Založen: Dec 18, 2006 Příspěvky: 9778 Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí
Zaslal: út červenec 25 2023, 13:41 Předmět:
Tesla A3 byl reportážní aparát, baterie buřty LR20 a kožená brašna na rameno...
vnější zdroj 9V jej přinejmenším deklasoval, dizajn jak z dílny amatéra absence auto-stopu ale co
konkurenční National RQ227 té doby, automatická (a ruční) nahrávka, ručkový
level měřák, elektret mikrofon chyběla evropská přípojka DIN malý výběr
ale byl. Jo, a cena. _________________ Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
A to nekolísá ani nastojato? Ten odstředivý regulátor v něm, když se oprskal
Možná kdybych provedl nějaký test s klavírním akordem nebo přímo měření, tak bych něco zjistil, ale na Bobu Frídlovi a Petru Spáleným to prostě neslyším. Třeba tenhle kus moc nenaběhal. To takové Pluto od Tesly, ten si jede jakou rychlostí chce. To už není ani kolísání, spíš výlety.
A3 a reportážní, no nevím, rozměrama a váhou možná, ale jakýkoliv kazeťák nemá základní předpoklad a to rychlost 19 nebo dokonce 38 jako Nagra, pro detailní střih ve slabikách, když už kazeta ani neumožňuje ruční posuv cívek přes hlavy při stopce. I když pravděpodobně nějací lokální takyredaktoři kazeťák použili, když v Uher nemohli doufat a Uran/Pluto už zanikl. Jinak si myslím, že A3 vrhl tehdy už pomalu chřadnoucí soudruh na trh především jako přenosnou hudbu pro mládež. Což se i dělo.
National RQ227 té doby, automatická (a ruční) nahrávka, ručkový level měřák, elektret mikrofon chyběla evropská přípojka DIN malý výběr ale byl. Jo, a cena.
K těm kazeťákům National dodával šňůru DIN/jack, aspoň k RQ203 byla.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st červenec 26 2023, 11:56 Předmět:
Dokonce jsem na jedné akci viděl reportéra s Nationalem RQ-203, ovšem třeba natáčel rozhovory jen pro nějaký časopis.
Pokud jde o Pluto, ne dost na tom třecím převodu od motorku na setrvačník, který pokládám za největší zdroj nerovnoměrností od samého Uranu. Tentokrát se víc vymstila kombinace motorku s bezželezovým rotorem (v podstatě šlo o kopii motorku Grundig použitého v modelu TK1L doladěnou na v Československu dostupné materiály) a elektronického regulátoru. Původní odstředivý spínač (Start, Blues, Uran, v němž byl na druhém konci hřídelky) byl dlouhodobě stabilnějším řešením, především odstředivý spínač reagoval na odstředivou sílu, ostatní vlivy nebyly podstatné. Tedy pokud se zrovna neoprskal kontakt nebo se nespékal.
Elektronický regulátor trpěl brzy na věčnou bolest těch motorků, tou byl nestabilní přechodový odpor komutátoru, měnící se i s tím, v jaké poloze se zrovna osa motorku nacházela, tedy kam a jak moc se posunula. Vyčištění pomáhalo vždy jen na nízké jednotky desítek hodin provozu.
Takové tacho na motorku Pluta by náramně slušelo.
Proto také první kousky A3 měly třífázový motorek s tachogenerátorem, ale ten byl brzy nahrazený levnějším, jaké se od té doby dávaly v obvykle jen rozměrově se lišících variantách do každého kazeťáku. Ušetřilo to tuším 6 tranzistorů, nějakou tu diodu a hrst pasivních součástek.
A A3? O té jsem tu už asi psal, že na svou dobu měla parametry velmi slušné a, kdyby se jí dal lepší kabát, síťový zdroj dovnitř a panty k dvířkům kazetového prostoru, byla by konkurenceschopným exportním artiklem. Například v zemích Beneluxu byla Tesla dobře prodejná už od Sonetu Duo po B4, který se ale prodával ve skříňce u náz známé z modelu B400, (hlavně pro poměr ceny k užitným vlastnostem - měli tam přece domácího Philipse, ten tehdy hrál asi tak stejně, ale byl dražší).
Měřili jsme A3 ve školních laborkách (nějak koncem roku 1971), jak chodí "přes pásek", kousek zapůjčený z jedné Elektry, tedy nijak neseřizovaný a nesměli jsme do něj sahat. Kazeta, na kterou se nahrávalo, byla tuším BASF. A k srovnání se podařilo sehnat strojek stejné třídy Grundig CN200. Už při přehrávání měřicí kazety bylo zjevné, že Tesla je kmitočtovým rozsahem lepší, odstup stejný, při poslechu přes zesilovač a bednu hrála A3 slyšitelně lépe ve výškách. Z vestavěného reprouktoru hrál příjemněji Grundig. Deklarovaný výkon podle naší normy A3 splnila, Grundig uváděl hudební výkon, takže za stejných podmínek (trvalý tón, zkreslení 10 % při deklarovaném výkonu 1,25 měla A3 jak na baterie, tak na síť, Grundig to dokázal jen z baterie; na síť začal zkreslovat po asi 1 vteřině a výkon se musel stáhnout téměř o polovinu proti uváděnému.
