Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 2189 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: po říjen 09 2023, 22:55 Předmět: Historická přenoska SUPRAPHON
Dostala se mi do ruky přenoska a při hledání co umí jsem našel to co je na fotce. Na první pohled to vypadá, že je dole jakási cívka, přece to nebude MM přenoska?? A když už se ptám tak přidám dotaz - v jakém stavu bývají staré krystalové přenosky WK...., mám jich celou sbírku a některé nehrají vůbec, některé hrají slabě a některým jenom jedna strana. Asi degraduje použitý krystal (nějaký vínan či co?).
EDIT, netušíte někdo, proč, i když zadám "Upozornit na odpověď" u vytvořeného dotazu tak mi upozornění nepřijde. Když si totéž zadám u své odpovědi na jiné téma tak upozornění přijde?
přenoska.jpg
Komentář:
Velikost:
89.18 kB
Zobrazeno:
120 krát
Naposledy upravil jardafiala dne út říjen 10 2023, 9:04, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út říjen 10 2023, 4:52 Předmět:
To je magnetická přenoska PS16, ani MM ani MC, protože nemá pohyblivý ani magnet, ani cívku, ta je navinutá na tom magnetu. Pohybuje se jen kotvička.
Patří do šasi H13, které se dodávalo se dvěma hlavičkami: jednou s hrotem na standardní šelakové desky, druhou s hrotem na vinylové desky.
Šasi bylo i v kufříkových gramofonech GE1, GE2 a GE3, ty měly vestavěný zesilovač, pak byl v "chlebníku" S14, stojanové skříni SL8.
Jestli se montovalo i do gramorádií, není známo.
Ostatní najdeš na oldradio.cz.
Založen: Sep 27, 2014 Příspěvky: 710 Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny
Zaslal: út říjen 10 2023, 8:50 Předmět:
Pokud není přerušené vinutí, tak by přenoska měla být živá. To lze ostatně jednoduše vyzkoušet. Co však zaručeně nebude v pořádku, je hrot přenosky, ten bude určitě KO. Samotný hrot asi těžko nahradíme. Jedinou možností je vestavět čínskou keramickou vložku, vyrábějí se i s kombinovaným hrotem pro standardní i dlouhohrající desky https://vi.aliexpress.com/item/4000314534068.html? , což ovšem v tomto případě nebude vůbec jednoduché. Určitě bych na tom nepřehrával jiné než staré šelaky 78 ot./min., bude to soustruh na desky.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 2189 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: út říjen 10 2023, 9:10 Předmět:
Nehodlám to používat, už od pohledu je hrot mizerný, nabídnu to na aukru kdyby to někdo potřeboval k doplnění historického gramofonu k použití jako kulisu.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st říjen 11 2023, 7:44 Předmět:
Tak to jo, jako kuriozita dobrá. I kdybys měl hlavičku s mikrohrotem, tak ten měl zaoblení přes 20 µm vyhovující tehdejšímu monofonnímu záznamu na vinylu. Doporučená svislá síla na hrot 11 -13 gramů nevyhovovala vlastně už v tom roce 1953, ale na to se přišlo až později, poddajnost vodorovně hanebná, svisle prakticky žádná. Stereofonní záznam s drážkou vyžadující zaoblení 13 - 18 µm by ta přenoska nevratně poškodila už prvním přehráním. Snad ještě "zelená" hlavička pro šelakové desky by se využít dala.
Ty mechanické hmoty kotvy a držáku hrotu (chvějku, jak ji známe dnes, to nemá) měly ale jednu "výhodu": při zátěži 50 kΩ nebylo třeba korigovat kmitočtový průběh, i když by se nevešel do tolerančního pole podle DIN, natož ČSN, ty ale vyšly o řadu let později.
Jestli v zesilovačích v GE1 - 4 bylo nějaké mírné zdůraznění hloubek pod 200 Hz, pak spíše proto, aby to z přibalené reprobedýnky znělo líp.
Na horním konci pásma už měla přenoska i raménko několik rezonancí, tam ale už zesilovače příliš nestíhaly, nad 10 kHz začal pokles průběhu, který to do značné míry schoval.
Docela pěkné a obšírné povídání pana Maška o gramofonech z Litovle je zde. Škoda, že původní formátování se v novém vzhledu stránek nepodařilo zachovat, ale i tak to stojí za to.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.