Založen: Jun 30, 2005 Příspěvky: 1641 Bydliště: Pardubický kraj
Zaslal: so květen 09 2020, 11:59 Předmět: Open Source nástroje pro FPGA
Ahoj. Vždycky mě štvalo, že kvůli práci s FPGA musím rebootovat z Linuxu na Windows a používat tu několika GB obludu s uzavřeným kódem a od určitého vydání free verze záměrně zpomalenou.
Když jsem se snažil najít Open Source variantu nástrojů objevil jsem jen několik zmínek v diskusním fóru, že se tím zabývají na univerzitách v rámci výzkumu, ale pro běžné použití to není, protože výrobci tají popis bitstreamu a vnitřního uspořádání a než se reverzním inženýrstvím potřebné informace získají, daný čip se přestane vyrábět.
V posledních letech se ledy hnuly a nemožné se stává skutečností. Našel jsem spoustu odkazu a videí. Některá jsou v češtině. Nejlépe jsou podporovány FPGA od Lattice a částečně některé řady od Xilinx. Trochu mi kazí radost jen to, že preferovaným jazykem je Verilog na úkor VHDL, které jsem se kdysi učil a mám k němu literaturu a tutoriály. Jak se zdá, Verilog se stává použávanějším jazykem v praxi, tak mi asi nezbyde než se jej naučit.
Cokoliv, co může obsahovat vysokorychlostní přenos dat (>1Gb), tcp/ip stacky, PCI-E-like sběrnice, DSP zpracování.
Co vím v naší firmě, tak jakékoliv pokusy tohoto typu kvůli plnění termínů totálně shořeli.
Prostě se jede Xilinx Vivado a pokud se dá koupit nějaké řešení, tak se to vezme, i když ten support stojí často dost na hovno.
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7228 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: so květen 09 2020, 21:22 Předmět:
Jenže vy víte, že za svoje úsilí ty prachy dostanete zpátky.
Tuhle jistotu běžný bastlíř nemá.
A proto se dodnes používaj orloje s deseti pouzdry 74xx.
(Pamatuj, tohle je Bastlírna !) _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Založen: Jun 30, 2005 Příspěvky: 1641 Bydliště: Pardubický kraj
Zaslal: so květen 09 2020, 22:52 Předmět:
Záleží na tom, čemu říkáš profesionální použítí. Každý výrobek nutně nepotřebuje nejvyšší řady FPGA se speciálními bloky, navíc se bude dostupnost otevřených IP jader zlepšovat. Pokud s těmito nástroji jsou schopni udělat RISC-V procesor a rozjet na tom Linux, tak je to perfektní výsledek, na hranici toho co umožní free verze nástrojů od výrobců.
Před deseti lety nebylo z těchto nástrojů opensource nic. Možná se za několik (10, 15, ..) let výrobci FPGA vzpamatují a akceptují Open Source nástroje tak jak to to před 15 lety udělali výrobci procesorů s podporou překladače GCC a Linuxu.
Naposledy upravil Zmije dne út leden 31 2023, 12:01, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Jun 30, 2005 Příspěvky: 1641 Bydliště: Pardubický kraj
Zaslal: čt květen 14 2020, 11:27 Předmět:
Vysokorychlostní periferie to pravděpodobně nezvládá, DSP možná částečně. Myslím že je jen otázka času, kdy to bude umět.
Pro studenty a bastlíře je to ideální.
Že je FPGA pro bastliřské projekty overkil? Možná je, ale když je cena za desku se středně velkým FPGA méně než 100$, vývojové prostředí zdarma, tak proč se nenaučit něco nového a zajímavého. Oni ti "profíci" nepadají z nebe.
Open Source nástroje mají přidanou hodnotu v tom, že se člověk může podívat i pod kapotu, tam kam ho komeršní SW kvůli své uzavřenosti nepustí, tím získat hlubší vhled do problematiky než má majitel super drahého profi klikátka.
Naposledy upravil Zmije dne út leden 31 2023, 12:46, celkově upraveno 10 krát.
Založen: Jun 30, 2005 Příspěvky: 1641 Bydliště: Pardubický kraj
Zaslal: ne červenec 04 2021, 10:17 Předmět:
GHDL se zdá být použitelný alespoň na simulace kódu ve VHDL.
Na Ubuntu 18.04 bohužel není v repozitářích. Zkompiloval jsem ho podle skriptu a ještě doinstaloval GTKWave a editor Atom, který měl uvedený v prezentaci Martin Hubáček.
Založen: Feb 01, 2020 Příspěvky: 153 Bydliště: Praha 1
Zaslal: ne červenec 04 2021, 21:33 Předmět:
Celý problém s uzavřenými nástroji pro FPGA vězí v "zadním konci", tedy ve fyzickém návrhu. Ve Vivadu se tomu říká Place and Route a generování bitstreamu. Tohle totiž potřebuje hodně detailní informace o tom, jak je FPGA udělané, tolik, že by se prý ten obvod dal podle toho okopírovat. To nám aspoň tvrdili lidi z vývoje Xilinxu. Teď už asi architektura a obvodová technika jednotlivých výrobců zkonvergovaly natolik, že výrobci ty informace uvolňují. Následkem toho se hodně pracuje na různých alternativních návrhových systémech. Pokud já vím, poskytované informace jsou komplet snad právě jen u Lattice.
Že existují otevřené simulátory a "přední konec", tedy syntéza z RTL, není až takové překvapení. Algoritmy se vyvíjejí od osmdesátých let. Nicméně vrtat se v tom není příliš snadné, jsou to navrstvené heuristiky na problémy, které se exaktně nedají řešit ani náhodou.
Vivado funguje pod linuxem OK, aspoň nám ano. Je to hrozná obluda, ale to je hodně dáno právě knihovnami informací o jednotlivých čipech. A existují volné omezené licence, které by pro menší nekomerční projekty mohly stačit.
FPGA pro amatérské projekty vůbec nemusí být overkill. Jakékoli zpracování rychlejších signálů, třeba z kamery, vyjde podstatně lépe. Problém jsou samozřejmě počáteční investice (čas, sádlo ).
Založen: May 22, 2016 Příspěvky: 855 Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Zaslal: ne leden 02 2022, 20:47 Předmět:
FPGA má smysl u projektů, kde se zaplatí náklady na vývoj. Jestliže budu dělat projekt, kde prodám 100 kusů desek a obvodové řešení dokážu udělat s 20 digitálními obvody bez procesoru nebo s pěti digitálními obvody a jedním procesorem, pak nemá smysl řešit FPGA.
Další případ, kdy se FPGA nechá použít, jsou ustálené a známé FPGA řešení pro bridge ke sběrnicím (PCI, VME). Zde netřeba již nic vyvíjet, vezme se hotové řešení.
Založen: Jun 30, 2005 Příspěvky: 1641 Bydliště: Pardubický kraj
Zaslal: út leden 04 2022, 19:37 Předmět:
V čem je vývoj s FPGA/CPLD složitější než s logickými obvody? Podle mě se u obojího řeší stejný typ problému. U FPGA s řešením pomůže vývojové prostředí, u log. obvodů je více ruční práce.
Jestli máš řešení s CPU a 20 log. obvody, tak tam nech CPU a místo 20 log. obvodů dej jedno CPLD, ve výsledku to bude menší, flexibilní s menší spotřebou a levnější.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.