Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 19717 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: ne únor 26 2023, 11:29 Předmět:
Nechci nic omlouvaT . Ptám se proto znalce - co kdyby to pomohlo někomu dalšímu . Byl tam integráč s daleko horším chladičem , než jsem chtěl dát sám . No dám to na 2x1A a kdyžtak to jde do koše . Právěže klidovku mu píšou snad od 25mA , tož proto . Jo jsou tam 2x 5200 a ten snímák vidíš mezi nimi .
Akorát že já nejsem žádnej znalec. Já jsem jako elektrokutil hrozný prase. A k tomu děsnej žvanil.
Třeba jsem moc paranoidní. Ale ten koncák bych namontoval na kus 5mm měděný nebo 10mm hliníkový šíny, aby se teplo co nejlíp rozneslo na větší plochu. Trandy na dobrou pastu. Aby teplota tý šíny co nejmíň utíkala od teploty čipů. A teprve tu šínu na pořádný pasivní nebo dobře ofukovaný chladič. Pak to bude věčné.
Nabídnul bych ti ať mi ty švábový konečky pošleš. Že bych je zkusil vzkřísit a mohl bys je pak třeba posunout Rudolfovi pro kluky do kroužku. Jenomže mě takový věci většinou doma zkejsnou několik let. Než dostanu náladu, zrovna když mám náhodou čas. Hnijou mi tu nějaký AUJčka, Leache a Aldaxy a nechává mě to v klidu...
Naposledy upravil ransom dne po únor 27 2023, 16:41, celkově upraveno 1 krát.
Na jeden fígl jsem si ale stejně vzpomněl. Není to moc častý jev, ale už jsem se s ním setkal opakovaně. Snad to vysvětlím srozumitelně.
Všecky obligátní NF zesilovače mají dělič zpětné vazby ukotvený do signálové země přes kondenzátor větší kapacity (většinou desítky uF). Každý zesilovač má taky při DC uzavřené zpětné vazbě nějaký malý nahodilý DC offset. Bývá to několik jednotek, maximálně desítek mV.
Ten kondenzátor se zpravidla používá obyčejný polarizovaný elektrolyt. Může se stát, že se sejde nenaformovaný elektrolyt s offsetem, který má opačnou polaritu než jak je ten kondenzátor zapojený. Kondenzátor pak je i pro těch několik milivoltů vodivý, zesilovač začne svůj vlastní offset zesilovat, kondenzátor je opačně polarizovaný stále větším napětím a už to tak zůstane. Na výstupu pak máš DC napětí až do velikosti napájecího. V tom okamžiku je nutné zkontrolovat, jaké DC napětí je na tom kondenzátoru, a případně ho prostě otočit. Naformuje se, a napětí na výstupu se vrátí k nule.
Radím proto při oživování zkontrolovat skutečný offset na tom kondenzátoru a i kdyby to byl milivolt do minusu, tak ho preventivně přepólovat.
Plyne z toho i takový užitečný preventivní zvyk. Někdo tam dává dva kondenzátory o dvojnásobné kapacitě do série, pólované minusy k sobě. Já tam používám bipoláry. Krom toho je více než vhodné ten elyt, ať už jakýkoli, přemostit svitkem. Kvůli vlastnostem nad 10 kHz. Stačí nějakých 220n až 1u0.
A má tahle nenápadná drobnost smysl i u integrovaného konce za dvě stovky. U nejnáročnějších konstrukcí bych se nerozpakoval použít rovnou dostatečně velký svitek, nehledě na rozměry a cenu. I ten nejlevnější z číny bude pořád vhodnější než elyt pracující trvale bez polarizace přesně v jednom z míst, kde se rozhoduje o zvuku zesilovače (respektive o jeho zvuku v budoucnosti). Lepší výsledek už dá leda DC servo.
Ten případný záporný offset jinak může u dobrého elektrolytického kondenzátoru pracovat skrytě a po několika měsících nebo i letech ten kondenzátor pomalinku a nenápadně sežrat.
Inu dobře. Chtěl jsem ten 2x LM 3886 na sluchátka. Je to čajna, válí se mi to doma. Ten TPA6120 zes mám taky, opět čajna, jak se tady říká. I jsem zkoušel LM 1875 na ty sluchátka. Od TPA6120 jsem toho zvukově moc nerozlišil. Pak se ale vracíme na začátek, jestli originály a fejky hrají stejně.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.