Že vás to baví s tými akože modernými technológiami. Prečo tam nedáš normálne Pt100, alebo iné termistory? Až sa ti to za 10...15 rokov pokazí, tak to môžeš celé zahodiť, lebo je možné, že rovnaké čidla nezoženieš a na iné to budeš musieť celé preprogramovať. Mne by sa fakt nechcelo s takými neperspektívnymi technológiami strácať mladosť.
DS18B20 neni zadna moderni technologie, je to snad 20let stary obvod a padelky vyrabi tolik vyrobcu, ze tu bude naveky podobne jako napr. 555.
Vyhoda oproti PT100 je prave to, ze okamzite poznas (pomoci CRC kontroly) kdyz prijde chybna hodnota teploty. Kdezto u PT100 se ti neco naindukuje do vedeni a pri naslednem zpracovani poznas prd, budes pocitat se spatnymi udaji.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 19708 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: po listopad 07 2022, 9:54 Předmět:
Citace z jedné stránky :
Pro měření několika teplot najednou se výborně hodí teplotní čidla DS18B20 na jednovodičové sběrnici 1-Wire. Délka kabelu k čidlu může být až 300m. Zkoušel jsem 45m, telefonní stíněný kabel s PULL-UP 1k.
Komunikace s čidlem nemusí vždy proběhnout správně, v tom případě zůstane na displeji minulá teplota. Každé čidlo má totiž své počítadlo poruch. Nezdařená komunikace nebo chybný kontrolní součet (CRC), inkrementuje počítadlo poruch příslušného senzoru. Dojde-li k naplnění počítadla, zobrazí se místo teploty nápis "Porucha".
Jo, jenze to by crc musel kontrolovat a to pocitadlo poruch si naprogramovat coz on evidentne nema. Ty cidla se v hodne zarusenem prostredi nekdy umi i kousnout, pak pomuze vypnuti jejich napajeni (mozna i neco jineho, ale to jsem kvuli nahodne povaze teto udalosti nezkoumal). Mam to v jedne aplikaci kde s tim byl opravdu problem (netusim jestli to bylo padelanymi cidla nebo je to proste vlastnost) a vypnuti napajeni mosfetem bylo nejrychlejsi reseni. Mam tam zobrazeni kolikrat tohle musel system udelat, deje se tak cca 5-10x rocne. Jestli je to ale tim ze se cidlo kouslo, nebo je tam takove ruseni ze to nenacte relevantni hodnotu ani po nekolika merenich jsem uz nezkoumal. S timto opatrenim to funguje naprosto spolehlive mnoho let.
Autor toho textu to naprogramované má, je to citace ze stránky s-o.webnode.cz, autor to ale "jede" na PIC MCU. Kontrola CRC a počítání chyb je velice vhodné opatření, ale je otázka, jestli si na to troufne autor dotazu na arduinu… Ale určitě to už někdo řešil, tohle někde bude (nechce se mi to teď hledat).
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3
Strana 3 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.