Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sony KV25C5K - náhrada tranzistoru ŘKS

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12564

PříspěvekZaslal: st květen 30 2007, 16:37    Předmět: Sony KV25C5K - náhrada tranzistoru ŘKS Citovat

Opravářské činnosti se již delší dobu nevěnuji, přesto jsou situace, kdy nemůžu jen tak odmítnout(rodina, znáte to). U tohoto TV byl proražený tranzistor ŘKS 2SD2539. V Brně jsem ho nesehnal a tak jsem koupil náhradu BU2527DX. Ale ouha, na chladiči po asi 5-ti minutách provozu neudržím ruku. Tak jsem začal zkoumat budící průběhy. Podle dokumentace by tam mělo být tohle:

Průběh 9 je na kolektoru budícího tranzistoru, průběh 10 je na bázi 2SD2539. Naměřený průběh 9 je o něco větší (asi 160Všš), jinak odpovídá. Průběh 10 odpovídá co do velikosti (cca 12Všš), ale místo malého překmitu na čele impulsu je vidět zřetelný kulatější náběh. Vyměnil jsem pro jistotu vazební elyt v bázi budiče, ale nezměnilo se nic. Myslíte, že může být na vině to BU-čko? Jinak jsem nezjistil žádné patologické jevy. Co mi radí odborníci? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: st květen 30 2007, 17:05    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne ne listopad 12 2017, 17:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12564

PříspěvekZaslal: st květen 30 2007, 17:24    Předmět: Citovat

Díky, jak se k tomu dostanu, vyzkouším. Jen se mi nějak nezdá, že by tyto tranzistory byly až tak rozdílné (viz datasheety), aby jeden topil a druhý ne. No, uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milin



Založen: Sep 23, 2005
Příspěvky: 754
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: st květen 30 2007, 18:53    Předmět: Citovat

Ahoj, Kondík ma asi pravdu.JA jsem taky dál misto S2055N BU čko a" byl to vaříč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pesko



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 562
Bydliště: vých.SK

PříspěvekZaslal: st květen 30 2007, 20:12    Předmět: SONY Citovat

Tranzistor 2SD2539 je typ bez integrovanej spätnej diódy ,takže BU 2527DX
ktorý diódu má ,nemože byť jeho náhrada. Netvrdím ,že sa preto hreje ale
v TV s obvodmi korekcie rastra tam jednoducho nepatrí.
Ty nevieš akú teplotu mal povodný tranzistor? Isto bola tiež vysoká a preto
odišiel. Teplota závisí aj od zosiľňovacieho činitela tranzistora.
Dnes je na trhu veľké množstvo typov tranzistorov pre RKS ale 80%
z toho je šmejd. Skús S2000 ale originál Toshiba. Ja mám dobré skúsenosti
z tranzistory radu BU od firmy STMicroelektronic (SGS-Thomson)
Treba vyskúšať viac typov a možno dajaký trafíš. Určite ale dokladne
skontroluj budiace obvody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: st květen 30 2007, 20:59    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne ne listopad 12 2017, 17:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt květen 31 2007, 2:33    Předmět: Re: Sony KV25C5K - náhrada tranzistoru ŘKS Citovat

masar napsal(a):
Opravářské činnosti se již delší dobu nevěnuji, přesto jsou situace, kdy nemůžu jen tak odmítnout(rodina, znáte to).


Z průběhů , které jsi poslal "na sklo" , Ti můžu tak akorát vyčíst přibližný věk sousedky , ale zda tranzistor topí , nebo ne nikoliv . Jinak nejblíže správné odpovědi na tvůj problém je kolega Pesko . Zbytku odpovědí bych na tvém místě nevěnoval pozornost . Zdravím Ivan
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19608
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2007, 7:27    Předmět: Citovat

Podpořím Kondika - i tu S2000 se mi vyplatilo nahradit S2055kou, je fakt rychlejší a na teplotě je to znát.

OT >>Masar: známe to. Ale i doktoři mají stejnou zkušenost, když léčí někoho z rodiny.
Kdo tě totiž pamatuje lítat nahatého po dvorku, či nezapomněl, jak sis ve svářečských brýlích, zakousnutý do hadice a se starým vysavačem na zádech hrál v kuchyni na potápěče, bude tvůj výkon sledovat od počátku s jistou nedůvěrou.
No, a, až zjistíš, co se musí objednat, kdy a na kolik to přijde, budeš zase za toho malého blbce, co ho všichni pamatují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2007, 8:03    Předmět: Re: Sony KV25C5K - náhrada tranzistoru ŘKS Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne ne listopad 12 2017, 17:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12564

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2007, 9:14    Předmět: Citovat

Děkuji vám všem za reakce, určitě se z nich něco dozvídám. Ten tranzistor S2055N koupím a vyzkouším, pak dám vědět.
To Pesko:
Tranzistor 2SD2539 je typ bez integrovanej spätnej diódy
Není to pravda. Podle datasheetu je integrovaná zpětná dioda s Uf=1,6V při 5A. Ostatně co se týká parametrů v datasheetech, vychází tranzistor BU2527DX lépe než 2SD2539. Přesto se z vašich reakcí dovídám opak.
to Ivan:
Průběhy, které jsem uvedl jsou z manuálu a v komentáři k nim uvádím, jaký je rozdíl se skutečností a čekal jsem, jest-li v tom někdo neuvidí příčinu problému.
Vím, že lépe se spínací vlastnosti poznají z průběhů Uce, ale nemám je s čím porovnat (saturační napětí, strmost hran apod.) Navíc předpokládám, že rozdíly mezi jednotlivými typy tranzistorů budou na těchto průbězích málo patrné. A díky za odpověď.
to Hill: Díky. OT - můj příběh je trochu jiný, ještě před cca deseti lety jsem míval plnou síň TV na opravu a trochu jsem si tím přivydělával na živobytí. Tak je to spíš obráceně, nevím, jak se té přílišné důvěry zbavit a sabotovat vlastní schopnosti se mi příčí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2007, 9:58    Předmět: Citovat

Buzení je přes budicí trafo ? Pokud jo tak ten druhý pulz v tom průběhu v bázi má být skoro stejně vysoký jako ten první,.. je úplně jedno co je ve shématu, jsou tam většinou bludy,.. pokud není tak se to hřeje a odejde,..
Je třeba skontrolovat kapacity v kolektoru, cívky, diody v korekci,... ten druhý pulz nedělá budicí trafo,.... Ten se vyrábí přímo na tom tranzistoru z kolektorového průběhu. Ten pulz záleží na spoustě věcí, hlavně ale na indukčnosti vych. cívek. Jo ještě něco, skus jen pro srandu vyměnit budicí tranzistor, někdy je shnilý a má malé zesílení nebo svod, který zgumuje ten druhý zavírací pulz.

Pokud nic nepomůže tak si sežeň ten originál,.. Mně např v jednom sharpu nechtělo chodit nic jinýho než 2SD1554. Ten se už nedělá, a jinej v tom prostě chodit nechtěl. Hřál se a shořel,.. Nejde tam jen o rychlost tranzistoru, ale i o kapacity mezi elektrodama, jestli je v něm odpor mezi BE, jak velký proud potřebuje tranzistor do B aby šel do saturace, atd....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pesko



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 562
Bydliště: vých.SK

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2007, 13:27    Předmět: Sony Citovat

Na funkčnosť tanzistora v RKS televízora kde je 15625 Hz nemá vplyv či má
tranzistor rýchlosť 0,7 alebo 0,3 uS. Tam je dôležitá rýchlosť a kvalita jeho
vybudenia a následné rýchle vybitie vnútornej kapacity báze, aby sa mohol
tranzistor vypnúť. Na to treba veľmi pozorne navrhnutý budiaci obvod.
Ďalej si myslím, že aj keby si tam dal original tranzistor 2SD2539 tak by si
bol možno sklamaný z výsledku.
Ešte ku tej vnútornej dióde: Ona v tranzistore je, aj keď v jednom katalógu
kde som pozrel, bol 2SD2539 uvádzaný bez diódy. Nieje mi však jasné,
prečo Sony použil tento typ v TV s diódovým modulátorom v obvode korekcií, kde funkciu spätnej diody plnia diódy modulátora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt květen 31 2007, 22:34    Předmět: Re: Sony Citovat

