Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednoduchy stabilizator s LM317
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Schamann



Založen: May 18, 2010
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 10:18    Předmět: Jednoduchy stabilizator s LM317 Citovat

Potrebuju vyresit napajeni jednoho mericiho pristroje v nakladnim voze.
problem je ze v okamziku odpojeni bateriaku (asi nejaky zkrat) na kratkou dobu klesne v aute napeti baterie na cca polovinu a po dokonceni prepnuti je zase vse v poradku. zarizeni napajim primo z baterie. cely pokles trva pouze zlomek sekundy. ale ovlivnuje to vyrazne ten muj pristroj.

chtel bych se zeptat jestli pro "vyrovnani" toho skoku bude stacit nejaky jednochuchy stabilizator neco jako:

http://pctuner.blog.cz/0706/stabilizovany-zdroj-s-lm317
(varianta na obrazku 2)

nebo musim pouzit nejakou zcela jinou konstrukci?
z datasheetu LM317 nejsem nijak moudrej a z charakteristik mi nic nerika, jestli po nejakou dobu udrzi 12V i pri nahlem poklesu napeti treba na 6V.
Predpokladam, ze pokud bych pouzil nejaky velky kondenzator C1 mohlo by to na ten zlomek sekundy stacit. merak ma odber pouze nekolik miliA, takze LM317 by to mel bez problemu zvladnout.

Ted nevim jestli se vubec LM317 jeste vyrabi, ale predpokladam ze jsou nejake relevantn nahrady.
Diky za konzultaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34046
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 10:32    Předmět: Citovat

Nepotrebujes stabilizator, ale diodu a kondenzator.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jogo



Založen: Nov 14, 2009
Příspěvky: 1158

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 10:50    Předmět: Re: Jednoduchy stabilizator s LM317 Citovat

Schamann napsal(a):
.....z charakteristik mi nic nerika, jestli po nejakou dobu udrzi 12V i pri nahlem poklesu napeti treba na 6V.....

Len laicky:
- stabilizátor "vhodným privieraním ventilu" stabilizuje prívodné napätie na požadovanú nižšiu hodnotu, nevidím preto dôvod, prečo by mal na výstupe udržiavať nejaké vyššie napätie, než naň práve privádzame...

...asi by som skúsil do cesty od bat. zapojiť diodu, za ňu dostatočne veľký kondenzátor a za tým stab. V prípade poklesu napätia na bat. sa tento pokles za diodou neprejaví - až do doby zníženia napätia na kondenzátori pod kritickú hranicu, čo by pri malom odbere na mžik mohlo vyhovovať (zase len laicky Smile )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Schamann



Založen: May 18, 2010
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:01    Předmět: Citovat

Stabilizator podle me stabilizuje - tedy bych rekl ze by mel podle meho laickeho nahledu - udrzovat pozadovanou hodnotu. proto jsem hledal nejake takove zarizeni, ktere "udrzi 12V" kdyz na vstupu bude lehce mene nebo lehce vice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:03    Předmět: Citovat

Schamann napsal(a):
Stabilizator podle me stabilizuje

Stabilizátor (lineární) sice stabilizuje, ale jen směrem dolu, na vstupu potřebuje min o 2V víc než je jmenovité napětí na výstupu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Schamann



Založen: May 18, 2010
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:09    Předmět: Citovat

smajda lidi copak se s vama chci hadat? rikam pouze jak ja - laik - jsem dosel k nazvu stabilizator.

Proto jsem sem napsal a hledam reseni, pokud mi staci kondik a dioda je to super, diky za radu. vyzkousim, uvidim, pokud ma nekdo lepsi nebo jine reseni rad se poucim.

ale rozhodne tu nechci vyvolat debatu o tom jak funguje a co dela stabilizator, diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jogo



Založen: Nov 14, 2009
Příspěvky: 1158

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:30    Předmět: Re: Jednoduchy stabilizator s LM317 Citovat

Schamann napsal(a):
.....Len laicky:
- stabilizátor "vhodným privieraním ventilu" stabilizuje.....

stabilizuje - nevyrába

Nejde o hádanie. Ale o debatu áno. Osobne by som bol takejto debate vďačný, pretože ma naučí niečo, čo neviem. A momentálne riešim.


Naposledy upravil jogo dne pá červenec 16 2010, 11:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:31    Předmět: Citovat

Schamann napsal(a):
smajda lidi copak se s vama chci hadat?

