To je jako kdybys řekl, že moje auto je modré, na spz má HD a VIN je A082A2H. Těžko z toho usoudíš, zda je motor v pořádku.
Buď si půjč, nebo kup USB disketovku. Jinak, než tím že to zkusíš, to nepoznáš.
Já jen považoval za nutné upozornit, že hodně starých disket přečíst lze. Tudíž varianta je rovnou vyhodit dle mě špatná.
Založen: Dec 18, 2006 Příspěvky: 9718 Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí
Zaslal: st říjen 11 2023, 17:19 Předmět:
Snadno se kopírujou...CD sice též ale, už vyžadujou trochu znalosti
v práci se soubory a podpůrnej SW, diskety ne. Žial, kapacita je malá
nepřenese ani jednu fotku... _________________ Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 1999 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: st říjen 11 2023, 17:31 Předmět:
kutilmil napsal(a):
Ja ked dam tu disketu citat tak pise ze disk neni naformatovany. Teraz nevim ci je zla mechanika alebo disketa...
Zkusit vyčistit mechaniku a pokud to nepomůže zkusit další mechaniky. Pokud disketa nepůjde přečíst ani při vyzkoušení v několika mechanikách pak bude zřejmě záznam na té disketě už nepoužitelný.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 1999 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: st říjen 11 2023, 17:42 Předmět:
Opět ze zkušenosti chci upozornit na to, že i když jdou soubory ze staré diskety zkopírovat tak to ještě nemusí znamenat, že data v nich jsou bez poškození. Nejednou se mi v minulosti stalo u disket uložených delší dobu, že některé bajty v tom či onom souboru měly jinou hodnotu než měly v době zápisu. U textových souborů to až tolik nemusí vadit a u kratších textových souborů si toho lehce všimnete. U binárních souborů jako jsou spustitelné soubory EXE nebo knihovny DLL to je problém, který se projeví až za běhu příslušného programu a za určitých okolností pak program neočekávaně havaruje. U specifických binárních souborů mohu být určité části dat v nich z hlediska programu, který je bude vyhodnocovat třeba i nesmyslné což bude signalizovat problém, ale pokud budou změny ne natolik patrné tak z toho mohou být v podstatě částečně tzv. falešná data s těžko poznatelnými vadami, které případ od případu někdy mohou a jindy třeba ani nemusí vadit.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: st říjen 11 2023, 18:00 Předmět:
No tak třeba u CP/M jsi mohl disketu po formátování (popsáním E5h) zkontrolovat čtením na součet a hned jsi věděl, jestli je dobrá či špatná. A bylo vuřt jestli to byla 8", 5,25" či 3,5" libovolný hustoty. A taky se z vadných sektorů dal udělat skrytej RO soubor, takže se ty vadný sektory nikdy nepoužily. A u vyšších verzí CP/M byl v adresáři kontrolní součet souboru, takže jsi věděl že bylo čtení OK. _________________ Jirka
Založen: May 13, 2009 Příspěvky: 5263 Bydliště: BA-Petržalka :(
Zaslal: st říjen 11 2023, 18:21 Předmět:
Valdano napsal(a):
... u disket uložených delší dobu, že některé bajty v tom či onom souboru měly jinou hodnotu než měly v době zápisu.
Blbosť. To si pletieš s USB fleškou, tam sa zmení obsah a ani o tom nevieš, veselo kopíruješ poškodené súbory a fotky. Na disketách sú dáta uložené v sektoroch (1 sektor je 512 bajtov), a každý sektor má hardvérový (alebo RAW, neviem ako to nazvať) kontrolný súčet (CRC). Ak sa načíta sektor nesprávne, hneď to napíše chybu.
Ale za to vadná pamäť v počítači robí to čo popisuješ. Niekde sa dačo zmení v kopírovanom súbore a akože nič. Alebo napálené programy na CD nejdú spustiť. Ja som takto prišiel na to že sa mi na notebooku pokazila pamäť. Všetko fungovalo, ale pri prekopírovaní veľkého archívu mi to pri jeho teste hlásilo CRC chybu v zopár súboroch. Pri druhom prekopírovaní zrazu všetko v poriadku. Tak som ešte čo to kopíroval a testoval, až som zistil že to naozaj hnevá. Test pamäte preukázal vadný jeden modul, robil nejaké chyby. Keby som nerobil s archívmi, tak by som na to ani neprišiel, a veselo poškodzoval napríklad filmy ako by som ich kopíroval. Lenže od určitého času všetko čo dávam na flešku zásadne pakujem do archívu, hoci aj bez kompresie (jpg sa už moc nedajú stlačiť a iba to spomaľuje).
Tiež existujú DOSovské vírusy, ktoré menia obsahy súborov.
