Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Barevná hudba pro žárovky 12V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2880

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2022, 19:56    Předmět: Citovat

https://archive.org/details/AmaterskeRadio197305a/Amaterske%20Radio%201973-09a/page/n14/mode/1up

https://archive.org/details/AmaterskeRadio1974k/Amaterske%20Radio%201974-05a/page/n6/mode/1up

https://archive.org/details/AmaterskeRadio1975k/Amaterske%20Radio%201975-06a/page/n8/mode/1up

https://archive.org/details/AmaterskeRadio197606a/Amaterske%20Radio%201976-04a/page/n12/mode/1up

Víc toho v těch letech nejspíš nebylo (viz ten seznam výše), pokud tedy tvůrce databáze neudělal chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2022, 21:12    Předmět: Citovat

JirkoZ je toho hodně a líbí se mi to zapojení z AR1976-04a, ale je to na žárovky 120V.
To zapojení z AR 1971-10a je asi lepší protože ten transformátor se stejně musí vyrobit a tak by asi šlo namotat nižší napětí.
Tomu zapojení z AR 1974-05a nějak nerozumím.
Dalo by se také asi použít zapojení z AR 1975-06a, ale musel by se tam dát transformátor. Nevím ale na jaké napětí, protože ty tyristory pouští jen půlku a co to udělá s ostatními součástkami.
To zapojení z 1973-09a je na mě příliš složité.
No mám o čem přemýšlet. Blbý je, že si po těch 50ti letech už nic nepamatuju. Jen mne mate, že si nevzpomínám, že bych tam měl nějaký velký transformátor.
Ještě jednou díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2022, 21:24    Předmět: Citovat

No jo, ale teď koukám, že budu potřebovat pomoc při vytipování náhrad za ty tranzistory, diody a tyristory, protože asi už ty typy neseženu. A taky jaké napětí na tom trafu pro 12V žárovky.
3el bych asi do tohoto zapojení.



Schema1.png
 Komentář:
 Velikost:  47.55 kB
 Zobrazeno:  59 krát

Schema1.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 402
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2022, 22:01    Předmět: Citovat

Jěště by to zapojení mohlo pocházet z AR 7 1973 str. 259 (Jednoduché světelné varhany)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19599
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 08 2022, 5:50    Předmět: Citovat

Jaké žárovky jsi tam měl? A kolik jich bylo na kanál? To bude pro začátek rozhodující.
Ty žárovky do fichtla měly 15+15 W při napětí 6 V, zapojením vláken do série se dostaneme na 12 V. Takže zdroj by měl mít můstek nebo dvojcestné usměrnění 12 V.
Tranzistory se dají nahradit jakýmikoli současnými, ani to germánium není podmínka.
Ale odběr žárovky do fichtla při plném svitu je 2,5 A. Takže KT501 ne, jestli se to má řídit tyristory. Tam už by slušel třeba BT151-650R (nebo i méně R), TYN610RG, nebo MCR310-10G, ty snesou 10 A.
Pochopitelně trafo musí uživit všechny čtyři kanály, tedy sekundár 12 V musí dát nejméně 18 A (při sepnutí tyristoru ve špičce půlvlny ta žárovka bere do studeného vlákna víc). Naproti tomu nesvítí každá nijak dlouhodobě, takže trafo 200 W, to je docela slušný puclík, ale dá se použít toroid pro halogenky 12 V/ 200 W... to je ale pak na diskotéku a vůbec pro vyvolání tance Sv. Víta.
Ale tyristorové řízení bude vyzařovat značné rušení, zvlášť, jestli ty reflektory budou připojené dlouhými přívody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1243

PříspěvekZaslal: pá duben 08 2022, 6:35    Předmět: Citovat

To zapojenie z obrázku vyššie funguje, mal som to postavené so žiarovkami na vianočný stromček, bol k tomu aj plošák - systém deliacich čiar. Nastavenie reverznej farby bolo pomerne citlivé, aby to fungovalo správne - možno aj parametrami vtedajších súčiastok, ktoré som bol schopný vtedy zohnať. Tiež môžem potvrdiť, že spínanie tyristorov bolo počuteľné, najmä ten reverzný v pauzách - pri muzike som to neriešil Very Happy . Ale kde bolo toto zapojenie zverejnené, to fakt už nepamätám, písal sa rok 1972 (?) ....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vasilceral



Založen: Jan 09, 2011
Příspěvky: 383
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so duben 09 2022, 15:01    Předmět: Citovat

To byl hit, já jsem žárovky umístil v plastovým umývadle a předek z plexiskla a už to blikalo. V rodině jsem pár kousků udělal pro synovce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: so duben 09 2022, 17:34    Předmět: Citovat

Přátelé všem děkuji za přízeň a podporu a všem se omlouvám. Nejdříve jsem ve sklepě nebyl úspěšný a myslel jsem si, že jsem v nepřístupné krabici zahlédl ty reflektory, ale pak když jsem to tam přehraboval tak jsem zjistil, že je to něco jiného. Ale pak jsem poprosil manželku, aby šla pomoct a přeci jenom jsem ty reflektory našel a co víc, našel jsem tam i tu barevnou hudbu o které jsem si myslel, že jsem ji nezachránil a vyhodil. Zřejmě jsem vyhodil zesilovač a jiné věci, které se v té době když jsem se ženil šly koupit ale barevnou hudbu, která se jen tak koupit nedala, jsem zachránil a uložil do nejméně přístupného místa. Pro ilustraci přikládám prachu zbavené části, zatím nezapojené. Je vidět, že bezbarvý lak za těch 50 let zežloutl, ale snad to bude funkční. dám se do toho až zítra. Ještě jednou děkuju.


Resize of IMG_20220409_182439.jpg
 Komentář:
 Velikost:  95.72 kB
 Zobrazeno:  71 krát

Resize of IMG_20220409_182439.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3747
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so duben 09 2022, 18:58    Předmět: Citovat

Jirka48 napsal(a):
Ale pak jsem poprosil manželku, aby šla pomoct a přeci jenom jsem ty reflektory našel a co víc, našel jsem tam i tu barevnou hudbu o které jsem si myslel, že jsem ji nezachránil a vyhodil.

Jo, jo, když se jedná o vnuka, vnučku tak jsou ty naše manželky hned samá ochota ale když se jedná o nás tak to se vděku nedočkáš. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2022, 11:43    Předmět: Citovat

Tak jsem z důvodu ověření bezpečnosti zařízení rozebral a proměřil. Jako dík všem, kdo se mi snažili pomáhat ještě posílám pohled na zapojení. Zdá se, že by to mohlo být to zapojení z amára 1971 č.10, tedy to nahoře, ale zkřížený s asi někde vyčteným transformátorem VT38, který umožnil vypustit ty tranzistory na vstupu. Externí zdroj 24V je připojen kabelem.


Resize of Rotation of IMG_20220410_113927.jpg
 Komentář:
 Velikost:  148.64 kB
 Zobrazeno:  63 krát

Resize of Rotation of IMG_20220410_113927.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund