Zaslal: st červenec 01 2009, 9:18 Předmět: Elektroosmóza starých staveb
Silně nám v tomhle pohnutém počasí vlhne barák a odcházejí omítky, ne záplavama, ale vzlínáním vlhkosti. Je fakt že tu kdysi bylo vlákno na tohle téma, ale moc jsem se nedozvěděl.
Má někdo poznatky jestli je elektroosmóza použitelná u starých staveb, kde nejsou cihly, ale kámen a zdi jsou velice masivní (1m a víc)? Někde se ani nejedná o zeď přístupnou z obou stran, jak se doporučuje zatloukat hřebíky, ale masiv zdí do T. Má význam navrtávat ten kámen v přízemí?
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: st červenec 01 2009, 9:38 Předmět:
A co takhle napřed udělat kolem domu výkop a dát tam nopovou folii ? Kromě práce to nic nestojí, ovšem ve městě to zřejmě jednoduše nejde... _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Jednoduše určitě ne. Dům se základy z 14. století, výkopy vyloučeny, staticky takový, že je lepší do ničeho nedloubat, dvoupatrové podsklepení, finance jen na nejnutnější údržbu, a hlavně ta vlhkost se šíři taky (nebo hlavně) vnitřním masivním zdivem. Tam by ty výkopy byly obzvlášť pikantní.
Vlastně by památkově chráněný objekt asi měli řešit specialisté, zvlášť když do něj už stát nas*al dosti peněz, ale znáš to, jak to v Kocourkově chodí... když panákům na MÚ 3x neřekneš, že praská tahle příčka, odpadá tenhle hřebenáč, úředník jen sedí na své řiti a hraje si na služebním PC solitér
Tak jsem náhodou zrovna na ulici narazil podle nápisu na autě na firmu která dělá hydroizolace, přivedl jsem chlapíka ať se na to podívá a verdikt byl (podříznutí podbourání atd nepřipadá v úvahu) : injekční clona. Elektroosmóza je podle něj málo účinná.
Otázka je, jestli by pomohla aspoň částečně, když už vlastník objektu nebude ochoten izolaci provést a barák bude vlhkem čím dál víc chátrat.
Před mnoha lety jsem se o to pokoušel. Navrtal díry normální příklepovou vrtačkou, protože o SDS jsem si tenkrát mohl nechat jen zdát, natlokl do zdi roxory, všechno provařil hromosvodovým drátem, připojil zdroj a čekal co se stane. Za zhruba měsíc se s vlhkostí nestalo skoro nic, ale roxory zmizely rozpuštěné ve zdi a zůstaly mi jen ty kousky co koukaly ven ze zdi propojené dohromady.
Založen: Feb 24, 2007 Příspěvky: 3995 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: st červenec 01 2009, 11:41 Předmět:
Ona ta vlhkost nemusí vzlínat zespod,může být vysrážená ze vzduchu,protože základ táhne chlad a rosný bod je třeba půl metru nad podlahou.Vždy jsem to řešil s úspěchem sanační omítkou. _________________ To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.
Chlapík, co dělá chemické izolace ti ani nic jiného říci nemůže. V něčem má ale pravdu, chemická clona je velmi účinná. Ne všude ale lze použít. Pokud je ve zdivu hodně kamene, může to být problém. Doporučuji nechat udělat nezávislé posouzení od různých firem. Bez vrtání sond se to ale neobejde.
A to že je elektroosmóza málo účinná je blbost. Je to jedna z nejúčinějších metod, ale má své zápory. Aby byla účinná, musí být provedena plošně, s výškou plochy min. 40cm - 1m, z obou stran zdi, což znamená okopání velké plochy omítek. Použití běžných materiálů na elektrody (měď, ocel, zinek ap.) je krátkodobá záležitost, jelikož se po pár letech spotřebují. Takže jedině nerez, což je ale balík. V cizině zkoušejí i nějaké vodivé polymery ale to je také ranec. Navíc by se to mělo omítnout speciální omítkou která také není nejlevnější. Funguje to ale skvěle. Na testovací zdi jsem dokázal zcela zastavit vlhnutí na přesně určené hranici a to za situace, kdy spodní cihly trvale ležely ve vodě. Problém je ale právě v té krátké životnosti elektrod. To byl vlastně jeden z důvodů, proč jsem nakonec barák odvlhčil jinak. Už jsem byl rozhodnutý udělat to z toho nerezu (tady to nikdo nedodává, musíš to objednat v cizině, nejblíže v Německu). Když jsem to ale spočítal, tak všechny dostupné varianty tady v Česku vyjdou mnohem levněji.
Ona ta vlhkost nemusí vzlínat zespod,může být vysrážená ze vzduchu,protože základ táhne chlad a rosný bod je třeba půl metru nad podlahou.Vždy jsem to řešil s úspěchem sanační omítkou.
Sanační omítka je ti na nic, pokud nemáš vyřešenou dostatečnou cirkulaci vzduchu, který je schopen vysráženou vlhkost odvést do ovzduší a pryč z objektu. To u dvoupatrových sklepů bude asi problém.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18893 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: st červenec 01 2009, 12:23 Předmět:
Je to stále jen hraní . Pokud se prostě z jakéhokoli důvodu nemůže některá z metod použít na 100% a v postatě "trvle" odstranit problém , je to hraní . V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ hraní nikomu neberu , ale nazvu to tím , čím to je - hraním . Na světě je vymyšleno spousta geniálních řešení , přesto se nepoužívají .
Nejhorší je, že někde nezabírá ani profi řešení - soused si dal udělat tu injektáž, má každých cca 5cm navrtanou dirku ze které vytéká sajrajt podobný PU pěně - dal si to udělat na doporučení známého kterému to prý pomohlo. Vrazil do toho cca 100 000SK a když jsem se ho ptal jak je spokojený, hodil rukou a řekl že to byly zbytečně vyhozené peníze. Asi je to relativní a bylo by dobré tu osmózu vyzkoušet třeba v jedné místnosti a udělat si obrázek. To co jinému zabírá, u této konkrétní stavby nemusí zabrat a naopak.
Je to stále jen hraní . Pokud se prostě z jakéhokoli důvodu nemůže některá z metod použít na 100% a v postatě "trvle" odstranit problém , je to hraní . V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ hraní nikomu neberu , ale nazvu to tím , čím to je - hraním . Na světě je vymyšleno spousta geniálních řešení , přesto se nepoužívají .
Elektroosmóza v žádném případě hraní není. Její účinnost je 100%, stejně tak aplikovatelnost. Je to jenom záležitost materiálu a financí. Na rozdíl od elektroosmózy mají chemické izolace omezenou životnost i aplikovatelnost. Tady je to "hraní si" mnohem více na místě.
Něco o elektroosmóze v příloze.
Doma máme použitou izolaci cihlové zdi v úrovni terénu napuštěním olejem zředěného benzínem. Po 15 cm navrtané díry téměř v celé šířce zdi, průměr asi 25 mm a nalit do nich olej.
Jindra
Jo, je mi jasný, že když vznesu dotaz na řemeslníka který provozuje jednu z disciplín, tak bude projektovat do svých rad svoji živnost, byl by vůl kdyby popíral svoji metodu. Přesto tam nějaké praktické objektivní poznatky být můžou.
Jindra2, dík za článek, něco velmi podobného jsem našel dopoledne na webu. Každopádně amatérský pokus by byl problémový, člověk si nedovolí jen tak někam vrtat do metrové zdi, navíc v cizím vlastnictví, nerez elektrody by nebyly větší problém, horší je analýza jaká vlastně polarita, jaká výška, jaký proud...
Taky mi není jasné, co brát v mém případě jako patu zdi. Dům vlhne od roviny terénu nahoru do cca metru výšky, někde i víc, spojitost s množstvím srážek tam bude, přesto ale sklep je poměrně suchý, resp. stále mírně vlhký, v horním sklepě mám 10+ let odložené židle z kovových trubek bez nějaké podstatné koroze, spodní sklep je cca 10-11 m pod úrovní terénu a přestože má strop z hrubé kamenné klenby, není po okolních přívalech plný prosakující vody, pouze ze stropu permanentně v zimě v létě trochu kape a voda se vsakuje kamenno-pískovou podlahou někam níž. Do jaké roviny v takovém případě umísťovat elektrody nebo chemickou injektáž.
myslím, že hlavní chyba byla provést kompletní stavební rekonstrukci za x mega a na izolaci se , když už se řešilo všechno vč. omítek, sítí atd.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4Další
Strana 1 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.