Zdravím vespolek a ...
Pánové vy co obhajujete spínací časy tranzistoru nemáte pravdu. Náběžná zp. běhu horiz. je cca 3uS tj. cca 4x pomalejší , než je zavírací doba tranzistoru (S2000). Z toho vyplývá , že tranzistor je již zavřen a teprve na jeho kolektoru roste napětí , které není ovlivněno a ani nesmí být jeho "přiotevřením" . Pokud by byl "přiotevřen" , tak se dostane do problému sekundárního průrazu . Kolega Pesko to v podstatě popisuje také .
Dále co se týče rozdílu S2000 a S2055 , tak ten je "nepodstatný" , protože S2055 má v sobě integrovanou zp. běhovou diodu a hlavně šuntovací odpor b-e cca 47ohmů . To je ten problém proč potřebuje jiný bud. výkon . Dále je možné , že Hill měnil tranz.(S2000) v tv bez diod . modulátoru a problém je na světě . S2055 má lepší sat. napětí a vyšší proud . Jinak mi S2000 nikdy "nepřirostly k srdci" .
Zdravím Ivan
Návrat nahoru
vachy



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2007, 16:12    Předmět: Citovat

Rozjeli jste tady vcelku zajímavou debatu o spínacích časech tranzistorů a zamyslel se někdo na podstatně jednoduší věcí a tou je ztrátový výkon. Ten u 2sd2539 je 50w a u bux2527dx je 45w. Pokud k tomu přidáte ty vaše spínací časy , tak z toho máte slušný vytápění bytu. Jo a pár let jsem dělal v Sony servisu a mohu k tomu už jen dodat , že Sonkám nikdy nesvětčili náhrady.Já bych mu doporučil obědnat originál 2sd2539.Na infernetu Very Happy (internetu) je k mání za necelých padesát korun , tak co řešíte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12564

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2007, 20:37    Předmět: Citovat

Maximální kolektorová ztráta tranzistoru nemá vliv na to, jest-li tranzistor topí nebo netopí. Na to má vliv jen skutečná kolektorová ztráta, kterou z velké části tvoří součin Ucesat x Ic a z menší části pak ztráta v bázovém obvodu (Ib x Ube) a ztráty při změnách stavu, na které má vliv rychlost sepnutí a rozepnutí kolektorového proudu. Přesto děkuji za skušenost, že Sonky chtějí své. Originální tranzistor objednám. Náhrada za S2055N přinesla mírné zlepšení, ale teplota je po asi 10 minutách kolem 50°C, což je na můj vkus moc.
Ty průběhy, co jsem sem dal, jsou patrně idealizované. Zákmit A se objeví pouze při zapnutí TV po dobu asi 1 sekundy, kdy je vypínací úroveň dlouhá cca 25mikrosekund a potom se zkrátí asi na 20mikrosekund, právě do místa toho zákmitu. To by měla být normální vlastnost podle datasheetu řídícího IO. Spínací hrana Ube nemá překmit, který je na obrázku a je poněkud zakulacená, což může (snad) být příčinou problému. Nicméně všechny součásti jsem proměřil. Budící tranzistor jsem vyměnil jen na zkoušku. Typ který jsem použil měl horší vlastnosti, budící průběh na primární straně trafa se zešikmil a měl menší rozkmit. Přesto to nemělo pozorovatelný vliv na tvar Ube a oteplení KS. Ucesat můj osciloskop nedokázal splehlivě změřit z důvodu velkého rozkmitu zp. běhu, proto ho neuvádím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund