Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED žárovky, zářivky, světla atd..
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9800
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne srpen 24 2014, 11:00    Předmět: Citovat

kejki napsal(a):
Řešil jste někdo problém s blikáním LEDek? Třeba OSRAM, nebo některé noname údajně blikají.


Ty "kondenzátorový" ano. Já tu mám "měničový" a ty neblikají..
Kondenzátorový - proud LED se omezuje kondenzátorem (levnější typy)
Měničový - Ledky jsou zapojeny podobně jako LEDpásky, napájí je zjednodušený spínaný zdroj 12V (nějaký ten VIPER a jemu podobný IO)
Používám 4X 3W LED fy. EGLO, 3000K, mají mléčnou baňku a jsou studený i po 4 hodinách svitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: ne srpen 24 2014, 11:41    Předmět: Citovat

"Kondenzátorové" LED blikajú preto, lebo výrobca dáva menej svietivé ledky a zdanlivo vyšší svit dosahuje pulzným prúdom vyššej hodnoty, ako je povolený trvalý prúd led. Ak skúsite dať vyhladzovací elyt pred ledky, blikanie sa zníži, avšak za cenu prehrievania čipov a rýchlej smrti lediek. Aj takto sa dosahuje zdanlivo vysoká svietivosť obyčajných lediek... Rolling Eyes
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne srpen 24 2014, 13:42    Předmět: Citovat

Hmm, to asi bude případ těch 10W led žárovek FLAIR z Hornbachu za 149 Kč. Raději jsem je nekoupil, i když je na ně pět let záruka. Záruka se ale možná nevztahuje na pokles jasu, že???
Naše Panasonic neblikají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
roverider



Založen: Aug 11, 2005
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: po srpen 25 2014, 14:48    Předmět: Citovat

Co se týče led světel tak mám zkušenosti s:

Verbatim 3,5W, 3000k 250lm model 52135 miniglobe E27
http://zarovky.heureka.cz/led-zarovka-verbatim-e27-3_5w-250lm-25w-typ-mini-globe-tepla-bila/

cena 250kč
přes rok žárovka svítí cca 3h denně, nezaznamenal sem pokles svítivosti, světlo jako klasická žárovka, Ra bude pravděpodobně vysoké, spotřeba 3,9W, cosφ 0,42, je v otevřeném svítidle, po 4 hodinách provozu je dost teplá, ruka se na ní udržet dá, jinak to bílý mezi baňkou a paticí je keramika.

4W 2700k vláknová led žárovka(led filament bulb jako tahle http://www.youtube.com/watch?v=25j2C4jq2HI) ulovená na setkání radioamatérů v Holicích spotřeba 4,7W, světlo klasické žárovkové, zdroj se zdá být tvořen srážecími kondenzátory, usměrňovačem a filtračním kondenzátorem. Světlo má pravděpodobně vysoké Ra. Baňka je po několika hodinách provozu teplá, avšak poblíž patice se na ní dá jentaktak udržet ruka( led vlákna jsou nejblíže sklu). Žárovka je umístěná v otevřené lampiččce na čtení
Sem zvědavej jak dlouho vydrží. Svítí lépe jak 11W úsporka a více jak 5W no name COB ledka.
cena 250kč

Homemade led lišta- 100x led z GME( ty za 0,5Kč/ks) v elektroinstalační liště, zapojeno na usměrňěné vyfiltrované síťové napětí, prou omezen FE diodou na cca 20mA. Spotřeba cca 7W svítí cca 3roky na hajzlíku, odhadem 5000K, Ra je horší avšak cinnosti probíhající na WC niak nevadí, svítivost něco mezi 40-60W žárovkou.
pro zajímavost cca 2 ledky ze 100 byly vadné.
cena-<100Kč.

Homemade LED světlo 100x 0,5W čínských led umístěných na třech kulatých terčíkách v otevřeném svítidle, jinak obdobná konstrukce jako výše uvedená, proud omezen odporem, 10W spotřeba, stáří 7let - nejprve svítly slušně, avšak postupem času klesla svítívost cca o 1/3, a vypálil se asi i luminofor- posun spektra do modra, takže teď maj odhadem 7000K a Ra velmi špatné. Svítí asi jako 40W žárovka.
cena cca 500Kč


Homemade LED světlo 100 čínských led umístěných na jednom kulatém terčíku jinak obdobná konstrukce jako výše uvedená, proud omezen nejprve niak (tím sem jim dal dost nafrak) , potom sem přidal odpor, 7W spotřeba,postaveno před 8-9 lety, před čtyřmi definitivní odchod do křemíkového nebe. Cenu si nepamatuju ale bylo to drahé a svítilo naprd.

