Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st prosinec 28 2022, 10:54 Předmět: Identifikace starého stéblového kondenzátoru
Poprosil bych znalé a zkušenější s vintage technikou o identifikaci druhu a pokud možno i typu keramického kondu. Tento konkrétní, označeno 12nZa, byl v přístroji z konce 60. let, výroba západní Německo.
12n_cap.jpg
Komentář:
Steblova keramika 12n
Velikost:
103.45 kB
Zobrazeno:
88 krát
12n_cap2.jpg
Komentář:
Velikost:
66.82 kB
Zobrazeno:
99 krát
_________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12404 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: st prosinec 28 2022, 12:37 Předmět:
mám tu podobné se stejným systémem označení . . .
ale mají menší hodnotu, než je značena . . .
ty moje mají 6 až 8 nano, každý kus jinak.
myslím, že je to výroba RFT
jsou to jen blokovací do vf obvodů, ale napětí netuším . . .
používala je i Tesla v polovině šedesátých let do svých zařízení.
z čeho to přesně máš ?
dej typ, případně odkaz na schéma
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st prosinec 28 2022, 13:05 Předmět:
Je to z baskytary.
Zajímá mne, co je to za druh keramiky, linearita, ev. teplotní závislost a čemu se to dnes podobá. Bohužel tento konkrétní kus majitel zahodil. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12404 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: st prosinec 28 2022, 13:42 Předmět:
vzhledem k rozptylu parametrů těch mých kousků si myslím, že je to použitelné fakt jen jako blokovací.
a pokud to bylo v basskytaře na úpravu barvy zvuku, byl by tam vhodnější nějaký styroflex . . . cca 10n
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st prosinec 28 2022, 15:24 Předmět:
Právě že v tom stéblovém provedení se dělaly jak příšernosti, použitelné jenom jako blokáče, tak i docela stabilní kondy pro rezonanční obvody aj. 12n je dost zvláštní hodnota na to, aby to byl zcela obyčejný blokáč.
Vzhledem k dost raritnímu nástroji tam chci zkusit dát něco podobného tomu, co tam cpali... tyhle staré keramiky mohou být solidně nelineární už při malých napětích. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19339 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: st prosinec 28 2022, 16:34 Předmět:
Mám tady pár nepájenejch 10K/160V a 2K2/250V. Obojí fí 3, dýlka 16mm. Nojo, zásoba, brčka dělala Elektrokeramika Nový Bydžov, než je schramstla Tesla H.K. _________________ Jirka
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st prosinec 28 2022, 18:53 Předmět:
Pšítel po telefonu mi našel, že tyhle stébláky - též známé jako Rohrkondensator, dogbone, ceramic tubular :
- RFT to dělali jako TGL5345 a cosi dalšího
- Philips to měli jako sérii 552/555
- další populární výrobci byli Siemens, AEG (Telefunken), Mullard, Lemco, Centralab...
Já si matně vzpomínám, že u nějakých typů se barvou laku určoval typ keramiky a teplotní koeficient, barevnou značkou pak tolerance. U něčeho snad bylo písmenkem druh keramiky, barvou provozní napětí a barevnou tečkou tolerance. Bohužel veškerou starou literaturu pro vf jsem rozdal .
2 Hill - hodnota je jasná, ale druh kondenzátoru ne. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
A je opravdu nutné zachovávat přesné provedení kondenzátoru? U signálu baskytary není v principu nic, co by mělo extrémní nároky na kvalitu kondenzátoru s kapacitou v řádu nF. Hádám, že je použitý někde u primitivní tónové clony. Může tam být v principu cokoli odolného vůči vibracím a bez mikrofonního efektu. Což bude v tomhle konkrétním případě možná to úplně nejdůležitější hledisko.
Kdybych si chtěl hrát na retro, použil bych slídu nebo MP (oboje zastříknuté).
Myslím si, že při hodnotě 12n a vzhledem ke stáří to nebude kondenzátor
z materiálu tř.1 (moc velká hodnota) ani tř.3 ( to by se do audio nehodilo vůbec) . Takže asi tř.2 , to tam pak můžeš skutečně raději z hlediska funkce dát , jak píše kolega nahoře, třeba polystyrenový nebo polypropylenový .
Jinak holt zalovit ve starých krabicích, ale tam těch stébel či trubek 12n
asi moc nenajdeš .
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st prosinec 28 2022, 22:58 Předmět:
Taky si nemyslím, že by hmota kondenzátoru hrála nějak významnou roli, u baskytary vyhoví i bezindukční svitek. Teplotní ani napěťová závislost nehrají roli, vždyť se tam vyskytuje napětí v řádu desítek mV, při něm kapacita neklesne, nerozhodují ani vf ztráty.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: po leden 02 2023, 17:58 Předmět:
Pánové, poněkud se mýlíte. Není to měřicí technika nebo HiFi, aby tam platily exaktní pravidla a jednoznačné hodnocení výsledku. V mnoha případech asi vývojáři postupovali metodou pokus-omyl, ev. používali to, co bylo v danou chvíli dostupné.
Napětí ze snímačů se běžně pohybuje ve stovkách mV, v dnešní době není problém potkat i nad 2Vp. V tomto případě to tipuju na pár set mVp. Mám změřeno a vyzkoušeno, že se celkem běžně vyskytují kondenzátory, které, pokud jsou součástí RC článků a jsou na nich napětí ve stovkách mV, generují zkreslení (dominantní 3. harmonická) kolem 0,5-1% THD, které dále s napětím roste. Myslím, že 1% může být slyšet celkem dost, rozhodně to je jiné, než jakýkoliv svitek.
V tomto případě, vzhledem k rozměrům a stáří, bych to právě tipoval na keramiku tř. 2 a 3. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Tak jsem tvůj myšlenkový postup nějak nepochopil . Píšeš, že je kond asi z keramiky 2 nebo 3 . Já napsal, že asi 2 - podle tebe se mýlím. Proč ?
Keramika 3 - zkreslení v důsledku závislosti kapacity na napětí bude asi o dost větší, než jsi naměřil. použití třeba TK783 v nf obvodech a jeho katastrofické vlastnosti jsou obecně známy , při těch pár set mV nemusí vůbec fungovat jako kondenzátor. Ale ze znění tvého příspěvku se mi zdá,
že by ti kond s velkým zkreslením vyhovoval. Dej tam kloudný svitek
a dál nad tím nebádej - je to podobné téma jako zlaté konektory na repra...
.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st leden 04 2023, 15:54 Předmět:
Já tam chci prostě dát to, co tam dal výrobce, nebo něco tomu zcela odpovídajícího. Je to nástroj, který si to zaslouží. Dát tam svitek a nebádat nad tím, to je jako rekonstruovat chrám Notre Dame a místo vitráží tam dát nějaká plastová okna .
Ty TK783 zas myslím taková hrůza nebyly, nad 5% THD z nich nešlo dostat, co pamatuju. To některé staré vykopávky z japonské techniky, to bylo jinčí kafe.
Edit - pardon, měl jsem zafixované, že class 3 je ekvivalent "cat. C". Tímpádem "class 3" padá. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.