Disketu by som dal prečítať niekomu kto ešte používa disketovú mechaniku a diskety, a teda zaručene vie že jeho mechanika funguje. _________________ Som proti budovaniu nechutne drsných červených cyklociest, je to hnus.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1427 Bydliště: okres Písek
Zaslal: st říjen 11 2023, 20:12 Předmět:
PotPalo napsal(a):
Tých 5 rokov je k smiechu. Je to o nekvalite a alibizme za šmejdy. Nevydrží to, tak to vyhlásime za všeobecnú vlastnosť a sme z obliga.
Jako v případě náhradních baterií v klasických mob. telefonech - "Životnost baterie 6 měs. ode dne prodeje" (psávalo se povinně na paragony). Ale ono tohle chování bylo častější, i v servisním manuálu k jednotce Teac FD-55 jsem jednou četl něco jako: "produkt lajf - tři járy". Houby s voctem, Japončíci, řekl jsem si tehdy. No a příklady dnešního kurvítkářství ani nemá cenu zmiňovat.
Skladuju dodnes diskety s mým prvním "dospělým obsahem" (data pro elektro CAD Sanops, předchůdce LSD2000) od roku 1990!
houmr napsal(a):
V práci pracuji s 3,5 disketami stále často a moje zkušenosti jsou:
- čím starší disketa, tím spolehlivější
.
.
.
- vadná disketová mechanika se samozřejmě také někdy objeví
Vidím to stejně.
konosuke napsal(a):
Tak například, 5.25" (DD) diskety Polaroid se pyšnily sloganem "lifetime warranty"...
A dnes se typicky u navigací k výrazu "doživotní aktualizace" dodává, že to souvisí s deklarovanou životností výrobku a nejde tedy o možnost aktualizací po dobu žití kupujícího (jak je většinou chápano).
Ještě bych měl připomenout, že USB mechanika má charakter zařízení Mass storage a programově k ní nelze přistupovat stejně, jako k mechanice s kšandou v běžném (dnes už starším) PC. 720ku mi nenačetla ani jedna. A v různých nestandardnostech, jako "ochrana proti kopírování", atypický obsah "v rezervovaných oblastech", se téžžž nechytá, ani při pouhém čtení.
Založen: May 13, 2009 Příspěvky: 5263 Bydliště: BA-Petržalka :(
Zaslal: st říjen 11 2023, 20:22 Předmět:
Mass storage? Moje sa hlásia ako USB flopiny, nie mass storage. Mne 1,44MB USB flopina bežne číta aj zapisuje 720kB diskety. A dokonca aj formátuje. Ale zrejme to vie iba štandardné formáty. Ochrany a atypické kapacity teda majú smolu. Podotýkam že pod Windows XP.
Ešte ma napadlo, či je oná disketa vôbec pre PC. Pokiaľ bola nahratá na Didaktiku Kompakt (720kB), tak to PC neprečíta, lebo tam je iný systém súborov. _________________ Som proti budovaniu nechutne drsných červených cyklociest, je to hnus.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1427 Bydliště: okres Písek
Zaslal: čt říjen 12 2023, 15:47 Předmět:
Proč ne, ovšem zabezpečení média proti degradaci obsahu jest věc nesnadná. Do kartonové obálky bych to nedával, ani do bublinové. Spíš do slušného balíčku, s objemovou rezervou (místo okolo diskety). Anžto vadí všechno - horko, zima, vlhko, mechanické rázy a magnetická pole.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: čt říjen 12 2023, 16:27 Předmět:
Velký půlcoulový devítistopý magnetický pásky, co byly u sálových počítadel, měly pro přepravu pásků plně uzavřený škatule z ocelovovýho 1,5 mm plechu. A pro sichr jsem ji měl ještě omotanou alobalem.
Metoda zápisu byla NRZ1, to znamená, že 0 a 1 lítaly po hysterezní křivce domén na pásce od jednoho vrcholu k druhýmu. Takže nejtvrdší magnetickej záznam, jakej se dá asi udělat. No a stejně, když jsem jel pro nějaký testy do pražskýho Elorgu, tak se v krtkovi v těch ruskej Mytiščínskejch vagónech zápis na pásce nabořil. Podruhý jsem dostal řidiče a jeli jsme autem a dovezli čitelný.
Když nevíš, čím to počťáci povezou, tak bych neriskoval. _________________ Jirka
No a stejně, když jsem jel pro nějaký testy do pražskýho Elorgu, tak se v krtkovi v těch ruskej Mytiščínskejch vagónech zápis na pásce nabořil. Podruhý jsem dostal řidiče a jeli jsme autem a dovezli čitelný.
Tramvaj taky měla místečka, kde pohyb s disketou nebyl bezpečný. Ono když někde tečou stovky A, tak to magnetické pole už si cestu najde....
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4Další
Strana 3 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.