Zaslal: ne listopad 07 2021, 22:33 Předmět: Ventilátor EOL 100T
V koupelně nám trochu blbne ventilátor. Nakreslil jsem si schéma podle DPS (snad správně) ale nechápu úplně přesně jak funguje.
Ventilátor má trvale připojenou fázi L a vypínačem se připojuje druhá fáze S, která ho zapíná a ventilátor se pak nějakou dobu točí sám.
Ventilátor ovládá motor přes tyristor TC1 operačním zesilovačem U1A.
Fáze se utlumí přes rezistor R19, jednocestně usměrní pomocí D3 a vyhladí díky CP1 a zenerce D11.
Když se stiskne vypínač, fáze příjde na svorku S, utlumí se přes 560K rezistor, usměrní přes D4 a začne nabíjet C1. Stoupající napětí otevře tranzistor Q1.
No a dále už se nemůžu chytnout. Dává vám to smysl?
Dále nechápu, že kondenzátor CP1 220uF i druhý CP2 1000uF jsou jen na 10V. Jde tam přece 230V ne?
R19 vypadá prasklý a trochu ohořelý. Změřil jsem hodnotu 34 KOhm. Značení má ale Oranžová 3 - Hnědá 1 - Hnědá 1 - Zlatá +-5% a to kóduje 311 Ohm. Ta hodnota se mi zdá ale příliš malá. Za jakou hodnotu rezistoru to vyměnit když barvy říkají 311 Ohm a naměřeno 34 KOhm?
Kondenzátory CP2 a hlavně CP1 to mají nejspíš za sebou a budu je muset vyměnit.
Jinak závada je v tom, že po zapnutí vypínačem se ventilátor točí, ale po druhém stisku, začnou haprovat otačky, zpomalí se, pak se snaží rozjet, oscilují otáčky, točí se pomalu. Nedá se to popsat, prostě hapruje.
Pokud se vypínač stiskne jen jednou, tak funguje normálně. Takto to dělá už delší dobu, nění to náhlá závada. Chtěl jsem ho spravit aby další stisky vypínače prodloužily dobu točení jak je to běžné, a ne aby způsobovaly kolaps ventilátoru.
schema-opraveno2-pridan-R20.png
Komentář:
Velikost:
37.38 kB
Zobrazeno:
249 krát
DPS-zhora-p.jpg
Komentář:
Velikost:
119.38 kB
Zobrazeno:
161 krát
DPS-zespod-p.jpg
Komentář:
Velikost:
206.69 kB
Zobrazeno:
140 krát
R19-popraskany.jpg
Komentář:
Velikost:
118.16 kB
Zobrazeno:
133 krát
Naposledy upravil p4ul dne so listopad 13 2021, 23:19, celkově upraveno 7 krát.
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 7958 Bydliště: Brno
Zaslal: ne listopad 07 2021, 22:57 Předmět:
V tom obkresleném schematu je někde chyba - chybí návaznost Pwr_flag V- na N.
Ten odpor R19 - možná je dobrý, možná ne.
Těžko říct, lepší by bylo, kdyby měl někdo stejný strojek doma a odfotil nepopraskaný (a nepřehřátý) odpor. _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Takže je to opačně, když je CP2 vybitý tak se ventilátor točí. To by odpovídalo tomu, že po zapnutí jističe začne ventilátor foukat bez stisku tlačitka. Nabíjí se hned z fáze.
Mě právě zajímalo jak funguje ten zbytek - operáky v LM324. Na tom schématu je to trochu chaos.
Jinak neměl jsem ten rezistor a CP2, ale CP1 jsem našel v šuplíku a vyměnil. Ventilátor funguje jak má. Takže největší problém byl v tom vyšťaveném kondenzátoru CP1. Po odpájení neměl skoro žádnou kapacitu a velký sériový odpor.
1. fáze se usměrňuje a stabilizuje a stále nabíjí kondenzátor CP2
2. zmáčknutím tlačítka se sepne tranzistor Q1 a přes rezistor R14 750Ohm se kondenzátor vybije - pořád se nabíjí ale vybití je rychlejší
3. U1B hlídá stav nabití CP2 - sleduje napětí přes rezistor R5 27K
4 ...
Opravil jsem 2 chyby:
1. ve schématu jsem doplnil rezistor R20
2. přehodil jsem na obrázku shora pořadí S L N na N L S (ve schématu zůstalo stejné)
Změřil jsem napětí obvodu Vdd = 6,82V. To znamená, že zenerka D11 je na 6,8V.
Překreslil jsem zapojení operáků do Tiny a zkoušel vypočítat napětí.
Součástky jsem různě přesunul ať to dává větší smysl. Místo tranzistoru Q1 jsem dal přepínač a pro stav zapnuto i vypnuto jsem nechal vypočítat DC analýzu.
Myslím, že polovina davá smysl:
Když se zapne vypínač ventilátoru, sepne se tranzistor Q1 - v mém případě přepínač Q1 a vybije kondenzátor CP2. První OP2 dá na výstupu (pin 7) 5,32 V a druhý OP3 (pin 8 ) to invertuje na 4,46 mV - čili skoro 0. Větrák by se měl začít točit.
Po puštění vypínače se vypne Q1 a začne se nabíjet CP2. Až se nabije na nějakých 5,5V, na pinu 7 operáku OP2 se objeví 4,83 mV a OP3 to invertuje na 5,32V na pinu 8. Větrák by se měl zastavit.
Takže:
Na pinu 8 je 5,32V, větrák se netočí.
Na pinu 8 je 0,446V, větrák se točí.
Výstup OP1 (pin 1) by měl zapínat a vypínat tyristor a ten pak motor (v Tině měřím voltmetrem VM1), ale jeho vystupní napětí se nemění.
Něco je asi špatně s OP4. Ten moc nechápu jak funguje - proč tam má tu zenerku Z1?
Záporný vstup OP1 (pin 2) měřený pomocí VF11 se sice mění z 2,13 V na 5,32 V, ale nestačí to.
OP1, OP2 a OP3 mají na + vstupu pevné napětí stanovené děličem.
Založen: Dec 13, 2011 Příspěvky: 8004 Bydliště: Earth
Zaslal: st listopad 17 2021, 23:27 Předmět:
Nedávno jsem vyměňoval vyschlý elyt 100uF/16V u dvou větráků. Dal jsem tam nějaký kvalitní Panasonic 100uF/25V. Jeden větrák už blbnul a ledka blikala jinak, než by měla: Druhý větrák fungoval normálně, ale elyt měl 40 Ohm ESR a jenom 10uF namísto 100uF. Teď už oba větráky fungují.
Jinak každý malý elyt o průměru cca 5mm je podezřelý, jeho životnost může být mizerná.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.