Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop C1-94
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3384
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 23:36    Předmět: Citovat

Ahoj, dostal jsem tento oscik, že jinak půjde do SD. Nenajíždí stopa - klasika našel jsem C2 v obvodu VN úplně bez kapacity. Vyměnil jsem elyty kolem VN pro sichr všechny, ale VN mi stále nekmitá. Po zapnutí se objeví cca 40V na C3 a klesá. Napětí na C4/C5 vyskočí jen na pár voltů a vybíjí se. Na T1/T2 mám na emitoru 12V, na C T3 mám -12. Vcelku zvláštní jsou úbytky na přechodech T1/T2/T3 (jen cca 0,2V). T4/T6 ukazují přechody OK. zběžně jsem poměřil odpory v primáru - OK. Nejsem schopen změřit úbytky na D1 a D5, ale tipuju že jsou to VN diody u kterých se doměřit nemusím.

Druhou věcí, kterou jsem původně podezříval je č. základna - na výstupu pily na zadním konektoru není pila ale jen stabilní napětí (na kombinaci EXT/INT nezáleží). Když se dívám do schematu souvislost by to mít nemělo, takže řešili jste někdo problémy generátoru?

Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3384
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2012, 10:13    Předmět: Citovat

Měl jsemn chvilku se věnovat zase zkoumání
citace:
Vcelku zvláštní jsou úbytky na přechodech T1/T2/T3 (jen cca 0,2V).

JJ je tu použit Ge, což já už nepamatuju, tak mě to vcelku překvapilo. Vzal jsem si osciloskop a měřil. Při zatáhnutí za bázi T1/T2 se má zdroj snahu rozběhnou - na tranzistoru jsou snižující se kmity s periodou cca 25 us a zdroj se místo kmitání ustálí. Neměřil jste někdo na jaké frekvenci to VN skutečně běží? Teď mám CV1/C2 47u - vyměním za 20u a zkusím. Někde jsem našel, že by to mělo být cca 18k (což mi připadá vcelku málo a navíc v akustickém pásmu). Zajímavé je, že i když sem odpojil vinutí vývod 14, kmity ustanou ale dobíhají déle. Totéž po odpojení A D5. Zdá se, že energii mi něco hezky žere a trafo se pak není schopno udržet v ocs. režimu. Odpojit vimutí 12 sem zatím neměl odvahu, protože bych si asi rozpojil regulační smyčku. Změna po odpojení obrazovky (jas, ostrost a zatemění ZB) žádný možný svod obrazovky taky nenaznačuje. Po zatáhnutí za trand naměřím na C5 cca 80V a na C7 mi měřák sem tam ukáže 800V. Napájecí napětí jsou tvrdá a zvlnění mají takřka nulové.



Clipboard01.png
 Komentář:
schéma VN

Stáhnout
 Soubor:  Clipboard01.png
 Velikost:  220.25 kB
 Staženo:  274 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voodoo400



Založen: Dec 23, 2009
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2012, 16:56    Předmět: Citovat

U mňa beží približne na 33kHz. Skontroluj R3.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2012, 20:02    Předmět: Citovat

Navážu na téma.
Stal jsem se snad štastným majitelem C1-94. Vypadá docela zachovale a na moje bastlení by mě měla stačit. Problém je, že má vstup na 5ti kolík a ne na BNC jak snad bývá zvykem ve zbyteku světa.
Nebyla k tomu žádná sonda a tak jsem uvažoval buď o GS 060M nebo HANTEK PP-80. Myslím, že vzhledem k parametrům osciloskopu by mohla jedna z nich stačit. Nezkoušel to někdo předělat na BNC? Tedy jestli by to mechanicky vůbec šlo. Kdyby bylo nejhůř, předělal bych jí na ten 5ti kolík. Nebo je to blbej nápad?
Stáhnul jsem si jakýsi manuál a zkoušel jsem kalibraci. Jenže mám nějaký hybrid, panel rusky, popisy u nastavovacích prvků na boku a vrchu pro změnu německy. Nemohl by mi někdo někdo stručně napsat funkci těch štelovátek? Buď něco dělám špatně nebo je někde uvnitř chyba, nedaří se mi nastavit časová základna.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2012, 22:42    Předmět: Citovat

Nahoře je "korekce razvertky", tedy časovky (X).
Na boku je korekce zesílení (Y) a nastavení symetrie.

"Осциллограф имеет простейший ка-
либратор амплитуды и времени, кото-
рый выполнен на транзисторе Т7-У3 и
представляет собой схему усилителя в
режиме ограничения. На вход схемы
поступает синусоидальный сигнал с ча-
стотой питающей сети. С коллектора
транзистора Т7-У3 снимаются прямо-
угольные импульсы с такой же частотой
и амплитудой 11,4…11,8 В, которые по-
даются на входной делитель КВО в по-
ложении 3 (« ») переключателя В1.
При этом чувствительность осцилло-
графа устанавливается 2 В/дел, а калиб-
ровочные импульсы должны занимать
пять делений вертикальной шкалы ос-
циллографа. Калибровка коэффициен-
та развертки производится в положе-
нии 2 переключателя В2 и положении
«mS» переключателя В1-5."

