávat to až na něm. Takže je zbytečný počítat dvojitý T jako úzkopásmovou zádrž, když se dá použít topologicky i výpočtově jednodušší dolní propust vyššího řádu = strmější. Vyjde to stejně obvodově složitý a vyšší kmitočty to uřízne s lepší účinností. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Keďže prší, dal som sa do výskumu a -vyskúmal som-. Spravil som filter podľa obrázka a do serie zdvojil, tzv pí članok. Začína orezávať už pri 5kHz, ale budiž. Ak som nastavil 200mV s-s na fr. 15kHz, tak na 19kHz je tam 150mV s-s, čo podľa prepočtu na dB robí 2,5dB. Neviem či to bude stačiť na vypnutie pilota. Zatiaľ je to pasívny filter, neviem či aktívny filter urobí strmejší priebeh. Podobné pasívne filtre LC robia podobné útlmy, málo lepšie-do 3dB.
Ano, je to pekné, ale to je aktívny. Našiel som toto- viď web stranku, https://www.edn.com/brick-wall-lowpass-audio-filter-needs-no-tuning/, nadrátoval ala vrabčie hniezdo, hodnoty súčiastok sa mi pohybujú rádove do 10%, ale pri fr.14kHz a 200mV je výstup na 19kHz 24mV, čo je cirka 18,5 dB. Do 14kHz je priebežný útlm cca 20mV čo je zanedbateľné. Myslím, že by som to mohol použiť? Čo myslíte vy, ako odborníci fachu?
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18893 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: st listopad 15 2023, 15:28 Předmět:
Někdy v 70-80kách v amáru je rc filtr asi 30dB na pár součástkách i jsem stavěl , jede super , ale zdroj musíš nalézt , už jsi to zkusil spojit ? minutová činnost .
Zatiaľ nie, chcem to aj sprevádzkovať ešte v ten deň,nechcem to mať týždeň rozhádzané. V amare som nenašiel iné ako aktívne, asi aj ten tvoj je aktívny? Ale som rozhodnutý na tento pasív.
To právě není pěkné, dal jsem to jako příklad, že i dolní propust třetího řádu je v probíraném případě k ničemu...
Znovu (už asi potřetí) se ptám, proč nezkusíš to dvojité T na 19 kHz s použitím kalkulátoru, který uvádím někde výše?
K těm LC filtrům: já mám cívky docela rád (na rozdíl od spousty ostatních z branže), ale řekni mi, jak chceš realizovat ty indukčnosti tak, aby byly přesné a stabilní (7 kousků!)...
Tady máš ten dvojitý T článek v aktivním filtru 19 kHz z AR (teufel coby autor se snad nebude zlobit ). V té době jsem ho stavěl a fungoval velmi dobře.
Notch_Filter_Calculator.png
Komentář:
Velikost:
62.57 kB
Zobrazeno:
50 krát
_________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
JirkaZ. spravil som Ti po vôli a nadrátoval ten dvojitý článok- no neviem. Tu sú namerané hodnoty, samozrejme je to pasívny filter. Zakončený R=100ohm.
0-4kHz 100mV 0 dB
5k 93mV -0,60 dB
7k 80mV -1,93 dB
9k 66mV -3,60 dB
11k 58mV -4,73 dB
13k 43mV -7,33 dB
15k 39mV -8,17 dB
ďalej nemá zmysel. Veľká plytká linearita od 5kHz
Tie cievky z predošlého príspevku zakončený R=100R
0- 12kHz- 200mV +- 12mV 0,00 dB
13kHz 182mV -0,82 dB
14kHz 160mV -1,90 dB
15kHz 132mV -3,60 dB
16kHz 102mV -5,85 dB
17kHz 55mV -11,21 dB
18kHz 25mV -18,05 dB
19kHz 5mV -32,05 dB
20kHz a viac od 0mV - do 15mV
myslím, že nie je o čom debatovať. Isto sa to bude správať inak v rádiu ako na stole, ale taká katastrofa to iste nebude.
Už někde nahoře jsem psal, že je potřeba dát pozor na budicí a zatěžovací impedanci.
Ten dvojitý T článek je potřeba budit z co nejnižší a zatěžovat co nejvyšší impedancí. Tady nejsme ve vf, abys řešil nějaká přizpůsobení.
Těmi 100R na výstupu jsi to úplně zabil!
Kdyby ses soustavně nebránil aktivnímu filtru (nechápu to), tak bys při jeho vhodném zapojení nemusel vůbec impedance řešit... Navíc se podívej na ten článek z AR, jaké dosáhneš charakteristiky, pokud je to dvojité T ve zpětné vazbě (a to jsou tam jen dva emitorové sledovače).
Mimochodem: jak jsi stihl tak expresně vyrobit 7 ks přesných a stabilních cívek? To není sarkasmus, fakt by mě to zajímalo... _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Neviem prečo, ale nechcem použiť aktívny(možno zmením myslenie) skusim tie cievky. Sú z Ali... ako sada za cca 3-E už dávno. Samozrejme hodnoty som musel kombinovať.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3Další
Strana 2 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.