Zaslal: st září 16 2020, 20:05 Předmět: Serioparalelelní zapojení bateríí SAMSUNG výpočet
Zdravím, asi mi něco uniká, ale nemůžu se dopočítat seriparalelní zapojení článků v bateriovém modulu.
Jeden Samsung modul má 2,7 - 4,15V , 94Ah.
Výrobce poskládal tyto moduly do jednoho velkého modulu, osadil celkem 22 ks a vyšly mu následující parametry - 7,61 kWh, 70 - 91V.
Moje otázka zní jak toho docílil? jaké je schéma zapojení modulů?
Ano. Vem si kalkulačku a spočítej si 91/4,15. Vyjde ti 22ks.
Pak spočítej 70/22. Vyjde ti 3,18V. Tzn. že spodní hranici napětí výrobce volil raději větší než 2,7V. Moduly jsou všechny v sérii.
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7148 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: st září 16 2020, 21:15 Předmět:
Možná to v tom Samsungu počítal idiot.
Možná jeden paralelní modul obsahuje stejný počet článků, jako celá baterie obsahuje paralelních modulů spojených do série...
(Celkem 484 článků) _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Spíš stále nedokážu pochopit, že výsledný modul má 70 - 90V, tedy jakoby byly všechny moduly spojeny do série, ale zárověň i celkovou kapacitu 7,61 kWh, tedy jako kdyby byly spojeny všechny moduly paralelně? Píši to správně?
Nakreslil by mi někdo jak je to zapojeno uvnitř, těch 22 modulů?
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1676 Bydliště: Blansko
Zaslal: čt září 17 2020, 6:44 Předmět:
Zjevně ti není jasná kapacita udávaná v Ah a v kWh. Je pravda, že je trochu zmatečné nazývat kapacitou dva různé údaje. Wh = Ah x napětí aku.
Máš aku třeba s 5Ah 3,6V ( nominál pro lionky), dáš jich 10 do série, výsledkem je baterie se stejnou kapacitou 5Ah, ale 10x vyšší kapacitou ve Wh.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3573 Bydliště: Havířov
Zaslal: čt září 17 2020, 7:00 Předmět:
Problém máš, protože přemýšlíš o kapacitě uváděné ve Wh, ale očekáváš, že u ní platí stejné souvislosti jako u kapacity uváděné v Ah.
Kapacita ve Wh udává, jaký výkon baterie podá po nějaký čas, bez ohledu na to, jaké má napětí a jaké dává proudy. Dohromady to prostě vydá tu energii. Jednoduše řečeno, udává "kolik je do baterie natlačeno elektriky".
Když řeknu "šedesátiwattová žárovka", taky není jasné jestli myslím "šedesátku" do lustru nebo autožárovku do předního světlometu. Obě jsou na různá napětí, berou různé proudy, ale právě tolik, že ve výsledku obě spotřebovávají stejný příkon, tedy 60W.
Naproti tomu ampérhodinová kapacita udává, kolik proudu můžu z baterie odebírat po jakou dobu, ale vůbec neudává při jakém napětí, tedy ani výkonu! Nelze z ní tedy vůbec poznat jak je ta baterie velká. Baterie o kapacitě 1Ah může stačit sotva na jednu žárovičku, pokud bude mít malé napětí, ale taky třeba rozpohybovat celý vlak, pokud k tomu bude mít dostatečně velké napětí. V praxi se to tak samozřejmě nedělá. Jeden článek Liion má kapacitu dejme tomu 2Ah, tisíc takových článků v sérii má kapacitu pořád 2Ah.
Ve Wh jeden takový článek vychází na 7,4Wh, tisíc článků pak na 7400Wh.
Přitom je úplně jedno, zda jsou zapojeny parelelně, v sérii, nebo tréba i sérioparalelně. Pořád budou mít 7400Wh. Ampérhodinová kapacita by samozřejmě vyšla pokaždé jinak.
Děkuji moc, měl jsem v tom zmatek, ale pomohly jste mi .. pokud uvažuji nad parametrem Ah, tak můžu si představit třeba při 2000Ah, že bateie je schopna dodávat ideálně 2000A po dobu jedné hodiny, ale je schopna i třeba 3000 A po dobu 30 min? Jak se dimenzují pak přívodní pole atd.?
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1676 Bydliště: Blansko
Zaslal: pá září 25 2020, 6:57 Předmět:
Kapacita v Ah se někdy označuje písmenem C. Pak se udává třeba optimální nabíjecí proud 0,1C, max. vybíjecí proud třeba 10C.
Takže 100Ah aku snese vybíjení 1000A po dobu 6 min. Typů aku jsou mraky a každý to má jinak, viz datasheet. Ale obecně extrémní nabíjecí i vybíjecí proudy škodí a snižují výdrž aku. Taky je obvykle potřeba hlídat oteplení.
Samozřejmě přívody baterie musí být dimenzovány na max. proudy, nejsou výjimkou kabely o průřezu stovek mm2.
Takže pokud mám AKU s 1500 Ah, kapacitou 1MWh a požaduji nabíjení a vybíjení 1C, to znamená že se myslí hodnota 1MW dovnitř, ven. A tedy hodnota v Ah, je celkem zavádějící v tomhle ne?
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.