Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 657 Bydliště: Roztoky
Zaslal: čt září 22 2022, 11:56 Předmět:
WD disky mají nově přepracované šifrování a od cca poloviny roku 2019 jsou všechny jejich USB disky šifriované tak, že se používá klíč v CPU. Pokud si uživatel zapne šifrování, použije se navýpočet nového klíče jednak jeho heslo a jednak klíč v CPU. Klíč z CPU nejde přečíst ani změnit a je daný od výrobce pro každý CPU jiný. Takže, když u takového disku odejde cPU, data už z toho nikdo nedostane a šmytec.
Podobně je to i u nových mobilů.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3583 Bydliště: Havířov
Zaslal: čt září 22 2022, 14:39 Předmět:
Sesazovat jednou rozdělané plotny je hloupost. Ale přečíst je jednotlivě a pak z toho původní záznam poskládat, v tom problém nevidím. Samozřejmě že doma ne
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 657 Bydliště: Roztoky
Zaslal: čt září 22 2022, 17:21 Předmět:
Kremik napsal(a):
Sesazovat jednou rozdělané plotny je hloupost. Ale přečíst je jednotlivě a pak z toho původní záznam poskládat, v tom problém nevidím. Samozřejmě že doma ne
Představte si, že na těch plotnách je záznam kódovaný nějakým cyklickým samoopravným kódem a pak ještě nějakým RLL kódem, nejsou tam jen data, ale i informace pro elektroniku disku, a navíc to není seřazené za sebou a dokonce je to ještě rozházené mezi jednotlivé plotny, podle toho jak se točí jednotlivé hlavy. Když plotny vyndáte, nemáte naprosto žádnou představu, jak ne sebe navazují a jak jsou na nich organizovaná data. I kdyby se to podařilo přečíst, tak je to ohromný balík binárních dat, bez klíče, jak je poskládat a dekódovat.
Tohle bylo tak maximálně realizovatelné v době, kdy byly mechaniky bez jakékoli vlastní "inteligence", jen takové komplikovanější flopy a kapacita byla pár desítek megabyte. Možná z té doby pocházejí ty pohádky o těch zázračných strojích
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3583 Bydliště: Havířov
Zaslal: čt září 22 2022, 20:03 Předmět:
Když plotny vyndám, ale nepomíchám, pořád ztrácím jen jedinou informaci - vzájemnou polohu ploten vůči sobě. To opravdu nejde zachytit na žádné stopě nějaký "index"?
Data pro elektroniku by přece mohly dost napovědět a organizace dat je v MBR. Pokud se tedy bavíme o porouchaném disku a ne napadeného virem nebo uživatelem.
Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 16151 Bydliště: Olomouc
Zaslal: pá září 23 2022, 7:23 Předmět:
V ničem. U jednoploténkového disku kromě ochrany žádný problém není. U víceplotnového disku je problém (ignorujeme ochranu) jen v tom, že ta data jdou na ty plotny tak nějak na střídačku, takže z jedné plotny nepřečteš nic v kuse a teoreticky to skládat s těmi zbytky, co jsou na jiné plotně, tak to opravdu ne.
A to se samozřejmě ignoruje "lepší" zápis u modernějších disků. Takže ve zkratce, pokud u víceplotnových disků něco opravovat, tak vždy ty plotny nechat tak, jak jsou a zkoušet jen ty ostatní věci, jestli budou fungovat, ale to je práce opravdu s výsledkem jak od naší vlády.
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 657 Bydliště: Roztoky
Zaslal: pá září 23 2022, 8:39 Předmět:
Kremik napsal(a):
Ano, tak nějak. Jednotlivé sektory snad odlišit lze. Jakmile zachytíš jeden správný, máš dostupné info o celém povrchu plotny. Nebo v čem je problém?
Právě že jednotlivé sektory odlišit nelze. Mezisektorové mezery už spoustu let u disků neexistují. Kdo by dnes tak plýtval místem. Místo toho jsou tam proložené krátké navigační informace pro elektroniku, která podle nich řídí pohyb hlav. A jak už jsem psal výše, jsou všechny tyhle bloky dat prohnané redundantním cyklickým samoopravným kódem a pak ještě nejakou formou RLL, aby nedocházelo k výpadku synchronizace přenosu. A ty nevíš, jaký ty kódy jsou. A to už nezmiňuji, že jsou třeba data na disku šifrovaná bitlockerem nebo něčím podobným, což je dnes téměř standard u firemních disků a občas i normálních lidí.
Při výrobě disku se postupuje tak, že se namontují čisté plotny na spindle, pak se to dynamicky vyváží a pak se s pomocí vlastních hlav disku a laserového odměřování polohy hlav udělají jednotlivé tracky a zapíšou navigační značky (hodně zjednodušenš řečeno). Tím je pak zaručeno, že jsou všechny stopy perfektně přizpůsobeny vlastnostem hlav (třeba mechanický rozptyl při výrobě) a není nutné si lámat hlavu polohováním ploten. A tohle je i třeba důvod, proč nejsou hlavy ze stejných disků třeba kompatibilní a musí se při záchraně vyzkoušet více různých svazků atd.
Vyndáš je dohromady. V amatérských podmínkách - když už jsou hlavy mimo tak po obvodu nalepit papírovou (nenatahuje se) maskovací pásku. Je z toho jakoby válec a páska tvoří jeho obvod. Jasně - styčná plocha s páskou je jen tloušťka plotny - takže opatrně.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3583 Bydliště: Havířov
Zaslal: st září 28 2022, 10:16 Předmět:
kiklhorn > A co z toho??? To je pěkná hloupost. A dál pak co? To už by bylo smysluplnější udělat přes kraj ploten čaru fixem. Pořád je to ale jen hodně přibližné. Poskládat by se podle toho rozhodně nedaly.
ondraN > Však ten disk musí i za běžného provozu poznat odkud má číst nebo kam psát. Něco identifikovatelného tam být musí. Předpokládám, že výrobce toto netají. Bavím se o discích, které nejsou šifrované. Teoreticky, pokud se šifrují jen samotná data, i tyto plotny by měly jít vyčíst. Pokud by v disku neodešel právě procesor, možná by pak šlo je i nějak rozlouskat, ale to už mě nezajímá.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35915 Bydliště: Bratislava
Zaslal: st září 28 2022, 10:34 Předmět:
Nie je to blbost, skutocne sa papierova paska pouziva. Ale su na to aj specializovane nastroje. Potrebujes preniest platne do tela disku s funkcnym motorom.
Založen: Aug 02, 2009 Příspěvky: 1521 Bydliště: Praha
Zaslal: st září 28 2022, 12:46 Předmět:
Jasne, ondra tu psal, ze sesazeni musi byt na tisicinu milimetru presne a ta paska proste neujede, tak teda nevim...
Kdysi sem cetl, ze se na plotny nahravaji ve vyrobe presne napolohovane nejake znacky zacatku sektoru (nevim uz jesi specialni hlavou nebo tou hlavou co disk bezne zapisuje), ktere pak pri cteni slouzi k navadeni hlav na stopu - dneani disky nemaji krokovy motor ale elektromagnesicke vychylovani s plynulym posuvem, to je duvod proc uz nejde udelat low level format se vsim vsudy. No a podle tech znacek zacatku sektoru by to mohlo jit nak sesadit, ale doma na kolene si to stejne moc nedovedu predstavit.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.