Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá září 15 2023, 21:40 Předmět:
Já měl mylnou představu o tom, že ty filamentový LED žárovky jsou spíš jen pro dekorativní účely jako třeba tato z Hadexu a tudíž v průhledné baňce, aby ty filamenty právě vynikly a u těch dekorativních stačí mnohem menší výkon. Ty s vyššími výkony a navíc v neprůhledné baňce se mi jeví jako jakési odchýlení se od původního záměru těch spíše jen dekorativních filamentek a je otázkou jestli je to při těch obecně nižších deklarovaných životnostech není trochu slepá cesta. Vlákno v prostu baňky s nehybným vzduchem či jiným plynem je dle mého názoru méně chlazeno než masivnější LEDky na čipech osazených třeba na hlinkové konstrukci, která mnohem lépe odvádí teplo.
Naposledy upravil Valdano dne pá září 15 2023, 21:59, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Nov 23, 2021 Příspěvky: 498 Bydliště: Uh. Hradiště
Zaslal: pá září 15 2023, 21:59 Předmět:
Já myslím, že filamentové provedení má i v čiré baňce konečně už poměrně vhodnou směrovou charakteristiku pro žárovková svítidla. O těch Philipsech jsem napsal, že nejsou čiré, a i v odkazech do TME jsou na fotkách. Čiré mám Osramy a přece jen se moc nehodí třeba do čirého svítidla, protože směrová charakteristika není úplně rovnoměrná (v porovnání se žárovkou) a u Osramů 7,5 W navíc osvětluje do různých směrů s barevnými odchylkami. Pokud Philips nabízí matné provedení s ještě lepší světelnou účinností, po té zkušenosti s čirými jsem pak nakoupil tyto. I v nich filamenty osvětlují přímo i přes vnitřní difůzní odrazy baňku celkem rovnoměrně, což je na pohled pěkné, a matná baňka ještě o to rovnoměrněji svítí do okolí. Tak velké baňky by se nevešly do mnoha svítidel (hlavně do případných průchodů v závitech krytů), ale jen volně zavěšené v objímce na pohled nepobuřují a lépe se chladí.
Ty kouřové z Hadexu určitě nejsou k osvětlování, ale opravdu jen na efekt.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá září 15 2023, 22:11 Předmět:
Filamentky v průhledném provedení se mi líbí a používají se v objímkách samy jako svítidla třeba i ve skupinách spíš pro intimnější osvětlení viz přiložený obrázek tj. bez toho, aby byly uvnitř nějakého svítidla i bez toho, aby bylo v místnosti světla jak o letním poledni a pak samozřejmě nevadí když mají i větší baňky, ale u těch matných ty vlákna přes barvu baňky tak nevyniknou a pak to zas tak pěkně asi nevypadá a při silnějším osvětlení už vůbec ne.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá září 15 2023, 22:24 Předmět:
Zkoušel někdo ty z Hadexu s imitací plamene? Příkon 9W není u LEDky zrovna málo jen na slabší dekorativní osvětlení. Tady je k podobným i video a dokonce tam jednu otevřel. Uvnitř jsou LED čipy i s driverem osazené na tenkém plošňáku zabaleném do válečku.
Založen: Nov 23, 2021 Příspěvky: 498 Bydliště: Uh. Hradiště
Zaslal: pá září 15 2023, 22:34 Předmět:
Základním úkolem svítidla, kromě soustředění světla do požadované oblasti, je rozptýlit světlo tak, aby zdroj nezatěžoval zrak vysokou intenzitou z malé plochy. Něco jiného je efektový zdroj, který tu intenzitu nemá. V éře LED by neměl mít příkon v jednotkách wattů. Tedy pokud nemusí mít z estetických důvodů kouřovou baňku. Jsou věci, které jdou mimo mne.
A pokud ano, jak jste s nim spokojeni? Kdyz zapojite soucastku do pinu oznacenych 1 az 4, tak tester typ soucastky (bipolar/MOSFET/tyristor) rozpozna sam? Funguje to dobre? Nebo je nutne nejdriv vybrat typ soucastky v nejakem menu? Z ceskeho navodu to neni jasne...
Založen: Jan 10, 2018 Příspěvky: 546 Bydliště: Olomoucký kraj
Zaslal: st prosinec 06 2023, 13:54 Předmět:
eleferner napsal(a):
Kdyz zapojite soucastku do pinu oznacenych 1 az 4, tak tester typ soucastky (bipolar/MOSFET/tyristor) rozpozna sam? Funguje to dobre? Nebo je nutne nejdriv vybrat typ soucastky v nejakem menu?
