Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 8052 Bydliště: Brno
Zaslal: st únor 15 2023, 1:15 Předmět:
A to měření mělo jaké podmínky?
Přeci jen se různé tranzistory měří při různých podmínkách... _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33721 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st únor 15 2023, 7:18 Předmět:
sry, spím a nespím, odhlašuju se z diskuze ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
A kutilmile - nelituju tě !!!
Naposledy upravil EKKAR dne st únor 15 2023, 8:44, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20413 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st únor 15 2023, 7:44 Předmět:
Nikde nevidím žádný proud. Buď jsem taky slepej, nebo...?
Vidím jen, jak tranzistory zvesela překračují katalogové hodnoty průrazných napětí, některé dvoj- i trojnásobně.
Doplňující otázka: podle označení UCE0 ty tranzistory byly měřené vypájené a "s bází v luftě"? Nebo byly testované s nějakým odporem mezi bází a emitorem? Pak by tam totiž musel být uvedený konkrétní odpor a průrazné napětí jako UCER. V tom případě by mě ty hodnoty neudivily, přinejmenším nijak zvlášť.
Omlouvám se, ale v tabulce v úvodním příspěvku nikde proud nevidím. Uce0, se označuje napětí "Colector-to-Emitter Voltage", viz. datasheet. Jestli je myšleno proud, tak ten se označuje jinak...
h21e je v toleranci vidím...
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st únor 15 2023, 9:36 Předmět:
"Použitelnost" těch trandů po letech se často odvíjí od jiných vlastností, než které autor pův. příspěvku měřil. U výkonových třeba kvalita kontaktování, u malovýkonových šum a podobně.
U RCA kdysi uváděli, že TO3 a TO220 mají životnost 25000 teplotních cyklů...
asi s ohledem na trvanlivost kontaktování. Problémy s nižším Uceo/Ucer jsem u nich nezaznamenal.
Dneska běžně nonMBR trandy degenerují stářím, Uceo klesá a vyskytují se divné jevy. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Nikde nevidím žádný proud. Buď jsem taky slepej, nebo...?
Vidím jen, jak tranzistory zvesela překračují katalogové hodnoty průrazných napětí, některé dvoj- i trojnásobně.
Doplňující otázka: podle označení UCE0 ty tranzistory byly měřené vypájené a "s bází v luftě"? Nebo byly testované s nějakým odporem mezi bází a emitorem? Pak by tam totiž musel být uvedený konkrétní odpor a průrazné napětí jako UCER. V tom případě by mě ty hodnoty neudivily, přinejmenším nijak zvlášť.
Máš pravdu, moje nepřesnost v terminologii, závěrné napětí spíš mělo být označeno jako Ucb0 (nebo UceR pro R=0). Měřeno pochopitelně vše vypájené se zkratem B a E.
Proud byl max. cca 1 mA (spíš stovky uA), ale není úplně podstatný, protože koleno v oblasti nedestruktivního průrazu je docela ostré. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st únor 15 2023, 12:44 Předmět:
Pro staré dobré trandy (znalí vědí ) je to pravda, měření při pár desítkách uA a 1mA je skoro stejné. Současná druhořadá produkce dokáže i u křemíku vytvořit zbytkové proudy, které mohou být významné. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3583 Bydliště: Havířov
Zaslal: st únor 15 2023, 14:07 Předmět:
Sendyx napsal(a):
U RCA kdysi uváděli, že TO3 a TO220 mají životnost 25000 teplotních cyklů...
Jde o trvanlivost připájení čipu k podložce. Rozdílnou tepelnou roztažností se prý postupně "odlupuje". Četl jsem, že čip KD503 prý dokázal úplně odpadnout, technicky mi to však nesedí. Musela by být zahřívána odněkud zvenčí, protože částečně oddělený čip by se již špatně chladil a než by došlo ke kompletnímu oddělení od podložky, dávno by se prorazil.
Kdysi jsem otevřel proraženou SU161. Jeden roh jejího čipu nebyl podlit cínem, byla tam "bublinka", zkrátka visel ve vzduchu. No a práve v tom rožku byl proražen. Štačilo ho odštípnout, a...
A pak že nejdou opravovat proražené trandy
Čím větší čip, tím je to větší problém. Zajimavé však je, že procesory v PC měly čip podstatně větší a nekazily se. Ovšem ty zase nejsou pájené na podstatně větší kovové podložce, možná to bude tím.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4261 Bydliště: Zlín
Zaslal: st únor 15 2023, 17:42 Předmět:
Když se tranzistoru začne část čipu přehřívat, stoupne její vodivost, přebere větší podíl proudu od chladnějších částí čipu a přehřívání se lavinovitě zrychluje až do destrukce. To u procesoru nenastane.
Václav Šedý ve svých pamětech popisoval, jak se proražené tranzistory v sálových počítačích opravovaly rýsovací jehlou. Stačilo propálenou černou tečku v čipu vyškrábat a tranzistor zase fungoval.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.