Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne září 17 2023, 16:49 Předmět:
Jenomže to schémátko je označený chybně. Za Graetzem napájeným 240V 50Hz NIKDY NEBUDE STÁLEJCH 240V DC, ale bude tam impulsní DC napětí kolísající od 0V až do nějakejch 340V zmenšenejch o úbytek na 2ks diod v sérii a dál bude záležet jen na tom, jak velká filtrační kapacita a jak velká zátěž se za ten usměrňovač připojí - jak vysoká tam bude DC složka a jak vysoký zvlnění = AC složka tam zůstane.
Takže náš milej malej "100mikrovej" tazateli, nejdřív ze všeho vybal poctivě a pořádně, z čeho budeš chtít brát to napájení a k čemu všemu budeš ty "výměnný trafa", co ti údajně někde u vás namotají podle potřeby jedna dvě, používat = co z nich chceš napájet. Chceš to brát ze zásuvky přes usměrňovač, nebo ze solárů a jima nabíjenejch baterek, z nějakýho generátoru a baterek nebo z čeho? A pohánět s tím hodláš nějaký světlo, motorek, nářadí nebo co? Vymáčkni se prostě. Bez toho se nehnem a budem se akorát dohadovat, co přesně jsi měl na mysli. Ber do úvahy, že sice máme často i dost dobře vytrénovaný věštecký křišťálový koule, ale úplně na všecko zkrátka nestačej ani s čerstvě nabitýma baterkama. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne září 17 2023, 18:01 Předmět:
Valdano před smazáním napsal(a):
Zatím jen pro zajímavost tady je odkaz na video ze stavby střídače 12V DC / 220V AC, 2000W s modifikovanou sinusovkou, mosfety IRFz44n atd. (impulsy pro střídač generuje Arduino). Trafo použité u tohoto měniče je celkem masivní anení tam k němu popis a navíc v tom testu na videu ten měnič zatěžuje jen malý větrákem na 240V, který má příkon jen okolo 18W. Takže kdo ví jak by se ten sbastlený jednoduchý střídač zachoval byť jen třeba při zátěži 1000W. V první třetině toho videa jsou záběry ze stavby a také z funkční zkoušky sestaveného kusu toho střídače. V druhých dvou třetinách videa jsou ukázky testů dvou komerčně prodávaných střídačů. Pod videm v popisu je odkaz na blog kde je k tomu celkem jednoduché schéma zapojení a program.
Zde je další video na podobný bastl střídače s jednoduchým zapojením tentokrát s menším trafem (opět bez popisu). Deklarovaný výkon střídače 2500W, ale na videu to testuje se žárovkou a s flexou o příkonu 900W a točí celkem pomalu, a to jen chvilku. Pod videem jsou poznámky některých ostatních k tomu, že tato konstrukce rozhodně není pro to deklarované zatížení vhodná tj. je to spíš jen takové šidítko na krátkou ukázku.
Bohužel svůj post smazal (nebo ho NĚKDO bez náhrady odstranil) a mně se už nepodařilo zreplikovat ony odkazy. Už ten první odkaz byl na hraně - zdroj autorovi videa dával 12V naprázdno, ale při zatížení tím větrákem to bralo 10A+ a napětí na zdroji viditelně padalo až někam k 9-10V, to je naprostej nesmysl takhle provozovat měnič. Teda ten měnič by to evidentně i dal, ale labákovej zdroj už nestíhal - i když po náhradě větráku viditelně halogenovou žárovkou, kdy měnič odebíral jen asi 95W, to zdroj stíhal a na výstupu těch nastavenejch 12V udržel. Jenomže ta žárovka naprosto evidentně nebyla 100W, ale pravděpodobně jen 75W - což by vzhledem k účinnosti takovejch měničů odpovídalo ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
A kutilmile - nelituju tě !!!
Naposledy upravil EKKAR dne po září 18 2023, 2:15, celkově upraveno 1 krát.
Potřebuji nějak jednoduše střídat výkon 2000W. Potřebuji si k výstupu připojovat trafa jaké potřebuji, ty mi tady snadno navinou na jaké napětí potřebuji. Pak si to zas budu usměrňovat, vyhlazené to být nemusí to je úplně jedno. V podstatě potřebuji jednoduchý DC/DC měnič, jenom ještě nevím jaké napětí na výstupu. Zdroj však musí být stejnosměrných 220V. Ten od toho Danyka vypadá přijatelně, šlo by do toho jen tak namontovat výkonnější Mosfety na těch 2000W? A to blbé nepájivé pole teda neunese 220 V jo? Takže tu vysokonapěťovou část nějak nabastlit drátama?
To nepájivé pole neutáhne proudy na těch 2000W a pak stačí blbý kontakt mezi tím IR2xxx budičem a MOSFETY a tranzistory shoří.
Druhá věc je odolnost proti přetížení a podpětí. Tohle zapojení shoří při první příležitosti.