Ps: Zajímalo by mě zda by se prodloužila životnost tý vláknový LED žárovky kdyby se do baňky nalil kvůli lepšímu chlazení třeba glycerín, nebo jestli by jí to zatlačilo voči kvůli možnému poškození luminoforu nebo čipů na tom vlákně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9800
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 25 2014, 15:43    Předmět: Citovat

Zdarec. Tu "vláknovou" LEDžárovku mi poprvé ukázal známej v nějakým letáku. Docela mě to zaujalo. Podle mýho úsudku a výše zmíněného videa je oním vláknem tenký hliníkový pásek a na něm jsou "napařeny čipy podobně, jako se dělá plošný spoj na hliníku v motorku disketové jednotky.?
To se musí ale dost blbě chladit.. A kdoví jaký proud tím pouští..
A ohledně tý kapaliny v prostoru baňky si myslím to, že by jednak LEDžárovka byla dost těžká a druhá věc - bylo by to podobný, jako když do kulatý vázy naliješ vodu, strčíš tam nějaký předmět a když se na něj díváš, tak díky tý vypouklosti vznikne efekt čočky a "pseudovlákno" se nebude podobat vzhledu žárovky.. To už může být s klasickýma čipama a matovou báňkou..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
roverider



Založen: Aug 11, 2005
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: po srpen 25 2014, 18:33    Předmět: Citovat

No vzhledem k tomu, že má mít žárovka 4W, tak předpokládám 1W na vlákno, z čehož ohřívat se bude výkonem odhadem 0,7W možná ani ne, takže otázka jakou bude mít vlákno teplotu... každopádně na skle , který je cca 4mm od konce vlákna se skoro nedal udržet prst, ale žárovka jinak svítí dobře, vlákno by mělo mít okolo 130lm/W a žárovka 100lm/W+ a pokud bude mít aspoň nějakou životnost tak si koupim další. Z ebaye vyjdou od 160 kč. A co se týká toho glycerínu, tak změněnej vzhled by mi nevadil, uvidim časem, jestli se odhodlam provést detailnější měření či pokus s glycerínem.
Co se konstrukce vlákna týká něco je zde: http://www.designingwithleds.com/novel-led-packaging-adds-filaments-retro-bulbs/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: po srpen 25 2014, 21:26    Předmět: Citovat

Hydrawerk: koupil jsem minulý týden v Globusu přesně tu dvojici LED žárovek Panasonic v sadě jak popisuješ (10W+4,4W). Chtěl jsem to jako dárek, protože vypadají aspoň trochu jako klasická žárovka - má se to použít do svítidla, kde úsporky nebo klasické LEDky prostě nevypadají dobře. Bohužel u té 4,4W začal asi dvě minuty po rozsvícení zhasínat jeden ten LED proužek, pak zhasl zcela, po vychladnutí zase chvíli svítí. Dnes jsem to reklamoval, zcela bez problémů, nabízeli hned peníze zpět, nebo výměnu, tu jsem zvolil. Tak snad to vydrží, mám trochu nedůvěru k odvodu tepla přes ten hliníkový sloupek, přijde mi dost subtilní - holt ten požadavek na vzhled.
Reklamoval jsem před časem i 4W E14 reflektorovou LEDku Verbatim, velmi brzy (pár týdnů) začala většinou po ohřátí vždy na moment zhasínat. Naštěstí opět reklamace bez problémů. Ale vzhledem k vyšší ceně bych čekal bezproblémovost.
Z mého pohledu jsou LEDky Livarno z Lidlu mnohem lepší, ty fungují bez problémů, různé druhy (7W a 10W E27 a 3W E27, E14) a mají nasvíceno už dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po srpen 25 2014, 23:36    Předmět: Citovat

Jako těžko říct. Asi tam byla výrobní vada.
citace:
Tak snad to vydrží, mám trochu nedůvěru k odvodu tepla přes ten hliníkový sloupek, přijde mi dost subtilní - holt ten požadavek na vzhled.

Snad u Panasonicu vědí, co dělají. Koupil jsem je jako rozumný kompromis mezi cenou, původem a životností.

