Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

může být kliknutí na neznámou mailovou adresu rizikové?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nvenca



Založen: Feb 28, 2012
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 12:44    Předmět: může být kliknutí na neznámou mailovou adresu rizikové? Citovat

Včera jsem dostal anglicky (i s českým překladem) mail od někoho z Ameriky) že vyhrál obrovské peníze - sumu si nepamatuji - a že si vybral náhodně 11 adres kterým nabízí slušné peníze (nepamatuji si, ale blížilo se to v přepočtu k 10 milionům Kč) aby mohli podporovat dobré věci ve svém okolí. Pro získání informací tam byla mailová adresa (na serveru .aol) kam se mám ozvat pro další informace a podmínky. V tichosti jsem to zlikvidoval protože je to více než podezřelé. Nevím jen jestli už jen kliknutí na tu adresu může být nebezpečné nebo zda to byla jen návnada - filtr na nalezení důvěřivých lidí, kterým se pak pošlou buď jenom chytře napsané pokyny aby vyzradili svoje bankovní údaje a přístup k účtu (v lepším případě) nebo v horším případě nějaký závadnější mail - jen aby zvýšili efektivitu takových mailů.
Protože nejsem informatik, rád bych se zde zeptal zda je možné nějakou fintou dosáhnout toho, aby kliknutí na text splňujíc pravidla pro tvorbu mailové adresy a dokonce barevně obdržený jako adresa může být nebezpečné, tj. např. spustit na počítači nějakou naprogramovanou potvoru či jinak škodit.
Díky za odpověď od znalých.
Možná jsem to mohl jen poslat na příslušný policejní útvar, který se na internetové podvody specializuje aby si to prověřili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 12:57    Předmět: Citovat

Jestli adresou myslíš zprávu, pak, pokud obsahuje externí média, může se jednat o riziko, a to minimálně v tom, že ví, že ta mailovka je aktivní. Samozřejmě může obsahovat škodlivej kód, takže na místě je použít antivirák, než budeš dělat cokoliv jinýho (např. se přihlašovat).
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill


Naposledy upravil MetalGod dne so září 15 2018, 12:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5698
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 12:58    Předmět: Citovat

Takovéto podezřelé maily doporučuji ani neotvírat a zrovna házet do koše.
K tvé otázce, ano, může to být rizikové a pamatuj si, zadarmo ti nikdo nic nedá!! Policie s tím nic nezmůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9799
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 12:59    Předmět: Citovat

Funguje to na podobným principu, jako maily od "Nadji West". Pošleš jim číslo účtu a číslo karty a ni Ti pak vyrabují účet. Pokud otevíráš maily na "serveru", a nestahuješ přílohy, nic by hrozit nemělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 12:59    Předmět: Citovat

To je vždycky počtení. Že je to pořád baví. Pravidelně to končí požadavkem (nikoliv v tom mailu, ale až po vypláchnutí hlavy na dalších odkazech), že je potřeba uhradit nějakou zálohu na nějaký poplatky...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9799
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 13:03    Předmět: Citovat

A i to stačí v případě platby kartou na "otevření kanálu" mezi Tvým účtem a jima a máš jistotu, že přijdeš o prachy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 13:04    Předmět: Citovat

Znalost třetí osoby u čísla účtu či čísla platební karty dnes žádný riziko není. U karty je problém znalost CVC, ale normální banka to ověřuje přes SMS. U banky byste museli povolit inkaso, ale to si snad každej umí najít a zrušit.

Jo znám jednu firmu z Německa, kde zaplatím třeba 750Kč kartou a žádný ověření není. Ani ji nemusím zadávat. Nevím, jak to dělají, ale otevírá to možnosti pro spekulace. Limit pro ověření mám 500Kč.

Artaban001 napsal(a):
A i to stačí v případě platby kartou na "otevření kanálu" mezi Tvým účtem a jima a máš jistotu, že přijdeš o prachy.

Ale to už jsme u té vypláchnuté hlavy, co jim ty údaje sdělí. Tak ať si nestěžují.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne so září 15 2018, 13:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9799
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 13:14    Předmět: Citovat

SMS se vyžaduje pouze při první platbě - pak už si můžou inkasovat sami. proto tomu říkám otevření kanálu. Stalo se mi to už v souvislosti s jedním placeným antivirem. Už jsem o tom tady psal. Zachránilo mě to, že má banka měnila karty za jiný typ a tu původní tim zrušila.