Tak se pokusím: jedná se o experimentální stroj: na vstupu bude velký elektrolytický kondenzátor. Ten se bude nabíjet ze sítě přesně jenom na 220V pomocí triakového regulátoru a usměrňovače. Tímhle budu napájet střídač (tedy ten střídací most) ke kterému připojím 2000W trafo. Potřebuju zvednout napětí. Trafo bude zvyšující. Pak si to zas usměrním, a připojena k tomu bude čistě odporová zátěž 2000W, to znamená žádné indukce ani nic podobného. Nemusí to být vyhlazené, jak bude ten signál vypadat je jedno. Do budoucna potřebuju použít vysokofrekvenční trafo, aby nebylo drahé (s tím bych potřeboval taky pomoct navrhnout vinutí) vyhodím ty ovládací součástky u těch IR2153 a dám tam podle katalogového listu jiné pro frekvenci 20kHz. Jinak než principielně takto to bohužel nejde. Nemůžu to napětí získávat například nějak přímo ze sítě nebo z baterek nebo jinak.
Založen: Apr 09, 2008 Příspěvky: 149 Bydliště: Okolí Ostravy
Zaslal: po září 18 2023, 16:07 Předmět:
Pokud bude úhel otevření triaku menší než 90 stupňů, tak bude napětí na kondenzátoru naprázdno vždycky cca 320 V. Pokud bude úhel větší, tak při jakékoliv kapacitě bude při požadovaném výkonu 2000 W "příšerné zvlnění" výstupního napětí.
Pro režim naprázdno odpovídá při napětí 220 V DC úhel cca 136 stupňů. Pokud by se to snad při neskutečné kapacitě filtračního kondenzátoru povedlo (jde to spočítat) tak ty proudové impulsy budou vyhazovat pojistky.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1676 Bydliště: Blansko
Zaslal: po září 18 2023, 18:50 Předmět:
Nemůžeš nabíjet velký kond triak reglem přímo ze sítě, proudové špičky by byly v řádu stovek A. Snad by to šlo přes FET (IGBT), sepnout v nule, vypnout při požadovaném napětí. Ale to je vyšší dívčí. Taky živit trafo přímo z H mostu není úplně jednoduché a chce to určité znalosti, jak ochránit konce před špičkami.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po září 18 2023, 19:04 Předmět:
Ach Vesmíre a všichni Bohové v něm, co jsme vám kurva udělali, že na nás sesíláte samý takovýhle tazatele - jelimany, co si usmysleli z kuše zmastěný z ramínka čajznutýho svojí mámě a gumy z tanga-gatěk svojí starší ségry střílet brčkama naplněnýma oškrabanýma sirkovýma hlavičkama na Měsíc - a my jim máme poradit jak to mají udělat???
Minimálně - ten první kond se bude muset nabíjet přes oddělovací trafo, napájený ze sdruženýho napětí 400V, aby tam byly nižší proudy. Tam půjde na sekundár nasadit SSRko, který bude muset mít utaženou regulační zpětnou vazbu jak voprátku na krku Johna Silvera jdoucího po prkně, aby to na tom sběrným kýblu udrželo 220V. Druhá možnost je spínák z usměrněný sítě přes trafo na feritu, spínací frekvenci kolem 40-45kHz, výstupní regulace posunem šřky budicího impulsu jako v PC zdroji. Možná by to bylo i rychlejší vystolicovat se na fázi s železným trafem a nastartovat rovnou vývoj toho 2kVA spínanýho zdroje se vstupem ze sítě a stabilizovaným výstupem 220V na velkým kondíku, se soft-startem, aby nevyhazoval pojistky. To by se totiž mohlo podařit poskládat z průmyslovejch dostupnejch polotovarů.
A na rovinu radím - pozvěte k tomu šampónka, ten hajzlík nevycválanej má děsivě zvrhlý nápady, ale zatím mu vycházejí ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út září 19 2023, 8:26 Předmět:
Už jen z důvodu bezpečnosti bych se vystolicoval na autotrafo a dal tam komplet oddělovák minimálně v bezpečnostní třídě "B". A opravdu kvůli nárazovým proudům ne z jedný fáze, ale na primáru ze 400V. Má to určitě někam do průmyslovýho nasazení, tam o 3f přívod nebude nouze. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
No v inzerátu mktech503 nabízí za postavení střídače 2000 bez DPH na hodinu, tak místo planých keců můžeš navrhnout a postavit vzorek. Podle udaných parametrů by se to do 50 000Kč mohlo vejít.
Kdyby se to rovnou udělal měnič s PFC ze sítě na 200 až 240VDC a za to střídací můstek, tak by to stálo méně než polovinu.
U běžného feritu N87 ( PC40) se mě osvědčil most na spínacím kmitočtu 37kHz, SG3525 +2x IR2110 a totem pole. Indukčnost primáru 3.5mH, průřez 9.8 cm2 .