Jinak hele, pokud chcete fakt kvalitní LED žárovky, tak si kupte 12W Osram PARATHOM LEDOTRON CLASSIC A
citace:
Nominal lamp life time 30000 h
Rated lamp life time 30000 h
Number of switching cycles 200000

http://www.osram.com/osram_com/products/led-technology/lamps/parathom-ledotron/parathom-ledotron-classic-a/index.jsp
Ale stojí 900 Kč. To si koupí málokdo. http://www.zarovky.cz/dum-zahrada-2/osram-led-parathom-pro-classic-a-60-ledotron-12-w/

Nebo MASTER LEDbulb D 20-100W 827 A67
http://www.ecat.lighting.philips.cz/l/svetelne-zdroje-profesionalni/led-svetelne-zdroje-a-prislusenstvi/led-svetelne-zdroje/master-ledbulb/929000247602_eu/
citace:
Jmenovitý život 25000 hr
Nominal Lifetime hours 25000 hr
Spínací cykly 50000X (Teda nic moc.)

http://www.kupzarovky.cz/philips-master-ledbulb-d-20100w-e27-827-a67-p-15996.html
Ale vyplatí se to, jenom když požadujete nárazuvzdornost nebo nepřitahování hmyzu.
Většinou bude furt lepší pořídit nějakou vysoce kvalitní kompaktní 20W zářivku, která bude stát cca 350 Kč. http://www.kupzarovky.cz/osram-dulux-intelligent-facility-22w840-e27-p-14004.html
A parametry má dobré.
citace:
Životnost: 20000 h
Start: 20 s (60%)
Počet sepnutí: 1000000
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2476
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 22:23    Předmět: Citovat

Teď mi začala bzučet philips Tornado 20W - v provozu od 10.10.2011, dělám doma, takže svítí v zimě celý den. Druhá svítí taky a nebzučí Smile Osram na ně podle mne nemá. A v LED je Philips taky lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 23:18    Předmět: Citovat

citace:
philips Tornado 20W

Ta má prý jenom 8000 hodin a 5000 cyklů.
http://www.ecat.lighting.philips.com/l/lamps/compact-fluorescent-integrated/energy-saver-specialties/tornado/929689837505_eu/
Jestli bzučí na 50Hz, tak může být vadný hlavní velký elyt. Dá se vyměnit.
citace:
A v LED je Philips taky lepší.

Pokud chceš 20W LED žárovku, tak jo. Osram je zatím nenabízí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st srpen 27 2014, 6:36    Předmět: Citovat

Taky testuju už 2 roky Livarno - Lidl a musím smeknout-v obýváku svítí 2ks s malým závitem každý večer a v koupelně 2ks GU10, ty teda méně často. Svítí slušně a ač se hřejí, stále fungují a poměr cena-výkon dobý. Ta koupelna byla nutnost-tyto led nahradily 2x 50W halogenky (žena stále zapomínala zhasínat). Za hodinu byl v koupelně hic, jako by se topilo, nyní jsem vklidu Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá srpen 29 2014, 9:50    Předmět: Citovat

Tak 20W LED by sa mi zišla do kúpeľne, i za cenu výmeny stropného svietidla. Je tam úsporka 22W, tuším OSRAM, uzavretá v malej sklenej guli... Furt tam niekto zabúda zhasnúť... Ale zase 40€ za ňu dať nechcem. To radšej budem meniť úsporky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ledbeast



Založen: Aug 06, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá září 12 2014, 15:17    Předmět: Citovat

co se týče žárovek s vysokou svítivostí tak se to většinou řeší led panelem, jelikož je to elegantnější řešení (led panel je vpodstatě led pásek s trafem vylepený dokola po obvodu svítidla, na následujícím linku je pěkně popsané)

http://www.ebay.com/itm/18W-Ultraslim-LED-Rund-Panel-Einbaustrahler-Einbau-Deckenleuchte-Spot-Warmweis-/400771501321?pt=DE_M%C3%B6bel_Wohnen_Leuchtmittel&hash=item5d4fd7cd09

domácí kutilové pak místo toho můžou v rohu místonosti vylepit 2 metry led pásku (svítivost klidně jako 3 žárovky), jen to dá více práce ( http://www.ledbeast.cz/led-pasky/ - obrázek vpravo nahoře)

když led panel nebo pásek správně umístíte 100% docílíte lepšího efektu než nacpáním 20w megažárovky do lustru Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 12:21    Předmět: Citovat

Musí být pro stmívatelné LED žárovky extra stmívač, nebo by se dal použít nějaký pro klasické žárovky?
_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3386
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 13:14    Předmět: Citovat

No trochu bych se bál nějakého leakage proudu - ta LED žárovka potom malinko žhne.
Jestli to vůbec bude fungovat taky záleží, jak je ta LED žárovka konstruovaná... Pokud není jen na greatzu a "odporech" a používá nějaký lepší zdroj proudu, myslím, že bude na frak dostávat filtrát v žárovce a reguace stejně nakonec ani nebude moc řídit jas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 7 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund