Co si myslíte o nápadu nahradit v tom modulu relé polovodičovým Solid State Relay? Vyzkoušel jsem KSD203AC2 https://www.gme.cz/ksd203ac2 a spíná vzorně v nule, špička tak nepřesáhne 10A, ten SSR by měl špičkově vydržet 30A.
V klidu bude spínat nějakých 0,4A , ztráta 0,4x1,5=0,6W , to se asi obejde bez chlazení.
Pokud jsem nepřehlédl nějaký problém, tak mi to vychází jako ideální řešení...
zdroj_SSR.png
Komentář:
Velikost:
15.18 kB
Zobrazeno:
75 krát
Naposledy upravil bflmpsvz dne st říjen 06 2021, 18:43, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7228 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: st říjen 06 2021, 18:00 Předmět:
Já myslím, že dobrý.
Obzvlášť když sis to ověřil měřením, a není jenom takové "co by kdyby". _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Tak jsem to naimplantoval, místo relátka je Solid State Relay.
No neni to hezký?
No neni...
Až si nedám pozor a připojím ten spínaný zdroj přes už sepnutý SSR, tak při troše smůly odejde SSR do věčných lovišť, pokud se strefím do maxima sinusovky a projde tím těch 100A. Samozřejmě jsem to nezkusil, ale zkusil jsem to se žárovkou:
Není to zkrátka dostatečně blbuvzdorné.
Taky mi proudová sonda ukazuje na odběru spínaného zdroje nějaké "fousy", nevím kde se to tam bere, pokud zdroj připojím rovnou na síť tak to tam není, nebo jen nepatrně.
Ale žádné problémy to nedělá, tak si s tím asi nebudu lámat hlavu.
S to relatko tam mel nechat a spinat to pomoci ssr pres nejaky odpor jen na chvilicku nez se kondiky nabiji a pak ssr preklemovat relatkem. Zadne proudove spicky bys nemel a nic by ti neodchazelo ani netopilo. Takhle kopnes do kabelu, restartujes comp, problikne sit pri nejakem vypadku a budes tam kdes byl.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33712 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne říjen 10 2021, 5:47 Předmět:
Proč by byl tam kde je? Střídavý SSR mají jako výkonovej spínací prvek triak - takže když kopne do kabelu a dojde k přerušení toku proudu v momentě, kdy půlvlna není v nule resp. v nějaký malý hodnotě, tak klesne příčnej proud hlavní spínací součástkou a ta se zavře - a znovu se votevře až při následujícím průchodu napětí nulou, takže proudová špička se zas nebude konat !!! _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Pořídil jsem si krásný modul pro spínání síťového napětí přes USB.
...
Problém je, že spínaný zdroj pro notebook, když je vybitý, způsobí při připojení na síť strašnou špičku
...
kontakty opravdu zůstávají slepené, přestože má relé vydržet 10A.
...
Netuším s jakým odporem můžu počítat v zapojení síť-usměrňovač-vybitý kondenzátor. Jaký postup byste doporučili?
Skoro všechno bylo řečeno výše.
Krásný modul je nebezpečný, pokud má evidentně nedostatečnou izolaci vinutí od spínaného obvodu => zahodit.
"Strašná špička" má maximální amplitudu danou síťovým napětím/(sériovým spojením
impedance sítě + odpor dvou diod + ESR filtračního kondu + přechodový odpor kontaktů, konektorů, pojistek atd.)
(Obvod PFC zanedbáme, možná v tak malém napáječi ani není, zátěž za měničem taky)
Pokud jsi naměřil 120 A amplitudu, jsou to necelé 2 Ohmy.
Pro spečení kontaktů není podstatná ani tak ta amplituda, jako spíš energie v Joulech, daná kapacitou elytu. Jinak by nevydržely ani ty diody v usměrňovači.
Jak je popsáno výše, jednoduché řešení je NTC případně u tak malého zdroje odpor 10-20 Ohm. V případě rozebrání napáječe doplnění NTC přímo do něj.
Z hlediska funkce nevadí ani velmi malá filtrační kapacita /velké zvlnění, pokud je na štítku uvedeno minimální napětí 100 V, regulační smyčka by to měla vyrovnávat, přitom změna kapacity z 220 uF na 22 zásadně sníží zatížení kontaktů (dobu trvání špičky a tím energii pro ohřev kontaktů prvním nabitím.)
Osobne bych tipoval, ze ntc v tom adapteru k notebooku je. Problem s tim bude prave v pripade zapnuti kdyz je ntc teply, pak je to podobne jako by tam vubec nebyl. Ja kdyz kratce vypnu a zapnu 850W zdroj v PC tim vypinacem vzadu, tak nekdy vyhodim i jistic.