Obvody zpomalující rychlost nárustu napětí po uzavření tranzistorů a lehčí tlumič, Releový softstart s NTC na primární straně, elektronický softstart pro nabíjení sekundárních kondenzátorů, proudová zpětná vazba s MKO před transformátorem a mrtvý čas 1.5us při otevřené napěťové ZV.
Hlavně že je legrace. Prosímvás, tak jo. Postavíte mi někdo střídač za 25 000 kč? Jenom střídač s nejlépe vysokofrekvenčním trafem? Na tu napájecí část ze sítě se zatím vykašleme. Ty vysokofrekvenční trafa jsem zatím v Čechách našel jedinou firmu co je vyrábí (nějaký BV technik), neodpověděli mi. Bavili jsme se s číňany, ti udělají všechno, ale chtějí hotový drawing (chtějí vědět jak to mají namotat) a velikost. Myskel jsem že jim kdyžtak řeknu shodný primár a sekundár, spojím 2 trafa (sekundáry) sériově a budu mít dvojnásobek napětí.-------- Pak ještě bysme (jak píše Ekkar) mohli koupit ten hotový měnič 12/230 , rozděláme ho, najdeme ten elektrolyt, a přivedeme na něj 285 V (víc to nejde) z toho externího velkého elektrolytu místo těch 320V co dělá normálně, a necháme tam tu modifikovanou sinusovku. Připojím k němu 50Hz trafo s primárem 285V. Asi to bude pořád potřebovat napájet i těmi 12V. Nechcete si s tím někdo pohrát? Dejme tomu za 3000 kč? ----------- Samec: díky za odkaz. Oni píšou že k tomu regulátoru nejde připojit nic jiného než odporová zátěž. Co si o tom myslíš? Zvládlo by to trafo? Postavil bys to kdyžtak? díky.
No problém je, že tvoje zadání nedává smysl. Buď je problém, že celá myšlenka je od základu úplně špatná nebo chybí nějaký podstatný detajl.
Pokud si chceš hrát, tak si kup střídač https://allegro.cz/nabidka/solarni-menic-eco-solar-boost-mppt3000-3kw-14055985462 a můžeš zkusit, jestli vydrží připojení trafa. Ten BEL to nevydrží. SITON to po malé úpravě hodnot součástek a úpravě programu vydrží.
Já za sebe řeknu, že jsem řešil zdroj pro ohřev pícky, kde se bavíme o výkonu 20kW a proudu kolem tisíce ampér na výstupu oddělovacího trafa. Dříve se to řešilo regulačním trafem. Dnes se to vyřešilo drobnou úpravou komerčního měniče s vloženým filtrem mezi měnič a oddělovací trafo. Kde cena měniče a filtru byla cca 1/4 ceny regulačního trafa. Ale nebylo to za 3000Kč.
šamponku, a nemohli bysme zjednodušit a použít ten tvůj fungující systém? Ten můj stroj nepotřebuje žádné zpětné vazby ani nebude nikdy přetížený,zátěž bude pořád stejná, odporová, nebude kolísat napětí. Stačí jenom jednoduchý střídač jako má ten Danyk, akorát vysokofrekvenční aby to přežily ty výkonové tranzistory . To nejde? Já bych z Číny objednal 2 kilowattový trafa, pošlu ti je, navrhnul bys k nim ten most? Nebo mi nemůžeš alespoň namalovat- zjednodušit to co máš hotové? Kolik za to potřebuješ? Peníze nejsou problém.
HF TECH : no já chápu, že asi mluvím v hádankách, jenže nic moc víc zatím napsat nemůžu. Budu potřebovat vyrábět jednoduchý střídač, proto se mi líbí ten Danyk, ty integráče stojí 60 korun a to je téměř všechno.U toho jiného měniče Danyk chrání ty MOSFETY jenom mrňavými kondenzátory. (přiložené schema).Tranzistory mu spínají 12V a jsou stavěné na 50V. Nemohli bysme tam tedy nacpat nějaké co zvládají kilovolt proti těm blbým špičkám? Takže zadání že ze stejnosměrného 220 vyrábět přes trafo střídavý nestačí? Přemýšlel jsem o tom jestli bysme upravili ten SITON. Bylo by to jenom na odzkoušení. Kupovat ho pro výrobu nemůžu, bylo by to moc drahé. Jestli mi ale můžeš jakkoli pomoct, peníze nejsou problém. díky
Tohle zapojení s dvojitým primárem a dvěma tranzistory by šlo předělat na těch požadonavaných 200V poměrně jednoduše.
Pošli kdyžtak do SZ jestli máš vytipovaný nějaký chladič nebo krabičku, aby se uzpůsobil plošňák. Přidal bych k tomu DC/DC měnič pro napájení toho IR2153, vstup enable, pojistku a jednoduchou tepelnou ochranu proti přetížení.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3Další
Strana 2 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.