Existuje nejaký priamo ukazujúci merač výkonu NF zosilňovača od cca 1mW do cca 10? Samozrejme s prepínatelnou záťažou 4, 8, prípadne 16 ohm.
Tak najprv si musíš ujasniť, čo si pod pojmom výkon predstavuješ. Až v tom budeš mať jasno, tak potom už nie je problém ten ktorý výkon zmerať. A len na predstavu, o aký problém sa jedná uvádzam stručný prehľad výkonov: okamžitý, činný, jalový, zdánlivý, deformačný, sínusový, hudobný, špičkový, šumový... a ešte všelijaké ekvivalenty, zjednodušenia, spriemerovania v čase, či výkonové spektrá...
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: po únor 08 2021, 15:09 Předmět:
Bohvie tak načo by mi bol asi okamžitý výkon?
Pre ypsi: Ano aj mna to ináč napadlo že by sa to dalo lahko vyrobiť pomocou univerzálneho programovateľného digitálneho zobrazovača a odporu. Stačilo by tam len nastaviť rozsah napätia a rozsah zobrazenia. Napätie zo zaťažovacieho odporu by sa po usmernení jemne vyfiltrovalo kondom a mohlo by to šlapať.
... Napätie zo zaťažovacieho odporu by sa po usmernení jemne vyfiltrovalo kondom a mohlo by to šlapať.
Vzoreček pro výkon P=U²/R ukazuje, že měřený výkon závisí na kvadrátu napětí. Při použití diodového usměrňovače a ručkového měřicího přístroje se dá nakreslit příslušně nelineární stupnice, ale pokud se má použít digitální modul voltmetru, bude nutná kvadratická detekce, třeba s obvodem AD633. I Danyk si to zkusil: http://danyk.cz/wmetr.html
Zvlnění na výstupu má dvojnásobnou frekvenci, lépe se vyhladí.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5211 Bydliště: Brno
Zaslal: po únor 08 2021, 17:55 Předmět:
Pokud to má být k nf zesilovači, tak přímoukazující přístroj nezaručí, že už nedošlo k omezování signálu a zkreslení. Výkon na výstupu sice roste, ale signál je nakonec skoro obdélníkový, což je k ničemu. Ani údaj o výkonu nesedí, protože už neměříme sinusovku, což většina netepelných měřáků předpokládá.
Takže je nutno nějak zjistit mez limitace. Nejjednodušeji osciloskopem. A pokud znám mez limitace a odpor zátěže , stačí mi voltmetr. Vlastně stačí jen osciloskop s vyhovující přesností a potom kalkulačka. Nebo místo kalkulačky tabulka v excelu. Nebo vytištěný nomogram.
Pokud jde o bezpečně malé výkony (bez limitace), pak stačí jen voltmetr a tabulka v excelu. Nebo měřáček s překreslenou stupnicí.
Mám dojem, že pojem "efektivní (efektívny) výkon" je v této souvislosti nesmysl.
Založen: Dec 02, 2011 Příspěvky: 2676 Bydliště: Jaroměř
Zaslal: po únor 08 2021, 20:09 Předmět:
Tím 1kHz do vstupu a na výstupu nominální zátěž je pro měření RMS výkonu,třeba když ho poskládáš a chceš ho zkoušet.Jestli to je nějakej modul s TDA zesilovačem,postačí mu dělič a za ním LM3914/15/16 nebo A277.Stupnici může nacejchovat v několika bodech právě při tom 1kHz a nom.zátěži.
BTW.Pokud použije na zobrazení MAN2 položený na boku,pak mu stačí na každou i jenom AN6884 a pro obě společnej rychle běžící 555 a 4017 s pár tranzistorama na výstupech.Pokud tu rychlost dobře nastaví,uvidí ten výkon v čase,jako na takovym primitivnim škopku.
Založen: Dec 02, 2011 Příspěvky: 2676 Bydliště: Jaroměř
Zaslal: po únor 08 2021, 21:04 Předmět:
U tý audiotechniky je těch přívlastků spousta,třeba PMP,PMPO,někde i MAX,pak zjistíš,že u čeho se píše třeba 50W má konce který daj 3W max a u toho kvalitnějšího audio zboží je uváděnej na štítku(nebo v návodu) i RMS,kterej je asi60-80% toho maximálního.U přístrojů TESLA se tomu říkalo výkon jmenovitý (dnes RMS) a výkon hudební(to je ten MAX).
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6391 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: po únor 08 2021, 21:17 Předmět:
Ale mne zajímalo, co to je. Znám RMS (root-mean-square neboli druhá odmocnina ze střední hodnoty kvadrátu) v souvislosti s měřením efektivního proudu nebo napětí, ale u výkonu mi to jaksi nedává smysl. Tak by mě zajímalo, co se při “měření RMS výkonu” jaksi měří.
Založen: Dec 02, 2011 Příspěvky: 2676 Bydliště: Jaroměř
Zaslal: po únor 08 2021, 21:41 Předmět:
Bude to nepřímo měřenej zdánlivej výkon,ale jistě to nevim.Impedance je známá,napětí je vidět na obrazovce osciloskopu na výstupní stopě(musí se přepočítat podle nastavený citlivosti a ještě ef.hodnota).Z toho už jde určit výkon a proud.Přímo wattmetr fungující v akustickym pásmu asi moc lidí doma nemá.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.