Založen: Feb 16, 2011 Příspěvky: 157 Bydliště: Kaznějov
Zaslal: po červen 12 2023, 10:40 Předmět: Rušení starých TV telegramem HDO
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli to někdo z vás už neřešil. Některým starým televizorům to vadí. Projevuje se to chvěním obrazu v okamžiku kdy se ten signál vysílá.
Neexistuje nějaký filtr který by to ze sítě odstranil?
Založen: Feb 16, 2011 Příspěvky: 157 Bydliště: Kaznějov
Zaslal: po červen 12 2023, 13:51 Předmět:
Ten signál (série impulzů) jde dost často, každou půlhodinu, možná častěji.
Dělá to většina starých tv z přelomu 50/60 let. Teď mám na stole Athose II a zdroj má v pořádku. Všechny kondenzátory jsem měl při renovaci venku, šly snadno naformovat a kapacitu měly všechny nad jmenovitou. Dosedací plocha očištěná a před montáží ještě preventivně stříknut kontaktol. A ta TV jede jinak bezchybně, jenom když jdou ty impulzy tak se vertikálně chvěje obraz. Nějak se to tedy dostane do vertikálu.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po červen 12 2023, 14:37 Předmět:
Uvědom si, že v době, kdy se vyráběly tyto televizory, nebylo třeba řešit signál HDO, bylo potřeba řešit hlavně stabilní napájecí napětí.
Signál HDO se objevil až v roce 1960 (tehdy s dosahem omezeným na Cheb a okolí) a rozšiřoval se hodně pomalu.
Koncem 70. let HDO skvěle rušilo zdroje prvních celotranzistorových TV (Olympia, Capella), že to Tesla musela předělat. Ale u elektronkové TV jsem se s tím nepotkal a moc mě nenapadá, jak by signál HDO prolezl do vertikálu. To elyty bez problémů poberou. Spíš jestli to neruší už někde v modulátoru.
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12404 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: po červen 12 2023, 16:02 Předmět:
Jarda-k napsal(a):
Rušení starých TV telegramem HDO . . . Neexistuje nějaký filtr který by to ze sítě odstranil?
Nevím odkud jsi, nemáš to v profilu, ale v Praze a středních Čechách se používá nosný kmitočet HDO 216,66 Hz.
Další používané kmitočty jsou 183,33 Hz, 283,33 Hz, 760Hz a 1060Hz.
Úroveň těchto kmitočtů je poměrně vysoká cca 2% síťového napětí (to může být i 4,6 V !) a kmitočet je dost blízký kmitočtu síťovému, proto se to špatně filtruje.
Nejlepší filtr je vždy jen kloudný síťový zdroj, jenže v staré TV je anodové napětí sice filtrováno, ale žhavení je přímo ze sítě, to znamená střídavé !
Tipnul bych si, že se to do rozkladu dostává právě z rozvodu žhavení po chassis televize . . .
A vzhledem k zachovalosti toho Athose bych do toho nevrtal.
Takže nezbývá než si vyrobit kloudný, strmý síťový filtr, nebo si koupit "pračku" proudu . . .
. . . a nebo si na to zvyknout a brát to jako vlastnost starého TV.
jinak ti gratuluji k nádhernému kousku, škoda ho jakkoliv rozďoubat.
a je taky škoda, že jsi sem ty obrázky nedal přímo, z toho úložiště se za čas ztratí a příští čtoucí tohoto vlákna budou ochuzeni o pěkné podívání . . .
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po červen 12 2023, 19:25 Předmět:
Jestli ten signál HDO neodfiltruješ už v síťovém přívodu, už s tím bez zásahu do originálního zapojení nic neuděláš. A to by byla škoda, předělávat to, jde o hezky zachovalý historický kousek, který si originální vnitřnosti zaslouží. Přidávat nějaký stabilizátor anodového napětí by bylo barbarství.
