Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20409 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá květen 26 2023, 7:02 Předmět:
Crifodo napsal(a):
...kde se v audiu používají signálové mikrovolty??
Dobrá, beru to jako řečnickou otázku, protože ty to víš, my to víme, ale pro ty, kdo to ještě neřešili:
Třeba zrovna na vstupech RIAA předzesilovačů pro MC přenosky, z nichž leze při plné úrovni (jmenovité stranové záznamové rychlosti) kolem 200 µV na kmitočtu 1 kHz. Znamená to, že na 100 Hz to dělá sotva 42 µV, a to do dolního konce přenášeného rozsahu ještě nějaké dvě oktávy zbývají.
Jestli chceš z předzesilovače dostat odstup alespoň 60 dB, musíš počítat s úrovněmi v řádu málo desítek nV na vstupu.
MM přenosky pracují se signály o řád silnějšími, existují i MC přenosky s výstupním napětím blížícím se k úrovni běžných MM přenosek, situace je příznivější, už se můžeme bavit o nejméně mikrovoltech, ale jsou za cenu, kvůli které do toho každý nepůjde, zvlášť, jestli šasi společně s povrchem drážky nedovolí dosáhnout odstup rušivých napětí přes 40 dB v kterékoli oblasti z běžně používaných 9 oktáv kmitočtového rozsahu.
Podobně jsou na tom tříhlavé magnetofony: snímací hlavy s výstupním napětím přes 8 mV / 0 dB / 1 kHz člověk často nepotká, u kombinovaných můžeme hovořit o zlomcích milivoltů.
Všude tam je i jinak nevýznamné rušení (ať už se do zapojení dostalo kdekoli) příčinou značného zhoršení odstupu.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33717 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: pá květen 26 2023, 9:04 Předmět:
Von stačí blbej kondenzátorovej nebo i páskovej dynamickej mikrofon - kterej už z principu funkce poskytuje přímo ze snímače jen nepatrný napěťový úrovně a aby se mohlo dál se signálem pracovat při nějakým slušným odstupu, musí mít bezprostředně za sebou osazený zvyšovací trafo nebo jinej imprdelanční měnič/zešilovač ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Jen tak pro zajímavost, kde se v audiu používají signálové mikrovolty??
Třeba za potenciometrem Volume.
Vstupní úroveň 0,5V, Volume na tichý poslech třeba na -40dB, to je za potenciometrem 5mV. Běžný audio signál ale obsahuje informace v potřebném rozsahu víc jak 80dB. Takže na tomhle místě se nesmí vyskytovat rušivé napětí větší než pár nV. A co víc, pokud chceš za potnciometrem použít buffer s jednotkovým zesílením, tak ten bude mít značné problémy těch pár zlomků uV utopených v užitečném signálu zpracovat a nezdegradovat. V zahraničí na to jsou i celé studie kolem "small audio signals circuits".
Běžný audio signál ale obsahuje informace v potřebném rozsahu víc jak 80dB. Takže na tomhle místě se nesmí vyskytovat rušivé napětí větší než pár nV.
Nechci custovi zasírat moc vlákno, ale výše uvedené by svědčilo spíš o (velice) neuvážené úrovňové rozvaze, protože takto poškozený signál pak nejen bude neodrušitelný ale i zaneřáděný tepelným šumem součástek atd.
Sjet potenciometrem úroveň na mikrovolty a pak u něj požadovat 80 dB dynamiku mi mírně řečeno nepřipadá příčetné. Naopak praxe v dynamice všude v médiích ale i zdrojích signálu jde někam tak na 12 dB.
Nanovolty signálu by znamenalo, že by nesměl třeba fungovat výtah v domě ob tři vchody, protože by to pak vyhazovalo závěsy repráku...
Slušný koncový zesilovač běžné střední třídy má odstup signál/šum kolem 100dB a zisk něco přes 30dB. Kolik uV to je na vstupu při výstupním napětí 20V?
Nepsal jsem že se stáhne úroveň na mikrovolty ale kupříkladu na 5mV. V mikrovoltech pak jsou právě ty dynamické detaily. Ty někomu nechybí, ale na druhou stranu někomu zase ano, a to tak že zásadně.
A pravda, můžeme s tím jít jinam.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20409 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá květen 26 2023, 19:26 Předmět:
Abych to uzavřel: k přenosce se žádný potenciometr nedává, tam se musí šetřit každým mikrovoltem. Leze z ní maximálně 5 mV na 1 kHz, tedy 710 µV na 50 Hz. Když se bavíme o MM přenosce.
Kdysi jsem zkoušel měřit dynamiku nahrávky opery Dalibor z karlínského Áčka. Vyšlo mi nějakých 40 - 45 dB. Mohlo to být asi víc, ale zrovna v nejtišší pasáži (příchod krále s družinou) je tam slyšet rozjezd elektrické lokomotivy přes Negrelliho viadukt...
Takže, i když vezmu dynamiku nahrávky stlačenou na 40 - 45 dB, aby se "vešla do drážky", pak lineárně přepočteno na 50 Hz máš v pianissimech na vstupu užitečný signál o úrovni 3 - 6 µV. On bude tedy o nějaký decibel silnější, ale to není už signál užitečný, na 50 Hz se k němu už přičítá hluk pohonu v přibližně stejné nebo větší úrovni. Jo, jsou desky, převážně rock a pop s dynamikou menší, než 26 dB, přesto s mikrovoltovými úrovněmi se i zde normálně pracuje.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6903 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po červen 05 2023, 21:44 Předmět:
Cust napsal(a):
@Mikras, jo šlo by o modifikaci. Sluchátkový výstup bych řešil přes nějaký integráč. Budu to ale určitě řešit pro svůj preamp (nějak mi doma stávající zahořel), tak bych ti moje řešení poslal. Každopádně ta stavebnice ode mne lze osadit na výstupu OPA1652 a pak by tím výstupem šli krmit i nějaké sluchátka. Máš to v poznámkách ve schématu. Mrkni na datasheet OPA1652, aby jsi viděl co to zvládne. Není to výkon, co by šel popsat v koňkých silách. Jo a zapiš si: stavebnice error, R5/R55 je velká bota, tam má být něco kolem 120 Ω. Nějak se mi tam dostal nesmysl, ale jede to i s tím, akorát ne dobře. Napíšu to všem do mailu, ještě to proměřím na svém kusu.
Tak planý poplach, v té stavebnici to šlape, tak jak má. Přepínám se mezi hodně projekty a pak to tak dopadá... Zmatenost!
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.