Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: st březen 31 2021, 23:01 Předmět:
c1, c2, c5, r5, c8, c9, c11c13,c14 r6, r7 z L4 jeden kondenzátor preč. L4 som upravil tak, že som jej nechal 5 závitov a na druhom a štvrtom závite odbočky.....
A hodnoty vyměněných součástek odpovídají CCIR jednotce? Jestli ano, tak MF filtr s L5, L6 a L7 naladěný na 6,8 MHz nepropustí do MF zesilovače potřebný signál. Budeš muset změnit kapacitu C13 tak, aby oscilátorový kmitočet byl o 6,8 MHz vyšší než kmitočet přijímaný. Jestli pak bude potřeba "pohnout" i s hodnotami dalších součástek, nedokážu říct. Těch 15 MHz jsi naměřil čím?
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: čt duben 01 2021, 7:21 Předmět:
Ahoj. Ano hodnoty súčistok som dal podľa schémy ccir, prikladám ju. Frekvenciu som meral čítačom HP5383A. Ruku do ohňa nedám že ju riadne zachytil ale asi áno. Ja som urobil chybu že som neskúsil frekvenciu zmerať pred tým než som pomenil súčiastky.
xsc - může to tak být, ale pak se bude "pořádný kus pásma" přijímat i na zrcadlových kmitočtech. 2 x 10,7 je jen o maličko víc než šířka celého CCIR pásma.
To máš pravdu. Američani měli od začátku 98-108, tak tu MF zvolili tak, aby zrcadlo vyšlo mimo pásmo. Na druhou stranu třeba na SV, KV se na to odjakživa kašle. Záleží na selektivitě vstupu.
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: čt duben 01 2021, 8:06 Předmět:
Aha dík chalani tak preto to kmita asi na 15 MHz jak ukazuje čítač.
Pre OK1 - Suteščne som tam dal asi 6,8p. Som teraz v práci tak to nemôžem skontrolovať ale isto tam je 6,8. Problém bude ale v tých 51p. aj mne sa to zdalo byť trocha nepomer ale dal som to tak ako je to v schéme. Ešte som ale neodmotal z cievky L3. Keď sa rozbehne oscilátor na normálnom kmitočte môže to byť tak "ujeté" že by to nič nenaladilo. Myslím tým cievku L3.
Založen: Jul 20, 2010 Příspěvky: 415 Bydliště: Nový Jičín
Zaslal: čt duben 01 2021, 10:37 Předmět:
Co si já pamatuji, tak jsem na vstupní jednodce snad jenom měnil kondenzátory, úpravu počtu závitů jsem nedělal. Po přeladění lze naladit pouze omezené pásmo (88-101Mhz) nebo v tomto rozsahu někde výše. Pro proladění celého pásma je potřeba vyrobit nové mosazné jádra L3,L4 podle zde již vloženého odkazu, (je na nich větší rozdíl malého průměru k velkému průměru). Osobně jsem to ještě neodzkoušel, chystám se na to, ale od kolegy jsem kolem vánoc dostal informaci, že to touto výměnou proladil v celém pásmu.
já to mám zatím naladěno na 91-104Mhz s těmito úpravami.
Pěkné, rozsah 91-104 MHz by mi bohatě stačil. Až se do rozjetí Rigy dám, vyzkouším. Kutilmil teď asi nebude moc nadšený, když se včera drbal s převíjením těch cívek.
Odstupňovaná jádra mě opravdu zaujala, zajímalo by mě, jestli ty rozměry někdo analyticky spočítal, nebo prostě jen šolíchal, až nakonec vyšolíchal správnou délku a průměr jednotlivých stupňů.
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: čt duben 01 2021, 14:05 Předmět:
to: elektrosvit. Pokial by to prevíjanie pomohlo preladiteľnosti tak by som bol rád. Mimochodm tie jadrá sú odstupnované originál. Nekontroloval som ale rozmery tak neviem ako. tam hodím trimer namiesto tých 51p a uvidíme či sa to rozbehne.
Mimochodm tie jadrá sú odstupnované originál. Nekontroloval som ale rozmery tak neviem ako.
Tohle jsem třeba nevěděl, neměl jsem je vyšroubovaná. Dej místo C13 vhodný trimr a uvidíš. Když se ti podaří oscilátor správně naladit, změř pak ten trimr a dej místo něj pevný kondík s co nejbližší hodnotou.
Založen: Jul 20, 2010 Příspěvky: 415 Bydliště: Nový Jičín
Zaslal: čt duben 01 2021, 16:19 Předmět:
ok1hga napsal(a):
to odstupňování nemá vliv na velikost max. rozladění, ale jen na jeho průběh . . .
Jasně to odstupňování je tam aby indukčnost rostla nepřímo úměrně stejně jako u klasického ladicího kondenzátoru, aby z pohledu ladění byly stanice alespoň trochu rovnoměrněji rozprostřeny (aby na jedné straně ladění nebyly moc stěsnané a na druhé daleko od sebe).
Jenomže v těch vstupních jednotkách laděných od 88 do 108 Mhz mají jadýrka ty největší průměry větší než ty původní, takže se docílí na stejné rozměrově posunuté vzdálenosti jadérka většího rozladění cívky.
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: pá duben 02 2021, 0:29 Předmět:
Tak som to akosi rozchodil preladitelnost je ale len 10 MHz. Niesom ale spokojny lebo som cahal na L6 a L7 a to som asi nemal. Budem to musiet nejako napravit. Prosim ale o info ako sa prenesie signal z l5 na l6? Tie cievky su totiž kazda na samostatnom jadre. Trochu tomu nechapem.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.