Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: ne leden 30 2022, 21:19 Předmět:
Takový signál se v běžném vysílání pravda příliš nevyskytuje nejnáročnější signál na tyhle přechodové jevy je hokejový zápas a ten to zvládá dobře. Ale můžu tu časovou konstantu ještě zkrátit. Teoreticky až na úroveň jednoho řádku, ne?
Jeden řádek je málo, obnovení černé funguje na základě zaklíčování na zatemňovací impulz a rozhodně ne tak rychle, aby změnu řádek po řádku pobralo - bývají tam velké kapacity. Pokud to IO rozsahově bere, tak je naopak nejlepší dlouhá časová konstanta, jinak by mohly mít některé TV s líným klíčováním (Tesla Color - Color 110) problém s dojížděním jasu po takové změně.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: po leden 31 2022, 15:51 Předmět:
Zkusil jsem tím prohnat obrazec "ukrajinská vlajka", jen místo žluté je černá a místo modré bílá. Výsledek viz oscilogramy jednotlivých řádků (vodorovné mrnění v úrovni popisků je chyba osciloskopu, už má cosi za sebou). Za mě dobrý. Na televizoru bez chyby. Edit: aby to někoho nemátlo - na osciloskopu je zapnutý filtr barvonosné, bez něj by byla vidět.
Při přepnutí z celé bílé obrazovky na celou černou je vidět, že při přechodu na bílou si modul během asi vteřiny přidá úroveň synchroimpulzu a při přechodu na černou zase ubere. Televize si na to zaklíčuje a podle toho bílá i černá trochu zešedne. Je to ale v pohodě snesitelné. Důležité je, že po tomto dorovnání je úroveň normová, takže televize pořád synchronizuje.
EDIT: Dále je nutno do série s některým kondíkem u vstupu CS zařadit odpor, jinak kondíky zkratují vyšší frekvence z kompozitního vstupu. Při kódování z RGB to nevadí, ale u PALu to vadí dost.
EDIT 2: Nestačí zařadit jen tak nějaký dělič Vstup má nezanedbatelně malý vnitřní odpor a je velice citlivý na strmost hran. Ať se dá odpor do kterékoliv větve děliče, vede to buď k překmitům nebo zakulacení hran a funkce modulu se tím úplně rozhodí. Nakonec jsem nechal CS zapojený přímo na kompozitní vstup, dovolený rozkmit je sice překročen, ale na funkci to nemá vliv.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: ne květen 01 2022, 15:09 Předmět:
Zkusil jsem to připojit na velkou placku a nepříjemně mě překvapily překmity, které na těch starých CRT nebyly tolik vidět. Zjistil jsem, že je má na svědomí TDA4565. Ostré přechody v jasovém signálu jsou po průchodu tímto švábem zmršeny stejně jako po průchodu dlouhým nepřizpůsobeným kabelem. Šváb je přitom zapojen dle katalogu, stejné zapojení je i v televizích, které jej používají, např. C428. U té se ale nic takového nevyskytuje. Jediná odchylka je v tom, že C428 má pin 16, který je dle katalogu "nezapojen", připojen na napájení přes kondík 3n3 (to vyzkouším). V mém obvodu nejsou připojené kondenzátory okolo části pro zlepšení barevných přechodů, kterou nepoužívám, ta je ale podle katalogu od jasové části oddělená (nicméně je taky zkusím doplnit). Překmity jsou stejné s TDA i s MDA. Mění se dle nastaveného zpoždění, zatížení výstupu na ně naopak vliv nemá. Změna odporu na pinu 14 má stejný vliv jako změna nastaveného zpoždění. Nenarazili jste na to někdy?
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne květen 01 2022, 17:12 Předmět:
Jo, narazili: zřejmě to souvisí s rychlostí přeběhu gyrátorů v MDA4565, v C110ST-II jsem se s překmity musel taky vyblbnout. V AR A6/91 vyšel obvod kompemzace skupinového zpoždění a odlaďovače barvonosné od Jiřího Krčmáře. Sice vyžadoval trpělivost při nastavování, ale pomohl.
L1 je původní z televize C438 (7,8 µH), L2 se musí navinout na kostřičku Ø5 s feritovým jádrem drátem 0,08 mm CuL 2x70 závitů vinutých bifilárně. Má 2x28 µH.
Zkus to.
Já si pořád myslím, že v tom transkodéru měla být klasická zpožďovačka, jak schéma doporučuje. On je Secam stejně ještě tupější než PAL z hlediska šířky pásma Y. Jinak ten problém jsem u C110 taky řešil po osazení 4565, akorát jsem si tehdy myslel a popis v AR tomu spíš odpovídal, že ten bordel už padá z demodulátoru, ale nebylo to třeba řešit, protože vinutá zpožďovačka to utlumila. Do C110 jsem to dával ale hlavně kvůli CTI a tak bylo potřeba upravit i filtry na rozdílových kanálech, ty zas nebyly korektně zakončený.
