Tisíckrát za den se stačí obrušovat. Jednou za čas - zoxidují nebo se zapráší. Opravuji nabitým kondenzátorem cca 4 µF/400V. Hodí to jiskru a funguje to dlouhodobě. _________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3583 Bydliště: Havířov
Zaslal: čt prosinec 22 2022, 8:08 Předmět:
To vyměněné se taky nemačkalo zrovna málo. Ovšem nevím, jestli ta mašinka třeba předtím někde déle nestála. Každopádně to fungovalo a najednou přestalo.
Ale to není podstatné, jeden případ. Jestli jsou ovšem tyto tlačítka proslulé svou nespolehlivostí (nevím, potkal jsem i hodně funkčních), zajímalo by mě proč. Nějaký materiál, který se jinde nepoužívá? Nedostatečná samočistící schopnost? Že neměly kontakt se stát může, ovšem když nevodily ani po vyčištění? Nevím už jak jsem to tehdy dělal, ale předpokládám, že jsem ty kontaktní plošky leštil o papír.
Zajímavý nápad s tím kondem
fyzikálně materiálovou příčinu jsem nikdy nezjistil, ostatně i se znalostí příčiny by problém nezmizel. Prostředí kde spínací jednotky pracujou(ovaly) nezměním a jiné vhodnější materiály na kontakty taky ne.
Tady ve stykači to aspoň je dobře přístupné, TAH2 jsou lepené a bez destrukce je neotevřeš.
Propálení kontaktu výbojem je hezké, ale nevím jestli nehrozí spečení napevno, to se taky pokaždé nehodí.
U čištění silových kontaktů se mi osvědčil pilníček na nehty. Případně ho lze rozměrově upravit na brusce.
A u relátek, Kontox a následné protažení proužku novinového papíru, až zůstane po protažení papír čistý.
S nevodivými kontakty po jejich očištění, jsem se ještě nesetkal. Možná koroze v místě zanýtování kontaktu a jeho vývodu?
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5211 Bydliště: Brno
Zaslal: čt prosinec 22 2022, 12:54 Předmět:
Kremik napsal(a):
... Přeměřil, nevodila, prohlíd ji, vizuelně vypadala v pořádku, pokrčil rameny a nahradil ji novou. Vzal jsem si ji, protože se mi nechtělo věřit že nevodí, ale opravdu, nevodila. Ani po několikerém očištění kontaktů. ...Čím to tedy je že někdy/některé nevedou?
Taky si myslím, že mohlo dojít k problému v místě spojení(roznýtování) kontaktu s přívodním páskem. V agresivním prostředí a pokud jsou spínané proudy stejnosměrné/malé se může vytvořit nějaký nevodivý sajrajt.
V případě jističe V40E to může být podobné. Primárně se počítalo s ovládáním pomocných obvodů ve střídavé síti 220V. Pokud kontakty spínaly "jen malé napětí pro tranzistorové obvody" (stejnosměrné), a v agresivním prostředí, mohlo dojít ke stejnému jevu na spoji dvou kovů.
Probití cesty kondenzátorem mohlo zoxidovanou bariéru prorazit a "bodově svařit". Na kontakty samotné to ani nemusí mít velký vliv.
Tak upřesním když s tím mám dobré zkušenosti. Samozřejmě musíte použít elektrolyt s takovou kapacitou aby se vám to nesvařilo. Nejenom ten TAH2, ale i Moelery a jiné takhle opravuju v pekárně kde mouka naleze i do dokonale utěsněných rozvaděčů. Mám takovou jednoduchou sestavu... Žárovka 15W E14, dioda, kondenzátor cca 1000µF. V příspěvku výše jsem se zmýlil. Kapacita je mnohem větší. Připojím, nabiju a pak mačkám tak dlouho až to střelí. A je to.
U smykových kontaktů používám jiný způsob a to žárovku v sérii s kontaktem. Tam výboj nejde použít bo bych to vypařil. Žárovku 25W. Tak opravuju mikrospínače a jiné kontakty například v pedálech jednoho kytaristy. I pomocí žárovky opravuju a zkouším mikrofonní sňůry. Zkraty zakouří, tak samo mizerný Riz, a přechoďáky se projevují poblikáváním žárovky a dýmem z vadné části.
Vlevo kodík a vpravo žárovka.
Moje teorie u mžikových kontaktů je ta, že tím zkratem se vypaří oxidy a vytvoří se tisíce mikroskopických kráterků které do sebe zapadají. Pak je přechodový odpor nula, nula, nic. A na nějaké stříbro na kontaktech kašlu. Kdyby to neoxidovalo tak by se to nekazilo.
Fotografie-1882 1.jpg
Komentář:
Velikost:
264.29 kB
Zobrazeno:
81 krát
_________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Založen: Jun 18, 2009 Příspěvky: 434 Bydliště: Karviná
Zaslal: pá prosinec 23 2022, 22:03 Předmět:
MiraSt- ok, jak bys řešil situaci spínání na jeřábech v ,,moučném provozu?,, Předpokládám, že najetí hnětače těsta a doba provozu je v delších časech. Ale provoz značně vytíženého jeřábu je nonstop +- svačinky, fajront, atd. cca 15hodin provozu (pojezd mostu, kočky, zdvih). Nové jeřáby mají problémek s filtry a chlazením měničů, ale to je na jiné téma. Odprásknout kontakty které sepnou, a drží delší dobu - to musím Miro vyzkoušet.
Založen: Jun 18, 2009 Příspěvky: 434 Bydliště: Karviná
Zaslal: pá prosinec 23 2022, 22:14 Předmět:
Zajímavé téma - mám problém rovněž s pomocnýma kontaktama (mašiny z 50 tých let) rovněž s kontakty ve svorkovnicích v agresívním prostředí. Ty řeším tak že před zapojením namažu silikonovou vazelínou + zatížím vstup simatiku parálně telefonní žárovkou asi 60V. Jestli máte lepší nápady - sem s tím!!!!!
Já dávám postup co pomáhá mi v mých případech. Vy si musíte vyzkoušet co bude pro vás nejlepší. _________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Pokusil jsem se vyfotit znečištění dalších kontaktů. Na zevšeobecnení je těch pár případů sice málo, ale jsem nakloněn tomu předpokládat, že problém není ve spojení samotného kontaktu s vývodem, ani v napálení kontaktů (na to tam ani není proud). Zdá se, že izolační vrstvička se vytvořila z nečistot proniklých na kontakty netěsnostmi, které se časem ještě upěchovaly tlakem při přitažení stykače. Dvojice kontaktů vykonávají jen axiální pohyb, nijak se po sobě nesmýkají takže o žádném samočištění nemůže být řeč. Nečistoty jsou jak na pevném, tak na pohyblivém kontaktu. Odpor měřený malým napětím multimetru větším tlakem hrotů, je v nejlepším případě v jednotkách kΩ mezi vývodem a vrškem kontaktu. Dvojice kontaktů v původním znečištěném stavu je dokonale neprůchozí.
Kontakty se daly krásně vyčistit pouhým vyleštěním gumou, celý úkon je velmi rychlý, bohužel po předchozí dost pracné demontáži. Která tedy u lepených jednotek TAH2 není možná.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19348 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: ne prosinec 25 2022, 10:50 Předmět:
To je prostě malá samočistící schopnost při malým proudovým zatížení kontaktů. Na ovladačce běžná věc, na silovce se to téměř nevyskytuje. _________________ Jirka
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.