Problém je to, že ten NTC má nevhodnou (malou) hodnotu a filtrační kapacita velkou. U PC zdroje může být požadavek, aby napájení vykrylo krátký výpadek než zapne UPS, u napáječe pro NTB je to zbytečné, když je tam většinou aspoň mizerná baterie.
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: po říjen 11 2021, 9:41 Předmět:
Je to divný, ale běžně mu stačí chvilka, aby si svoji funkci udržel. To by musel někdo schválně tou zástrčkou cvičit jak při souloži. _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
S to relatko tam mel nechat a spinat to pomoci ssr pres nejaky odpor jen na chvilicku nez se kondiky nabiji a pak ssr preklemovat relatkem.
To až příště, až mi tohle odejde. Protože to bude vyžadovat modul se dvěma relátky, ten už mám v šuplíku. Nebo tím jedním spínat bistabilní relé. Nebo tam přidat modul se zpožděným relátkem. Prostě kompletní přestavba, do které se mi teď nechtělo.
termit256 napsal(a):
Osobne bych tipoval, ze ntc v tom adapteru k notebooku je.
No já si nemyslím. Dá to šlehu i když je to studené. Ty zdroje mám 2 a dělají to oba, takže to nebude porucha.
EKKAR napsal(a):
klesne příčnej proud hlavní spínací součástkou a ta se zavře - a znovu se votevře až při následujícím průchodu napětí nulou
Triak samotný, pokud dostává trvale proud do řídící elektrody, se chová jako dvě antiparalelně zapojené diody. V SSR se o řízení triaku stará extra obvod:
Když SSR dostane přes optočlen řídící signál, počká na průchod nulou a sepne. Pak už to drží sepnuté pořád, dokud optočlen nezhasne.
Takže bohužel, pokud vypadne síť na delší dobu než nějaké milisekundy, kondenzátor ve zdroji se stihne vybít a při obnovení sítě udělá klasickou špičku.
Jednou jsem zapl do zásuvky zdroj od služebního notebooku, byla to taková prda, že se vypálila v síťový vidlici díra (kolíky jsou stočený trubičky). naštěstí šlo o běžnou šňůru ke kazeťáku, tak jsem ji nechal vyměnit.
Řešil bych to dvěma relé. Relé 1. sepne napájení přes výkonný 100R odpor, relé 2 ten odpor přemostí. Relé 1 sepneš tím svým modulem, relé 2 Ti sepne časový relé, které aktivuješ tím prvním relé. Ty sám budeš ovládat první relé, protože to druhý z něj bude napájený, ale přes časový spínač. Prodleva by stačila kolem 2s. Hodnota 100R není směrodatná, velikost určuje maximální proudový náraz.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33712 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út říjen 12 2021, 6:02 Předmět:
bflmpsvz napsal(a):
...
EKKAR napsal(a):
klesne příčnej proud hlavní spínací součástkou a ta se zavře - a znovu se votevře až při následujícím průchodu napětí nulou
Triak samotný, pokud dostává trvale proud do řídící elektrody, se chová jako dvě antiparalelně zapojené diody. V SSR se o řízení triaku stará extra obvod:
Když SSR dostane přes optočlen řídící signál, počká na průchod nulou a sepne. Pak už to drží sepnuté pořád, dokud optočlen nezhasne.
Takže bohužel, pokud vypadne síť na delší dobu než nějaké milisekundy, kondenzátor ve zdroji se stihne vybít a při obnovení sítě udělá klasickou špičku.
Ba ne, hochu, ty si to představuješ jak dřevěná Špejblovo synka hlavička třetí světovou, ten triak musí dostat zapalovací impuls na každou půlvlnu zvlášť a o to se právě stará ten extra spouštěcí obvod, aby nejen první, ale i všecky následující zapalovací impulsy pro obě polarity spínanýho proudu přišly těsně po tom, co spínaný napětí projde nulou - ta ovládací infra-LED dělá jedinou věc - přes (většinou) malej fototriak dovoluje projít tomu zapalovacímu impulsu až na GATE hlavního triaku, ale zapalovací impuls samotnej se v SSR-kách spínajících v nule vytváří 100x za vteřinu znovu a znovu, protože i příčnej proud tím hlavním triakem se přerušuje 100x za stejnou dobu ... A navíc má 3 PN-přechody v sérii pro každej směr (je to 5-vrstvá součástka), na to že by se choval jako dvě antiparalelní diody rovnou zapomeň, tohle říct před mým nebožtíkem učitelem polovodičovejch součástek, na fleku ho vezou na koronárku ... Pořádně si přečti A PROŠTUDUJ popis činnosti triaku a SSR pro střídavej proud, kamaráde, dřív než zhačneš něco podobnýho plácat, obojetnýma souhláskama to nezachráníš ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4Další
Strana 3 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.