Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po březen 20 2023, 12:39 Předmět:
1jarda napsal(a):
...rozhozený prac.bod by nasvědčovalo tomu, že nejprve ztichne např. na FM dolní km.rozsah.
Znovu proměřím všechny body dle servisního schematu vč. el.k. (nakonec jsem jich musel vyměnit cca 20 ks t.j. zhruba polovina) a dám zprávu.
To skutečně vypadá na postupný pokles napájecího napětí, resp. nárůst odebíraného proudu. Ta příčina se nebude snadno hledat právě kvůli tomu množství pinů připojených na napájecí větev jen přes cívky s celkem zanedbatelným ohmickým odporem.
Přesto bude podstatné, kde to napětí začne padat jako první, jestli třeba na DZ1, potažmo na Q9 (a musí to být vidět i na jasu LED2) to by znamenalo, že proud skrz R84 neuživí zenerku, všechno sežere báze, v tom případě R85 bude hřát. Je to svým způsobem ochrana proti nadměrnému odběru tuneru, tu lépe nevyřazovat.
Protože z emitoru Q9 jsou napájené i nf předzesilovače včetně korekčního a navíc obvod MUTE koncáku (Q10), které s kazeťákem fungují, můžeš se zaměřit přímo na tuner.
Zeslabení je jenom u rádia v obou kanálech, dělá to při každém zapnutí, tj.není trvalé. Mgf jede normálně a reaguje na pot.hlasitosti. Ostatní vyzkouším.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33714 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po březen 20 2023, 18:10 Předmět:
Jestli to dělá jenom u rádia, hledej v součástkách kolem oscilátoru a směšovače a pak v MF zešilovači. Pokud z demodulátoru leze nf úroveň s klesající tendencí až zanikne, tak je něco chorýho tam. Může to bejt blbej kondík v AVC, kterej stahuje zešílení, aniž by rostla vstupní úroveň signálu. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po březen 20 2023, 18:10 Předmět:
To je právě ten průšvih, teda tím napájecím napětím to nebude, protože rádio je pod napětím trvale a, kdyby způsobilo pokles napětí, tak aktivuje Q10 vstup MUTE koncáku a ztichne i kazeťák.
Ten renonc bude nějak souviset se stereodekodérem - rádio vysadí až chvíli po připojení napětí na kontrolku LED1 (STEREO).
Současně rozšíří pásmo synchronizace 76 kHz (zkrátí časovou konstantu smyčky PLL), po zavěšení smyčky PLL sepne tranzistor, LEDka se rozsvítí a současně se zúží pásmo synchronizace.
Rozsvítí se LEDka, dokud to hraje?
Zhasne, když to hrát přestane?
Ztichne to, když máš přepnuto na mono?
Samotná LED na to nemá vliv, teče přes ni jen 1 mA, když svítí.
Děkuji za reakce i ostatní, moc jsem se k tomu nedostal, včera jsem byl na výstavě AMPER 2023 v Brně, bylo to zajímavé.
R12 má ve směru k přepínači mgf.- rádio 6,02V a ve směru k IC1 1,7V při zapnutí a klesne na 1,4V.
R16 má 1,5V; C87 má 6,02V; C22 má 1,5V na FM a 1,55V na AM
IC1 pin 22 má 1,4V.
LED: když to hraje svítí a zhasne při ztichnutí, při stereo signálu svítí, mono zhasne, řekl bych normální funkce.
Mono nebo stereo, stejná úroveň zvuku než to postupně ztichá, ne naráz.
Ostatní Q 1- 12; IC 1-4; znovu doměřím k tvému názoru a ostatních diskutujících, kterého si vážím a jsem rád, že k tomuto věnujete svůj čas.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st březen 22 2023, 20:55 Předmět:
Na C22 by mělo zbýt napětí 4,0 - 4,7 V v režimu FM (bez signálu), nebo 4,7 - 5,2 V v režimu AM (taky bez signálu).
To jsou orientační hodnoty, při napětí nad 3 V může mít i větší odběr, než se píše v katalogovém listu, takže nakonec na něj zbude třeba jen 3,5 V, za normálních podmínek by se ale neměl hřát nijak citelně nad teplotu okolí a měl by fungovat dlouhodobě.
Ale pod 1,8 V není zaručená funkce.
Znamená to, že buď je R12 na odchodu a má nejméně 200 Ω, nebo integrák žere moc.
Má-li R12 správnou hodnotu (100 Ω ±10 %), hledej svod v C22, C23, C13, C15, C25, C223 až C229, nebo v keramických filtrech CF1, CF2.
Zkus je po jednom odpojovat od švába a, jestli to napětí zase spadne pod 2 V, vrať to zpátky, to není ono.
Sice jsou v katalogovém listu orientační schémata, jak jsou ošéfované důležité piny integráku, ale všechno se z nich nevyčte. To už ta napětí vpravo něco napoví, jestli na tom kterém pinu naměříš výrazně jinou hodnotu ve vztahu k napětí na C22, hledej kolem toho pinu.
Na součástky kolem stereodekodéru bych moc nesázel, když zaskočí PLL a LEDka se rozsvítí, tak dekodér bych nechal až na konec.
Tak jsem opět pokračoval se zprovozněním tohoto rmg.
Závěr:
- výměna cca 20 el.kond., (ze zásob a z demont.pl.desek, změřeny), které i
vizuálně vypadaly jako stará vybitá tužková ZinC AA bat.
- dále vadný stereopot. hlasitosti v němž byly přerušeny napařené kovové
spoje mezi odporovou dráhou a vývody (celkem častá závada),
- v některých místech pl.desky byla ze strany pájení natřena nějakou
hnědou krycí hmotou pod níž vlivem dlouhodobého působení vlhkosti a
nízkých teplot došlo k chem. reakci s cu propoji, takže tyto vadné propoje
byly nahrazeny novými, cu drátkem
- dále zoxidované pot.trimry vyčištěny a zkontr.
- deska s ploš. spoji vykazovala pod napětím značnou nestabilitu a
přerušovaný chod při mírném průhybu a torzi - oblíbené studeňáky, těžko
za tohoto stavu něco ,,směroplatného ,, měřit.
Po těchto úpravách hrál mgf. oba kanály fung.zesílení a ekvalizér, rádio hrálo po zapnutí chvilku a potom se zvuk zeslabil až do nuly, ještě to nebylo ok.
Podezření bylo na IC1 integr. FM,AM, zde zůstávaly ke kontrole ker. kond., ale ty jsem se rozhodl přeletovat a postupně nevytahovat, jednak se špatně hledají jejich vývody na pl. desce i za pomoci schéma a prosvícení baterkou, také z obavy aby omylem nebyl uvolněn sousední rezistor a nedocházelo k zbytečnému prohřívání desky.
Deska prohlédnuta lupou a přeletovány ještě některé další vývody.
Rmg. hraje celý den, ze začátku jsem ho nechal několikrát chvilku v chodu a vypnul a zase zapnul a pak již běží bez přestávky.
Ještě ho musím zkompletovat a doufám, že při tom nevyskočí nějaká závada.
Náklady na součástky : - stereo pot. 80.-Kč,
- čas ten nepočítám, zábava
Děkuji všem za reakce při opravě tohoto zařízení.
Jarda
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.