Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6025 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: pá únor 07 2020, 15:22 Předmět: Přednostní relé v obvodu pračky
Jde o použití pasivního relé s pevně nastaveným vypínacím proudem. Jaké záběrné proudy lze čekat u asynchronního, nebo komutátorového motoru pračky 300-500W? Mám obavy z nežádoucího vypínání při opakovaném rozběhu za provozu bez topení. Na pračky se častěji dává nastavitelné relé se zpožděním (např. Elko PRI-51), ale zde není žádoucí. Dostupné jsou tyto typy:
Hager ED183 ..... vyp ≥ 6,7A, návrat < 3,1-5,7A
OEZ RLP15-01 ... vyp > 5,0A, návrat > 2,0A
Eaton Z-LAR/8 ... vyp ≥ 3,0A, návrat ≤ 1,8A
Provedení s větším proudem začínají na vypínací hodnotě 10A, vyšší než odběr topného tělesa 2kW (8,7A).
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: so únor 08 2020, 0:16 Předmět:
A co ti vadí na tý PRI-51? To minimální zpoždění 0,5 sekund?
Já používám HJ306 od BMR ale je to trojfáz, v každý fázi dvoustupňový odpojení. _________________ Jirka
Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6025 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: so únor 08 2020, 7:45 Předmět:
Relé v tomto případě nemá odlehčovat celkový odběr, ale umožnit provoz dodatečně instalované pračky přes přívod bojleru. Přívodní kabel je CYKY 4×2,5 - volný vodič se použije jako hlídaná fáze pro pračku. Relé bude blokovat bojler, aby nedošlo k přetížení společné pojistky.
Elektronické relé zadavatel nechce kvůli větší možnosti poruchy a stálému, i když malému odběru.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so únor 08 2020, 8:58 Předmět:
A bereš v úvahu také charakteristiku předřazeného jističe?
Třeba jistič s charakteristikou B musí udržet přetížení o 45 % po dobu nejméně 40 vteřin. Opakované krátkodobé přetížení o 20 %, po němž stihne zase vychladnout, mu životnost nezkrátí.
Tak k tomu přidej relé se zpožděnou funkcí a zapoj tak, aby boiler byl odpojený až po 10 s po sepnutí motoru či ohřevu v pračce.
Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6025 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: so únor 08 2020, 11:26 Předmět:
Nastavení nadproudových (tepelných) spouští je u všech charakteristik shodné - 1,13 / 1,45 In (mimo staré jističe). Zde je stejně pojistka 10A, ale v případě výměny bych tam dal jistič 16B/1. Současný provoz bojleru a pračky s ohřevem není vhodný - součet proudů může být až 20A. Překlenutí doby vypnutí a reverzace motoru časovým relé je sice možné, ale nesplňuje zadání (jednoduchost, žádná elektronika, co nejnižší náklady).
Vzledem k tomu, že zadavatel chce pokud možno pasivní relé, vidím možný problém v záběrovém proudu motoru. Samotný provozní proud motoru bez zapnutého ohřevu k vypnutí relé nestačí, ale je otázka, jestli nebude vypínat při rozběhu. Není žádoucí, aby stykač vypínal při každé reverzaci bubnu. Nejsem si jistý, jestli zpoždění pasivního relé bude stačit. Například uvedené ED183 má do vypnutí 10-20ms.
Obyčejný digitální klešťák je na měření záběrového proudu nepoužitelný a ručkový momentálně nemám po ruce. Proto jsem se ptal, jaké hodnoty se u těchto motorů dají čekat.
Naposledy upravil Achab dne so únor 08 2020, 11:54, celkově upraveno 3 krát.
Při zapojení zmíněných relé (bez významného zpoždění) se nelze spoléhat na to, že proud ve špičkách nepřesáhne prahovou úroveň. Záběrové proudy motoru se mohou lišit podle mechanického zatížení a režimu (rozběh/reverzace) a také podle typu pračky. Na tuto skutečnost upozorňuje i výrobce RLP15-01:
"Při prioritním spínání spotřebiče s elektronickou regulací je funkce relé rušena (relé spíná
v rytmu elektronické regulace). Z tohoto důvodu doporučujeme do obvodu řídícího
kontaktu zapojit časové relé se zpožděnou funkcí."
Jenže to by znamenalo opět trvalý malý příkon časového relé a byl bys na tom stejně, jako s PRI-51 (spíše hůře, protože časové relé nezabrání kmitání prioritního relé).
Aby ses mohl spolehnout na nepřekročení záběrových proudů motoru, musel bys ty proudové špičky odměřit nejlépe osciloskopem ve všech možných zátěžových situacích motoru pračky a potom zvolit přednostní relé s co nejvyšším vybavovacím proudem, tedy z těch tří uvedených ten Hager.
Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 15735 Bydliště: Olomouc
Zaslal: so únor 08 2020, 12:01 Předmět:
Mě osobně by jen zajímalo, jestli tam je používán tzn. noční proud. Pokud ano, tak to nemá logiku, protože bude mít vypráno, ale poteče mu jen studená voda. S tím by se ale asi vyrovnal. Pokud ne, tak bych to neřešil a dal to na tvrdo. Když by se zapnula pračka, tak prostě po celou dobu by nešel bojler.
Tak snad by to řešitelné mělo být, ale je třeba použít proudové relé, vybavené nastavitelným zpožděním a bez nutnosti napájení.
Podobným např. tomuto. Je si třeba jen správně vybrat ...
p.s. Nebo také tady.
Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6025 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: so únor 08 2020, 14:08 Předmět:
Když je na štítku 2,3kW a těleso 2kW, motor by měl mít kolem 300W. Proud odhadem do 2A.
@masar: PWM regulace se asi nedá srovnávat se zátěží motorem pračky. Při PWM se obvykle spíná plný výkon, proud je vyšší než vypínací hodnota relé. Motor by měl provozní proud až 3,5× nižší než vypínací u ED183.
@p32: je tam dvousazba s blokováním, ale dodatečná odstávka nevadí. Bojleru 120l s tělesem 2kW stačí na plný ohřev něco přes 3 hodiny. Stejně je většina doby NT v noci.
@masar: PWM regulace se asi nedá srovnávat se zátěží motorem pračky. Při PWM se obvykle spíná plný výkon, proud je vyšší než vypínací hodnota relé. Motor by měl provozní proud až 3,5× nižší než vypínací u ED183...
Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6025 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: so únor 08 2020, 15:06 Předmět:
Při PWM relé zapíná v mezerách, i když je žádoucí vypnutý stav (proud mimo mezeru je nad prahovou úrovní). U motoru pračky je uvažovaný provozní proud pod prahovou úrovní, ale může ji překročit špička při rozběhu.
Naposledy upravil Achab dne so únor 08 2020, 15:18, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6025 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: so únor 08 2020, 15:42 Předmět:
Dík za upozornění, motor je sice bez regulace, ale vzhledem ke stáří pračky musím zohlednit funkčnost po případné výměně. Zadavatel se bude muset smířit s elektronickým relé a pár kWh ročně navíc. Nebo bojler vypínat ručně. V tom případě bych vyměnil pojistku za jistič, jinak bude brzo zadrátovaná...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.