To nevím, co chceš, ale nedoporučovala bych ti to. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18691
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:35    Předmět: Citovat

No vidíš a co by jiní za rady dali , ale jest okurkovka i na EB .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jogo



Založen: Nov 14, 2009
Příspěvky: 1158

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:35    Předmět: Citovat

Laughing napadlo ma pred tým (na odľahčenie) to parafrázovať, ale zdržal som sa:
"smajda lidi copak se s vama dá hádat?"


Naposledy upravil jogo dne pá červenec 16 2010, 11:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2591

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:36    Předmět: Citovat

Napadlo mne (přímo v hlavě), co vlastně ovlivňuje ten měřák. Jestli krátkodobý pokles napájecího napětí nebo nějaký rušivý impuls vzniklý při tom "zkratu" jak píše tazatel. Pokud je jen nespolehlivý napájecí zdroj, tak třeba dát tam nějaký malý akumulátorek dobíjený z palubní sítě přes diodu. Pokud by příčinou narušení funkce měřáku bylo rušení, tak tam by to bylo složitější.
Pokud se mluví o tom že na polovinu klesne napětí startovacího akumulátoru auta - dokonce nákladního, tak to musí být pořádný ohňostroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jogo



Založen: Nov 14, 2009
Příspěvky: 1158

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 11:52    Předmět: Citovat

Niekedy mi nosili z rôznych náklaďákov autorádiá s odpálenými MBA-čkami (MBA810 a nasl.), ktoré po odpojení jednej z dvoch batérií auta za chodu autoRP tieto už nejavili známky života.
Keď sme to raz so šoférom rozkreslili, ako je to v tom aute zapojené a čo konkrétne odpájajú, vysvitlo, že dochádza ku mžikovému prepólovaniu napájania autoRP..
Dúfam(j), že toto nie je podobný prípad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 12:10    Předmět: Citovat

Autorádio máva dosť často na Ubat diodu, ktorá zaistí prepálenie poistky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Schamann



Založen: May 18, 2010
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 13:35    Předmět: Citovat

v tom nakladaku jsou 2x 12V baterie.
napojene to mam pouze na 1 z nich (je jedno na kterou pokles je v obou pripadech stejny - to uz jsem zkousel) = napajeni 12V a ne 24V.

pokud jste nekdi videli akumulátorový vypinac na nakladaku tak je to mechanicky prerusovac kabelu baterie v tomto pripade se prerusuje kostra (-) v okamziku odpojovani baterie se na baterii snizi napeti z 12V na cca 6V opravdu je to jen zlomek sekundy (na nejakej zkrat pouze tipuju - netvrdim ze tam je, pripadne se muze neco odpojit driv nez neco jineho, nebo prepolovat nevim, nevim , a zjistovat to rozhodne nehodlam)

o co de? ztraci se mi nafta - chci vedet kolik a kdy odhadem 20-30litru dene - zapojil jsem si plovak na primo na baterku a ne az po nastarovani, takze mi dava nejake V i kdyz v noci stoji. mam tam zapojenej MaxMin merak takze vim ze kdyz vecer zastavim mam cca 250l litru nafty MAX, rano by melo byt 250l MIN to je ok, ale v okamziku vypnuti bateriaku mam na zlomek -100 - -120 litru (cca - 6 V), takze mi ten MIN merak zaznamena tuhle hodnotu a rano vim prdlacku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32055
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 14:07    Předmět: Citovat

Schamann napsal(a):
...o co de? ztraci se mi nafta - chci vedet kolik a kdy odhadem 20-30litru dene - zapojil jsem si plovak na primo na baterku a ne az po nastarovani, takze mi dava nejake V i kdyz v noci stoji. mam tam zapojenej MaxMin merak takze vim ze kdyz vecer zastavim mam cca 250l litru nafty MAX, rano by melo byt 250l MIN to je ok, ale v okamziku vypnuti bateriaku mam na zlomek -100 - -120 litru (cca - 6 V), takze mi ten MIN merak zaznamena tuhle hodnotu a rano vim prdlacku.

Doporučuju koupit malou 12V/7Ah hermetickou SLA baterii, stojí to kolem 400,-CZK nejlevněji, udržovat ji nabitou přes nějaký omezovací obvod od hlavní palubní sítě a v noci (nebo obecněji - po dobu odpojení hlavních baterek) z ní krmit ten měřák - 7Ah snad nějakou dobu vydrží, nebo ten plovák "žere" víc? Pokud bude tato malá baterie oddělená diodou a měřák zapojený až za tuto diodu, nehrozí, že by po odpojení hlavních baterek ta malá "krmila" cokoliv dalšího... A už nebude hrozit ten "překmit" měřené hodnoty do mínusu.

A jinak - kup si pořádný zámek na nádrž, to taky hodně pomáhá proti "výparu" nafty...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund