Zaslal: pá prosinec 17 2010, 22:15 Předmět: Jak rozeznat sít TN-C a TT ?
Když otevřu skřín HDS dá se nějak poznat jestli jde o sit TT nebo TN-C?
Jak poznám jestli je nulák PEN nebo N ?
Při měření vadaskou přece nic nezjistím. Vždy to bude měřit 230V.
Založen: Sep 10, 2007 Příspěvky: 5309 Bydliště: Ostrava, Bratislava
Zaslal: pá prosinec 17 2010, 23:14 Předmět:
nieje to nahodou TN-S (Separatny)? O TT som este nepocul ak neratam vlaciky...pri TN-C (COMBINED) sa pre nulovanie aj zemnenie pouziva len zelenozlty vodic. Ak sa jedna o TN-S tak je nulovaci modry a zemniaci zelenozlty.
Zaslal: so prosinec 18 2010, 0:56 Předmět: Jak rozeznat sít TN-C a TT ?
Síť TN-C: má jeden bod přímo uzemněný a neživé části zařízení jsou spojeny s tímto bodem prostřednictvím ochranných vodičů.
Síť TT: má jeden bod přímo uzemněný a neživé části elektrických zařízení jsou spojeny se zemniči nezávislými na zemničích sítě.
Jak poznat rozdíl ? Měřením vadaskou ani čímkoli jiným vodič N nebo PEN rozlišit nepůjde.
Na jižní moravě jsem elektriku ještě nezkoumal a v naší "valašské ornici" by bez proudových chráničů síť TT snad ani nešla použít. Ale teoreticky by v kabelové skříni TT mělo být vidět následující: Vodiče L připojené z kabelu, vodič N (modrý) připojený také z kabelu, vodič PE (zelený/žlutý) připojený na uzemnění, které ale nebude nijak spojené s přívodním kabelem. Tedy mimo jiné TN-C=2(4) vodiče ke spotřebiči, TT(!!! ale i TN-C-S nebo TN-S !!!)=3(5) vodiče ke spotřebiči. Bohužel TN-C i TT budou mít shodně v přívodním kabelu (vedení) 4 vodiče.
Nejdůležitější bude zjistit, jak a kam přesně jsou připojena uzemnění, protože jen podle velikosti zemního odporu uzemnění bohužel taky nic poznat nepůjde.
Někde (dveře KS, schema) by mělo být (a asi nebude ) napsáno, o jakou síť se jedná. Takže to bude ve výchozí / pravidelné revizní zprávě.
Je také otázkou, co myslíte pod pojmem HDS. Pokud by to byla jen malá SILka s pojistkami, není zcela jasné, zda by k ní vedl vodič PE. Ten by mohl být až v rozvaděči za ní (i když i SILka by asi měla být chráněna připojením k vodiči PE).
Takže pokud selže značení a dokumentace, musí se vyšňupat, jak přesně je to s uzemněním a jeho připojením, a kolik vodičů vede v rozvodech KE SPOTŘEBIČŮM.
DOPLNĚNÍ:Co se týče zapojení, tak rozvod trafo - SILka je u sítí TN-C a TT galvanicky zcela shodný, jiná bude jen barva a název vodiče, vedeného od uzemněného pólu zdroje (N / PEN). Takže v nově provedených přípojkách TT by měl být vodič N s izolací světlemodré barvy (a TN-C bude mít vodič PEN barvu zelenou/žlutou). U starých přípojek z dob komančů to ale bude těžší, protože modrou barvu měla kdysi FÁZE, žíly kabelů měly barvy černá-červená-modrá-zelená.
Ještě jedna věc. Pokud jsou rozvody v domě v TT. Naměří se mezi fází a zemí 230V? Nedávno jsem v takovém baráku byl a mezi fází a zemí jsem opravdu naměřil 230V.
Nějak se mi to nezdá...
Tak to se může táhnout z trafostanice jen fázový vodiče. Nulák není potřeba
A jakej musí mít ten zemnič odpor aby to ukazovalo 230V. To stačí i 1 zemnící tyč zakopaná v zemi?
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne prosinec 19 2010, 19:26 Předmět:
Odpor zemniče máš pro každý typ sítě předepsaný v ČSN. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
kemoskem: Tak to se může táhnout z trafostanice jen fázový vodiče. Nulák není potřeba
No tak takové kraviny tady raději nepišme, neboť to mohou číst i amatérští samouční elektrikáři.
Jde o ochranu před nebezpečným dotykem s neživými částmi zařízení. Rozdíl je v tom, kudy se poruchový proud při porušení izolace z těchto neživých částí uzavírá zpět do zdroje a tím vybaví ochranný prvek (pojistka, jistič, chránič) v předepsaném čase:
- sítě TN-C, TN-S, TN-C-S = proud při zkratu (úniku) na neživé části se uzavírá přes VODIČ PEN (PE)
- sít TT = proud při zkratu (úniku) na neživé části se uzavírá přes vodič PE na uzemnění a potom ZEMĚKOULÍ.
Takže představa, že fázi přivedu drátem, z místního uzemnění si udělám "nulák" a už svítím a topím, je zcestná (mimochodem síť TT nulák nemá a nikdy neměla)! Za komunistů se hodně šetřilo strategickými surovinami, měď nahradili hliníkem a u sítí TN v rozvodech spojili funkci pracovního vodiče N a ochranného PE do jednoho vodiče PEN (tomu se říkalo NULÁK ). Takže v TN byly čtyři dráty (L1, L2, L3, PEN) místo pěti (L1, L2, L3, N, PE). Ovšem v TT nebyly dráty tři, ale opět čtyři (L1, L2, L3, N).
Hodnoty uzemnění stručně:
- odpor uzemnění uzlu zdroje nemá být větší než 5 ohmů
- celkový odpor uzemnění uzlu zdroje a uzemnění vodičů PEN odcházejících z transformovny nemá být větší než 2 ohmy
- jednotlivá uzemnění vodiče PEN resp. PE nemají být větší než 15 ohmů, na konci vedení a na koncích odboček však nejvýše 5 ohmů.
U sítí TT by např. při jištění pojistkou 16A muselo být uzemnění kvůli ochraně hóóóóóóóóóóóódně dobré. Tam to dnes zachrání snad jedině proudový chránič.
A kdo někdy uzemnění (zejména na Valašsku) po revizi vylepšoval, ten ví, že s jednou uzemňovací tyčí si může tak akorát ...
Jak se bude chovat vnitřní instalace když je venkovní sít TT a v rozvaděči spojím zelenožlutý dráty s modrýma a pošlu je vodičem N.
Jak se bude chovat instalace bez místního uzemnění a jak s uzemněním?
Zaslal: ne leden 23 2011, 0:48 Předmět: Jinými slovy...
...poznáš to tak,jak teče případný poruchový proud.U TT teče jen zemí,u TN-C teče ochranným vodičem (žlutozelený).Jinak bych jen podotknul,že i u TN-C se může přizemňovat,např. motory se ještě přizemňují pro vylepšení impedanční smyčky.V HDS to nepoznáš,tam by měl být jen žlutozelený vodič a tři fáze (třífázový okruh).Mrkni do podružného rozvaděče a na zapojení třífázových spotřebičů.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.