Měření Grundiga nám při záznamu komplikovala nevypínatelná automatika, musely se nahrát frekvenční vzorky s úrovní -26 dB a mezi ně pípnout vždy 330 Hz v plné úrovni. Milivoltmetr z nás měl radost... ale měl prý ochranu proti přetížení systému.
Těch 8 kHz byl od Tesly velmi skromný údaj - když jsme tu charakteristiku vrazili do tolerančního pole, které Tesla uváděla (0 až -4 dB v pásmu od 120 Hz do 4 kHz, resp. 0 až -8 dB v pásmu 60 Hz až 8 kHz), ukázalo se, že hlavně na horním konci pásma mohlo být toleranční pole i delší, a v celém rozsahu by mohlo být i o půldruhého decibelu užší, prostě kazeťák Tesla A3 prošel s rezervou, zatím, co Grundig se jen taktak vešel.
Naposledy upravil Hill dne pá leden 17 2025, 22:31, celkově upraveno 3 krát.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: st červenec 26 2023, 11:57 Předmět:
Pluto jsem jednou opravoval a po výměně germaniového koncového tranzistoru regulátoru za křemíkový to chodilo vzorně. V původním zapojení je navíc chyba v chybějícím odporu mezi B a E toho tranzistoru, takže ten se sám přiotvírá svým svodovým proudem. Po doplnění odporu se to dost zlepšilo, ale definitivně to vyřešil ten křemík.
ty reportáže byly o plnění plánu dojivosti, maximálně nějaký rozhovor pro Meteor
Meteory natáčela redakce celostátního rozhlasu, tam asi nešetřili
https://informace.rozhlas.cz/reportazni-magnetofon-nagra-iii-7740435
ačkoliv nepamatuju se, že zrovna tento studiový pořad měl reportáže z terénu, ale může být.
https://www.elektroakustika.cz/nagra.html
Nagry se možná dostaly i do krajů, těch bylo pár. Níž ale musely stačit ty kočkopsy a la K71 nebo to amatérství s kazeťákem. Třeba redaktor ukecal technika aby to přetočil na Jensena a dál už se to stříhat dalo.
Založen: Dec 18, 2006 Příspěvky: 9778 Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí
Zaslal: st červenec 26 2023, 13:02 Předmět:
Tesla Uran a Pluto byly slušné aparáty své doby, za pohybu však
rychlost pásku kolísala a kňourala, A3 měla dva setrváky což tu
nectnost do značné míry eliminovaly...no ovšem, nic se nevyrovnalo
reportérům Nagra a Uher 4000 jen cena, cena, ta byla jinde, jo.
Tuhle propagační brožuru mám v archívu, na fotce str.9 je Uran
s šaltrpákou 4-9 mezi kotouči
http://www.stereodisco.sk/index_soubory/equipment/magnetofon_hobby.pdf _________________ Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Založen: May 16, 2007 Příspěvky: 96 Bydliště: Rožnov p.R.
Zaslal: pá leden 17 2025, 18:29 Předmět:
Už jsem se ptal i jinde a bez úspěchu, zkusím to ještě tady - pro dokončení mé B73 sháním kryt páskové dráhy. Prý se kdysi objevoval na aukru, teď ale bohužel nějakou dobu nic. Může být originál, může být výtisk na 3D tiskárně, může být i STL tisknutelný model - jako pro tonoucího, když se modelu chytá. Díky předem.
Založen: Dec 12, 2017 Příspěvky: 819 Bydliště: Pardubice
Zaslal: út leden 28 2025, 19:57 Předmět:
Potřebuji smazat asi 150 MC kazet. Od mlada si myslím že přehraná kazeta novým obsahem je kvalitou horší než když se to nahraje na čistou novou kazetu. Je to můj čistě subjektivní názor, ale mám ho od doby, co jsou kazeťáky na světě.
Tak chci kazety nejdříve smazat, a až pak znovu nahrát. Mám tu pro tento účel jednu SP210 bez nf části. A teď dotaz zda se dá "přidat" na intenzitě mazání aby bylo dokonalé, nebo si jen komplikuji život a můj názor na věc je neopodstatněný? Co si o tom myslíte? Dík.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35892 Bydliště: Bratislava
Zaslal: út leden 28 2025, 20:23 Předmět:
Ten nazor ma asi povod v mizernych kazetakoch s mazanim permanentnym magnetom (odklopna mazacia hlava bez kabla). Slusny kazetak maze tak, ze rozdiel nepoznas.
Při mazání střídavým proudem je to vcelku nepodstatné. V SP210 byly střeva z K10, tam moc nepřidáš. Pokud tam na desce zdroje zůstal oscilátor s MDA7770, tak tam se přidat dá.
Já na to používám mazací tlumivku, která byla dodáváná s mgf. Start.
, dříve jsem používal síť. trafo z plachů EI a plechy I byly dány pryč a mazalo se tím zbytkem s plechy E.
Jarda
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.