Mám trochu jiný typ, ale ono je to na jedno brdo...
Především piny jsou jen 3, součástku to pozná samo a samozřejmě vypíše co to je včetně přehledu který vývod je zrovna zapojen ke kterému pinu 1-2-3.
Nečetl jsem celý návod, ale přímo na té odkazované stránce v popisu píšou:
"Automaticky rozpozná, schematicky zobrazí a změří mnoho typů součástek:"
Mám a som spokojný. Tlačidlom sa len zapína alebo opakuje meranie. Všetko ostatné robí automaticky. Oproti staršiemu modelu vypisuje u tranzistorov a diód o jeden parameter naviac. Zatiaľ som však neprišiel na to, ako sa používa IR. A ešte henta pribalená trojica krimpľovacích kontaktov tam nie je na parádu, ale ňou sa dajú prepojiť všetky tri meracie kontakty do skratu a vtedy to nezobrazí trojitý nulový odpor, ale spustí sa nejaká interná kalibrácia, či čo.
Pekná hračka. So šuflíkovou zásobou súčiastok sa s tým dá zabaviť na dosť dlhú dobu.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá prosinec 08 2023, 10:59 Předmět:
otakarv napsal(a):
Jaký to má následek? Co se vlastně stane?
Zmíněný tester provádí dle návodu dole na str. 7 kontrolu svého vestavěného li-ion aku.
citace:
Napětí vestavěné lithium-iontové baterie se měří před detekcí, pokud je napětí baterie menší než 3,0 V, vynutí vypnutí, poté ji pro další použití přístroje nabijte.
Bohužel limit 3V se blíží 100% vybití aku. Při opakovaném hlubokém vybití aku degraduje a jde dříve "do kytek" tj. obecně vydrží mnohem méně cyklů než když se nevybíjí pod 20% což bývá doporučováno jako dolní hranice vybíjení pro delší životnost. Při krátkodobém hlubokém vybití se obvykle aku dá oživit i když klesne napětí mírně pod 3V. V kritických případech kdy je aku vybit na 3V nebo dokonce níže a ponechán delší dobu v tomto stavu může být aku pak už nepoužitelný. Projeví se to například tím, že aku nepůjde nabít buď vůbec nebo za krátkou dobu po nabití jeho napětí opět klesne.
Doporučoval bych dobíjet pokud napětí vestavěného aku dle signalizace na displeji testeru klesne pod jmenovité tj. pod 3,7V. Tomu odpovídá i obrázek v návodu, který znázorňuje signalizaci na displeji testeru s požadavkem na dobití aku přičemž na displeji je zobrazena aktuální hodnota napětí vestavěného aku 3,64V viz přiložený obrázek.
Založen: Jun 04, 2016 Příspěvky: 750 Bydliště: Brno
Zaslal: pá prosinec 08 2023, 15:03 Předmět:
Diky za info.
Kdyz aku plne nabijes, jak dlouho tester vydrzi "v supliku", nez je potreba ho znovu nabit? Jinymi slovy, jak rychle je jeho samo-vybijeni? Pripadne da se aku nejak snadno odpojit, aby k tomu nedochazelo?
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá prosinec 08 2023, 16:49 Předmět:
Samovybíjení je vlastnost v podstatě všech akumulátorů. Akumulátor postupem času ztrácí náboj i když není k ničemu připojen. Samovybíjení u li-ion aku bývá okolo 0,2 % až 0,5 % denně. Doporučoval bych tedy kontrolu s dobitím zhruba jednou za 6 měsíců.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19348 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: pá prosinec 08 2023, 23:54 Předmět:
Zvláštní, nedávno jsem měřil baterku z AT-comp noťasu koupeným 2007, ve kterým odešla grafárna před asi 6 lety. Od tý doby se noťas válel s odpojenou baterkou v regálu. Jsou v tom 18650 3S2P. Všechny měly 3,7-3,75V. Tak to s tím samovybíjením LiIon nebude tak horký. Vnitřní odpor měly dost rozhozenej, 70-130 mΩ na jeden článek (měřák Y1035+). _________________ Jirka
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35907 Bydliště: Bratislava
Zaslal: pá prosinec 08 2023, 23:59 Předmět:
Ak je dobre urobena elektronika (nezerie), tak clanky vydrzia nabite velmi dlho. Horsie je, ked nejaky idiot navrhne elektroniku baterie tak, ze ma trvaly odber z jedneho clanku (resp. dvojice, ci trojice). Tato sa uplne vybije a pri pokuse o nabijanie baterie sa cela zablokuje kvoli uplne rozhodenej rovnovahe.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.