V poloze "černý trojúhelníček" dolního přepínače se na vstup pouští ořezaná sinusovka(odvozená od napájecí sítě 50Hz) z vnitřního "kalibrátoru". V této poloze by měl paprsek zabírat na výšku 5 dílků. Což bys měl dostavit dírou z boku. Časovku nastavíš dírou nahoře tak, aby odpovídala 50Hz. Vzhledem k omezené přesnosti takového kalibrátoru je možné nastavit zesílení Y podle voltmetru při stejnosměrném signálu. Časovka je daná kmitočtem sítě a je dostatečně přesná.

Nastavení "balanc" je na to, aby při přepínání zesílení nelítal paprsek nahoru či dolů. Stejně trochu bude. Postup je v originálním manuálu, který už nemám. Zatím do něj nevrtej.

Sondy jsou OK, akorát nic nevydrží a brzy se porouchají. BNC určitě vyměň na osciloskopu. Nějak to budeš muset mechanicky vyřešit. Předělávat normální sondu na pětikolík je zvěrstvo. Sondy s BNC se ti hodí i k čítači nebo dalším osciloskopům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voodoo400



Založen: Dec 23, 2009
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2012, 4:44    Předmět: Citovat

mam naskenovany manual v cz, ale ma to 25MB, tak neviem ci to tu mozem dat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5174
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2012, 16:29    Předmět: Citovat

BNC se dá bez problémů použít. Sám jsem si ho taky předělával asi před 20 roky, když jsem ho ještě měl. Dá se tam zapojit i obvod s LED diodou pro indikaci spouštění Laughing.Pokud ho budeš kuchat, vyměň při té příležitosti všechny elyty a máš vystaráno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2012, 17:01    Předmět: Citovat

Otevřel jsem ho a zírám. Very Happy Elyty ve zdroji vypadají dost úděsně, guma na plus je docela pěkně zpuchřelá. Začíná mě děsit rozebírání abych se k nim dostal. Změřil jsem je cvičně Zajícometrem a kupodivu jsou dobré. To se ale nedá říct o těch radiálních. Tam je to úplná tragedie. Zvláštní ale je, že i přes ztrátu kapacity to funguje a něco ukazuje. Horší je, že jsou všechny mizerně přístupné, ale nějak se s tím budu muset popasovat.
Teď by se hodil rozpis součástek, snad to nějak vyčtu ze schématu.

voodoo400
Nějaký popis v téhle délce jsem našel na ulozto.cz. Bylo to asi 30 obrázků, ale je to bez nějakých příloh o kterých se tam píše.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5174
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2012, 17:27    Předmět: Citovat

Proto jsem psal aby sis je vyměnil, když to budeš mít rozebrané. Hlavně v napájení obrazovky, jak psal Jano. Ale vzal bych to šmahem. Pokud to uděláš, budeš mít nadlouho klid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voodoo400



Založen: Dec 23, 2009
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2012, 20:22    Předmět: Citovat

tak to bude to iste, tiez to mam bez priloh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 17:21    Předmět: Citovat

Poslechl jsem rady, vyměnil všechny elyty a namontoval BNC konektor. Až potud dobré. Jenže jsem zjistil, že se změnou jasu se docela dost mění velikost obrazu. Bohužel nevím, jestli to bylo už před akcí nebo se to stalo až po výměně těch elytů. Zajícometr na nových neukazuje žádné podezřelé hodnoty.
Na co bych se měl zaměřit?

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 18:27    Předmět: Citovat

Aj C6?
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5174
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 18:28    Předmět: Citovat

Máš tam vadné VN usměrňovače v násobiči. Jsou tam, jestli se nepletu, takové oranžové kvádříky. Ještě je někde taky mám Laughing , kdybys potřeboval. Ale dneska není problém nahradit VN diodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 18:37    Předmět: Citovat

EDIT1: Radši jsem to smazal.
EDIT 2: Původně jsem psal o tom, že v C1-94 je málo elytů a bývají dobré. A že to vadnýma elytama nebude. A pak jsem se podíval na plánek měniče a zdroje vn od r_kvíčaly a tam se to elytama jen hemží. Stejně si myslím, že to bude některým svitkáčem na velké napětí.

Už se mi to motá, měl jsem rozdělané C1-94 i C1-112 a C1-118.


Naposledy upravil PavelFF dne út říjen 30 2012, 20:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 18:43    Předmět: Citovat

Potom to môžu byť C7,C8,C21, alebo C1,C2 na primárej strane.
Inak súhlasím s PavlomFF. Zroj je mäkký..

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Naposledy upravil jandu dne út říjen 30 2012, 19:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Další
Strana 2 z 12

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund