Zaslal: pá srpen 14 2020, 17:26 Předmět: Gas Detector JL268A žije, na zemní plyn nereaguje-VYŘEŠENO
Zdravím,
předmětný detektor (orientační měřicí přístroj!!! Tedy žádný revizácký!!!) příteli spadnul asi ze dvou metrů, patrně zapnutý. Stál okolo 5000,- tak mě poprosil, abych kouknul, zda není uvnitř něco utrženého, nebo zlomený tišťák a tak. Není, vše pod lupou sčíhnuto. Je patrně americké provenience (ta fortelnost provedení na mě takový dojem zkrátka dělá), byť byl prý italský.
-----------------------------
Když se zapne (nabitý), spořádaně projede všech 10 diod, následně u všech mění barvičky od zelené, přes oranžovou až k červené a pak spokojeně zapípá (IMHO se tedy chová mravně) a je připraven na práci.
Ale když ho vestavěným potenciometrem nastavím do standby pozice (svítí jedna, základní dioda) a dám mu čuchnout plynu ze sporáku (zemní plyn, CH4 - metan; na který je stavěný), nic se neděje. Přítele jsem tedy zpravil, že ho může oplakat, což on holt přijal.
Pak mi to ale nedalo. Od dalšího navýsost důvěryhodného přítele s třicetiletou praxí revizního technika vyhrazených tlakových zařízení (=> plynové parní kotelny a tak) jsem nasdílel následující:
V samotném čuchacím čidle (jenž je na konci ohebné spirálové kovové trubky alá sprchovací hadice, ale ø asi 7mm) je prý pouze teplotně závislý odporový drátek, jenž dostává malé napětí a částečně se prohřívá. Při ofuku plynem se díky němu (asi) ohřívá víc a rozdíl se měří; je to vlastně primitivní.
Tak jsem přístroj znova otevřel, a čidlo má opravdu tři vodiče - GND černý, V+ červený (napájení) a S žlutý (výstup z onoho teplotně závislého odporu).
Napájecí napětí čidla je nikoli 5,08V (vstup z akumulátorů), ale jen 4,98V. Mezi GND a S je ve vypnutém stavu 0,973Ω, když přístroj zapnu, dám COM svého multimetru FLUKE na GND detektoru a "živý" (červený) měřáku na S detektoru, měřák naměří 1,44kΩ.
Pokud měřák "nakalibruju" tak, aby svítila jen ta jedna základní dioda a přiložím měřák (jenž ukáže těch 1,44kΩ), rozsvítí se další tři diody - motheboard detektoru tedy reaguje.
Usuzuju z toho, že je vadné to čuchací čidlo v konci sondy.
To čuchací čidlo se jmenuje D18493.
Google na mé dotazy mlčí - jednak téměř úplně na ten detektor (on bude kapánek postarší), ale naprosto úplně na ono čidlo.
Takže - babo raď.
Předem díky, přátelé bastlíři.
Pep
Naposledy upravil Pepep dne st srpen 26 2020, 18:45, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: pá srpen 14 2020, 19:12 Předmět:
Nejspíš to tak jednoduchý nebude, tyhle čidla fungují na principu topného "drátku" a polovodiče (takže čtyřdrát), co mění svůj odpor v závislosti na přítomnosti plynu.
Jak to tak čtu, topení vydrželo, tenký polovodič odešel (praskl). _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Díky za reakce - tak že je to Čína, tak tohle dělali bez omezení ceny zadavatelem = mysleli to opravdu vážně (což je problém čínského zboží a našeho vztahu k němu).
Počet pinů u doporučeného kolegou linuxákem mě přiměl k odďoubání tavné hmoty, která byla ze spodní strany čidla s tím označením D18493
(jedu po Mandrivě a Megeie na Fedoře - patnáct let Linux/KDE only; těší mě, že si člověk tyká s ex-redhaťákem v Europarlamentu Marcelem Kolajou).
čidlo nakonec v Rs-components už neměli, bylo na Conrad-u, byť asi o dvě stovky dražší. Ale chtělo to mikropájení, klasická pistolovka musela jen odpočívat na kraji stolu.
Jo - ten tišťák, ke kterému je čidlo přiletované, má propojené dva vývody čidla, proti světlu se to provalilo.
Nic - výsledek je krajně uspokojivý, čidlo maká jak z praku!
Opravdu děkuju, bez vás už by bylo dávno v popelnici!
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.