Koupil jsem krokový volič s 50ti kroky. Při testování mě zarazilo, že má při 24V odběr 2A. Ani při tom proudu to necvakalo spolehlivě. Myslel jsem, že je načaté vinutí, ale výpočtem z průměru drátu a počtu závitů zjistil, že to má skutečně jenom 12Ω. Byl u toho nějaký předpis, třeba maximální počet pulsů za minutu?
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12271 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: pá prosinec 18 2020, 8:24 Předmět:
microlan napsal(a):
Při testování mě zarazilo, že má při 24V odběr 2A. Ani při tom proudu to necvakalo spolehlivě. Myslel jsem, že je načaté vinutí, ale výpočtem z průměru drátu a počtu závitů zjistil, že to má skutečně jenom 12Ω.
můžeš sem hodit kloudnou fotku ?
Třeba to někdo pozná, co to vlastně máš . . .
. . . a jaké to má mít parametry.
Založen: Mar 11, 2004 Příspěvky: 379 Bydliště: Sever jižní Moravy
Zaslal: pá prosinec 18 2020, 9:04 Předmět:
Podle štítku má být odpor cívky 15 ohmů.
V úvahu je taky třeba vzít že za provozu nikdy nešel do cívky trvalý proud.
Tyhle voliče se používaly pro funci hledače nebo skupináře, rychlost mohla být asi 25 kroků/ sec.
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: pá prosinec 18 2020, 10:13 Předmět:
DKL napsal(a):
...rychlost mohla být asi 25 kroků/ sec.
To vyráběl Kalašnikov? _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Přesně tak, v impulsním provozu cívka nepřekročí teplotu nad slušné poměry. Specifikace viz parametry otočné číselnice. 100 ms perioda, 40 ms aktivní doba.
Zajímavější je spíš, čím to spínat resp. rozpínat. Když jsme měli za úkol kdysi v dílnách tyhle krokáče zapojovat, kontakty přiděleného relátka vzorně syčely a hořely po prvním impulsu. Podle učitele to mělo fungovat, praxe byla úplně jiná.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: pá prosinec 18 2020, 11:15 Předmět:
Hledače ústředen USH, UST a USD jsou na 24V a měly vlastní wolframový kontakt stejně, jako čtvercové 60V 1.,2.,3. skupináře a linkové voliče P51, nebo 60V třídičových poboček UTU, UTD.
Příslušná plochá relé ze tří- až dvanáctireléové sady, která nedílně příslušela k voliči, spínala vertikální a horizontální pohyb rotoru podobnými magnety, ale 60V/20Ω a naprosto zásadně speciálním wolframovým kontaktem. Měl zhruba stejnou velikost, jako má wolframové pecky kladívko v klasickém motozapalování.
Zhašák každého toho kontaktu, tvořil velký svitkový krabicový blok, od 2 do 4uF/250V se sériovým drátovým odporem od 5 do 10Ω. Zhašáky byly součástí voličového rámu pro 20ks voličů s multiplem.
Volič s reléovou sadou /počet podle funkce/ se připojoval do rámu zvláštním, 20-pólovým nožovým "konektorem" se stříbřenými f-b noži, stříbřenými f-b pérovými kontakty v rámu, co byly schopný přenést trvale 6A a měly izolaci mezi kontakty zkoušenou na 1,5kV.
Klasické třídičové, nebo hledačové synchronní ústředny byly fakt neskutečný dílo.
Kompletně, až teda na lokální doplňky /přenášeče dálkové volby apod./ našimi inženýry oprásknutý, černý Siemens F-system z roku 1934.
Jestli ten Tvůj hledač/třídič nemá svůj krokovací pérový svazek, tak ten magnet musí spínat ale fest relé a s fest zhašákem, jinak to během pár protočení shoří. Viděl jsem kdysi, co to umí dělat s tím wolframem, když odešel ten zhášecí blok. Normálně z toho lítal oheň jaksviňa a byl tím očuzený i plechový dekl těch relátek zevnitř.
Po takové poruše se obvykle měnil svazek toho relé, protože do jedné té volfram pecky to vypálilo kráter a druhá měla do kráteru přesně pasující, natavenou horu...
Založen: Jun 30, 2005 Příspěvky: 1576 Bydliště: Pardubický kraj
Zaslal: pá prosinec 18 2020, 12:51 Předmět:
Tyhle ústředny potřebují hodně tvrdý zdroj napětí. Napájely se přímo z baterie. Každý volič měl svoji tavnou pojistku, která v případě záseku během několika sekund vypadla. Možná bych zkusil ESR, ale zhášecí obvod bych tam raději dal.
Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6027 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: so prosinec 19 2020, 10:22 Předmět:
Místní diskžokej měl z voličů sestavené ovládání světelných efektů. Nic složitého, impulsy dodávaly tranzistorové klopné obvody. Jenom nevím, jestli spínal cívky přes relé, nebo výkonový tranzistor.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.