Faktem ale je, že CTI se nijak neprosadilo a když jsem pak viděl obraz z dekodérů 4650+4661, byl lepší než z 4555 + 4565.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: po květen 02 2022, 6:55 Předmět:
Že by u Philipsů pustili do světa takový nedomrlý krám, kolem kterého se musí bastlit kompenzátory skupinového zpoždění? To se mi nechce věřit. Hlavně C428 a spol. mají obraz jak břitvu a nic takového v nich není. Takový IO by nedával moc smysl, kdyby ušetřil jednu pevnou cívku za cenu dvou laditelných, z toho jedné bifilární...
EDIT: pardon, v C428 je ta samá kompenzace taky. Tak to je teda pecka... Já bych tam tu klasickou zpožďovačku klidně dal, ale kde vzít 30 ks stejných?
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: út leden 10 2023, 18:13 Předmět:
Konstrukce transkodéru se konečně dočkala katarze. Náhodou se ke mně dostal kus postavený podle mého vzoru, který překmity nedělal, ačkoliv zapojení bylo téměř identické. Ukázalo se, že TDA4565 od různých výrobců mají radikálně rozdílné vlastnosti a správnou funkčnost vykazují jen některé. Rozhodně ne ty od Tesly Bohužel já jsem při svém nekončícím laborování nikdy neměl štěstí na ty dobré. S dobrým TDA nejen že zmizely překmity, ale i útlum mezi jeho vstupem a výstupem je takový, že jej lze připojit na TDA8505 přímo bez zesilovače a regulačního trimru. To vše výrazně zlepšilo ostrost. Teď už je obraz i na metrové placce takový, že se za něj člověk nemusí stydět.
To je po letech objevování skrytých vad tesláckých IO. Já si pamatuju, že jsem zase musel kompenzovat černou z Teslácké MDA3510, protože při přidávání sytosti šel obraz v černé do modra nebo fialova. Původně jsem si myslel, že je to tím, že není přímá vazba na 3505, ale pak jsem to objevil i u několika C416. Prostě se ty pajcy Tesle vždycky uplně nepovedly...
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4255 Bydliště: Zlín
Zaslal: út leden 10 2023, 18:42 Předmět:
Bohužel nejen tesláckých. Kromě dederonských (stylizované "fo" v kolečku) to dělají i Telefunkeny s lesklým pouzdrem. Jiný druh Telefunkenů s matným pouzdrem je ještě daleko horší a je prakticky nepoužitelný. Jediné, co funguje úplně dokonale, jsou Philipsy a nějaká jejich OEM verze bez loga a s jiným potiskem, ale stejným pouzdrem a kódem výroby. Ostatní dělají překmity a mají podstatně větší útlum, u tesláckých je navíc cca každý třetí vadný a má ještě horší útlum než ostatní.
Jinak tu vadu, že se staženou sytostí je obraz krásně černobílý a po přidání jde černá do zelena a bílá do růžova, má moje C425 taky, už se to tu tuším řešilo. Modulem P to ale nebylo, jestli si dobře pamatuju, odpojoval jsem jej a dělalo to pořád. Takže vadný TDA3505.
Mně tohle dělala 3510 a to i v zapojení, kde žádná 3505 nebyla, protože to byl PAL dekodér do ruské TV. Prostě ta úroveň, která je uměle vložená v zatemněné části řádku, byla maličko jiná (na osciloskopu viditelná) než v činné části. Naštěstí byla vždycky vyšší, tak na to stačil tranzistor s odporem v kolektoru a spínaný k zemi impulzem burst z SCI.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út duben 25 2023, 22:24 Předmět:
Lukas-Peca napsal(a):
...Jinak tu vadu, že se staženou sytostí je obraz krásně černobílý a po přidání jde černá do zelena a bílá do růžova, má moje C425 taky, už se to tu tuším řešilo. Modulem P to ale nebylo, jestli si dobře pamatuju, odpojoval jsem jej a dělalo to pořád. Takže vadný TDA3505.
Taky jsem podobnou závadu honil v C419: i když měření ukazovalo, že je všechno v pořádku, při přidání kontrastu plavalo "barevné pozadí" do doplňkové barvy k k té, která v obrazu převažovala. S časem od zapnutí se chyba zvětšovala.
Měřil jsem, vyměnil modul G, usoudil jsem, že to souvisí s kontrolou katodových proudů, až jsem našel odpor (označený jako 1 kΩ) v g1 obrazovky, který měl odpor něco přes 300 kΩ. To při zvýšení kontrastu dokonale zblblo automatiku v modulu G, takže nějaký vliv kolísání úrovně zatemnění v modulu P nebyl vůbec rozeznatelný. A po výměně toho mřížkového odporu se dala šedá stupnice nastavit a ani při plné sytosti kolísání barevného pozadí nerušilo.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 z 6
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.