Zaslal: čt listopad 05 2020, 13:02 Předmět: Indukční ohřev - měření průběhů, výpočet proudu
Zdravím,
pokouším se dát dokupy indukční ohřev.
Polomost viz zjednodučené schéma. Napájení 3x 230V, po usměrnění 600V.
Tranzistory A, B spínám na střídačku, výkon řízen jak frekvencí 12000 Hz ->8900Hz (rezonance kolem 8700Hz), PWM řízení 10-45%. Při měření napětí na cívce je průběh viz "prubeh.jpg". Je takový průběh napětí na cívce normální?
1) sepne se tranzistor A,
2) po rozepnutí tranzistoru A dojde k průchodu diodou tranzistoru B
3) sepne se B tranzistor
4) po rozepnutí tranzistoru B dojde k průchodu diodou tranzistoru B
Klešťový ampermetr mám, ale je pro použití do 1 kHz, zde je násobně více.
Dá se vypočítat proud cívkou? na vstupu 3x230V na každé fázi 10A (měřák je s rms). Max tranzistorem lze 200A, tak abych zvolil vhodně maximální výkon. Seriový LC s 11,5uF a 29-32uH
Předem díky za jakékoliv postřehy či odkazy na odbornou literaturu
Jak veľké je to napätie na osciloskope?
Pri zapnutí tranzistora stúpa prúd cievkou a trochu sa nabíja sériový kondenzátor (jemný pokles), po vypnutí tranzistora prúd cievkou klesá a ešte sa dobíja kondenzátor (opačná polarita), až prúd klesne na nulu. Následujú tlmené kmity cez nejakú parazitnú kapacitu, ktorá nie je v náčrte zakreslená, lebo cez zatvorené tranzistory a záverne polarizované spätné diódy to kmitať nemôže.
Jasně že to kmitá s parazitníma kapacitama těch tranzistorů, jaký že nemůže? Ty kmity (kromě prvního) nedosahujou velikosti napájecího napětí, takže se substrátové diody neotevřou (při prvním kmitu ano) a jsou tam jen dvě paralelní kapacity drain-source zavřených tranzistorů. Ty jsou mnohem menší než těch 11uF, takže určují frekvenci kmitů.
samec: v danou chvíli jsem měl nastavené napětí asi 110 V na autotrafu.
lesana87: takže vše je v pořádku, nic s tím nemám dělat.
Jde o to, že už mi to 2x sčudlo a ten tranzistor není nejlevnější SKM200GB12T4. Tak se snažím najít příčinu, zda byl překročen špičkový proud při sepnutí nebo naopak moc vysoké napětí. Prvně si myslím, že byla blbost generovat signál 10% pro A tranzistor a 80% pro B tranzistor (případně 20 % ku 70 %). A asi bude i blbost snižovat výkon pomocí zvyšování frekvence
Obvykle se zátěž půlmostu zapojuje vůči středu napájení a tranzistory se řídí symetricky. Viz třeba PC zdroj. Ty to máš zapojený jako step down se synchronním usměrňovačem.
ok, tedy správná cesta je 10 - 10 / 20 - 20 / ... tedy spínat je symetricky.
Výkon lze řídit tedy pomocí PWM šířky pulsu nebo rozladěním (zvýšením frekvence nad rezonanční frekvenci). Aby se snížila velikost proudových špiček.
Dá se nějak bezpečně odhadnout max výkon? Změřit osciloskopem přes proudový bočník, pak přepočítat změřené napětí bočníku na proud?
No hlavně bych ten rezonanční obvod budila střídavým napětím s proměnnou amplitudou (proměnnou šířkou pulsů) než stejnosměrným pulsujícím napětím, jako to děláš teď, to se mi na tom tak nějak nelíbí.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: so listopad 07 2020, 10:28 Předmět:
Bastlení je chvályhodná věc ale nebylo by na seznámení s problematikou lepší koupit indukci 1KW na ebay? Kámoš to má na malý kalení už asi 2 roky a stále to maká. Cena kolem 8 stovek i s cívkou. Za to u nás nepořídíš ani Cu trubku na cívku. Ale je k tomu potřeba ještě průmyslovej pulzák na 48V cca 1,5KW. _________________ Jirka
je to hotové řešení, jen SW chyběl. 3fázový jistič je na (3x)20A, což by mohlo být maximum kolem 20 kW, spínací tranzistor SKM200GB12T4 do 200A, špičkově 500A.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.