Je nutné si uvědomit, že, zatímco řádková synchronizace je řízená v podstatě smyčkou PLL, která má nějakou časovou konstantu reakce a může tomu povolit jen sotva pozorovatelné zvlnění svislých čar i při poměrně dost zarušeném signálu, tak snímková synchronizace reaguje bezprostředně, je přímá, integrací (půl)snímkových a následně vyrovnávacích impulsů se vytvoří pilovitý průběh, při jehož určité úrovni otevře E13a a na anodě klesne napětí. Tento pokles se derivuje a vzniklým impulsem se spouští multivibrátor snímkového rozkladu. Jeho volnoběžný kmitočet musí být o fous nižší, než snímkový, protože tím impulsem od E13a se zkracuje doba kyvu. Jestli není konstantní časová poloha tohoto impulsu, bude ve svislém směru obraz neklidný.
Zapínací signál jde v příslušný čas, vypínací celou dobu periodicky.
Technické provedení přenosu je kompromisní kočkopes, ve většině případů to nevadí, někdy ano. Vím o osvětlení pod kuchyňskou linku s LED, kde to indikuje nežádaně leč velmi výrazně sérii HDO signálů. Výrobce svítidla to nebude zajímat, distributora energie + HDO rejdění taky ne.
Tohle jsi měl postnout hned v úvodu, že jde o prastarý televizní přijímač. Nevím, co do toho v dnešní době pouštíš za signál, protože analog z antény je dávno kaput. Zkusil bych transformátorovou vazbu mezi anténní konektor zdroje a anténním vstupem do televize, protože problém může být zemnící smyčka.
transformátorovou vazbu jde spáchat i na hulváta pomocí dvou smyček z koaxiálního kabelu, který k sobě přimotáš izolačkou. Do jedný pustíš zdroj a druhou připojíš do TV. Do aparátu nezasahuješ.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po červen 12 2023, 21:26 Předmět:
Ta televize má kostru galvanicky spojenou se sítí, vstup symetrický 300 Ω, zdířky jsou oddělené každá kapacitou 500 pF, smyčka je tím pro 50 Hz přerušená impedancí 12 MΩ v každém drátě. Tím to není.
Založen: Feb 16, 2011 Příspěvky: 157 Bydliště: Kaznějov
Zaslal: út červen 13 2023, 7:18 Předmět:
Signál to dostává ze stboxu přes rf modulátor MD-5 na šestém kanále. A signálem to není, protože třeba takový Ametyst je vůči tomu zcela imunní. Ale jinak se to projevuje u většiny těchto starých tv. Jen v menší míře.
Třeba u Lotosa, nebo Kamelie to lehce ovlivňuje horizontál, konkrétně regulační smyčku stabilizace rozměru. Jen u Lotosa z konce výroby který byly osazený elektronkou PL500 byl vypuštěn filtrační RC člen v přívodu regulačního napětí na mřížku a změna rozměru je tak bez setrvačnosti a jev se neprojevuje.
U Mimosy/Orchidei to taky ovlivňovalo vertikál, ale tam stačilo malým elytem 1mikro/400v dodatečně vyhladit napájení triodové části snímkového multivibrátoru - konkrétně bod mezi odpory R 339 a R 340 proti zemi a jev beze zbytku zmizel.
Nechápu ale toho Ametysta, tam není ani náznak problému, nedávno jsem zrovna zase jednoho dělal a je to mimořádně povedená telka - všechny soudobý čs. telky včetně Lotosa strčí svými vlastnostmi do kapsy.
Mňo, nejdřive bych tu televizi zkusil připojit přes oddělovací trafo a pak zkoušel ladit dál.
Rozhodně bych ji nepřipojoval přes UPS - průběh napětí z levné UPS může na takto starém přístroji něco oddělat.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út červen 13 2023, 10:42 Předmět:
Ametyst našim běhal 23 let, až na chrastění potenciometru hlasitosti náramně povedená telka, souhlasím.
Ale hlavně - Ametyst měl (na rozdíl od Athose) separátor synchronizace s heptodou klíčovanou do g3 vzorkem impulsu zpětného běhu, což dále zlepšovalo imunitu vůči rušení, takže i snímkový impuls byl přesněji definovaný, navíc synchronizoval multivibrátor jiným způsobem. Jedno s druhým, to vše se podílelo na skvělých vlastnostech tohoto modelu.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.