Z dlouhé chvíle jsem odpověděl na jeden z mnoha mailů:
Došlo mi kdysi pár mailů od nějakých holek snad z Ruska. Bylo divný, že v češtině. Tak jsem jim odepsal taky česky. Odpovědi byly nejspíš předem připravený soubor několika zpráv, kterýma postupně odpovídaly. Přiložený fotky - samý modelky. Maily končily tím způsobem, že se do mě zamilovaly, že by rády za mnou přijely, ale že jím mám poslat 2000 euro na víza, nebo cosik takovýho. Pak už jsem nereagoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 13:17    Předmět: Citovat

To není pravda, že se přes SMS ověřuje jen první platba kartou. Nebo máš nějakou divnou banku. Jo povolení inkasa, to je věc jiná. A to si v bankovnictví najdeš a můžeš zrušit.

PS. Ovšem někdy na to zapomenou a ve výpisu to není, pak je to složitější.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne so září 15 2018, 13:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 13:29    Předmět: Citovat

Mimochodem, já se na to zeptám. Alespoň zase bude důvod probudit z letargie nějakého hamburgerového ajťáka...

Já jsem na tohle pojištěnej. Nežádoucí transakce bez PIN by neuhádali...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 15:15    Předmět: Citovat

Tak jsem to proklepl a narazil jsem na právní alibismus banky. Ale tohle mě zajímá, to nenechám usnout.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6116
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 15:17    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Jo znám jednu firmu z Německa, kde zaplatím třeba 750Kč kartou a žádný ověření není. Ani ji nemusím zadávat. Nevím, jak to dělají, ale otevírá to možnosti pro spekulace. Limit pro ověření mám 500Kč.
Dělají to tak, že jsou u tvé karetní společnosti považováni za důvěryhodného obchodníka, a proto jim pro inkaso platby stačí jméno na kartě, číslo karty a datum expirace karty. Například eBay.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 15:20    Předmět: Citovat

Ano, je to tak.

Nicméně u nedůvěryhodného obchodníka může stačit jen odkliknutí "chlívečku", což je teda docela hnusný se na toto jako banka odvolávat. Je to neprokazatelný. Věří víc zloději než okradenému. Fakt jsem tomu nevěřil.

No, asi využiju vlastnictví datové schránky a zase budu do něčeho vrtat. Bez datovky jsem byl jen plebs, co si mohl stěžovat leda víte kde.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5038
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 16:02    Předmět: Citovat

Na eBay treba zadať všetky údaje z karty, aj CVC kód. Teraz FIO banka vymyslela čosi, že platby budú už iba 3D secure, a treba to aktivovať, lebo sa už nebude dať platiť cez internet klasickou metódou. 3D secure by malo poslať kód pre každú platbu v SMS. Naposledy čo som platil na aliexpress, tak žiadny kód to nechcelo, a platba prebehla normálne ako predtým, tak teda vážne neviem. A čo som počul, že pri 3D secure platbe treba zadať aj CVC kód, to už je totálna debi-lita. Veď potom si môžu stiahnuť koľko chcú aj bez 3D secure. Ako to vlastne je? Ešte že to mám istené, mám nulový limit pre platby cez internet, a vždy si nastavím len taký, koľko budem platiť.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
nvenca



Založen: Feb 28, 2012
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 16:13    Předmět: Citovat

Díky všem, ale zjevně jsem ten můj dotaz nedostatečně specifikoval. Aby bylo jasno, platební kartu nikdy pro nákup na internetu nepoužívám ani když jsem u banky, která už při přihlášení k účtu používá ověření přes SMS a při zadávání platebního příkazu opět ověření přes SMS. S Čínou obchoduji jen s obchody které berou platby přes Pay-Pal - převážně ebay a hobbyking a to tak že si odhadnutou sumu plus něco navrch napřed převedu bankovním převodem na účet u Pay-Palu, takže ani tam kartu nezveřejňuju.
Maily nestahuju ze severu a otevírám je tam. Pokud mail obsahuje zajímavou přílohu, stahuju tu přílohu a pokud chci stáhnout text mailu, převážně si jej vytisknu acrobatem do pdf a to si doma uložím.
To že zmíněný mail byla asi jen vějička na nalezení důvěřivců a otevření komunikace s nimi pro zvýšení účinnosti teprve pak následujících mailů s návodem jak umožnit takovému chytrolínovi vyluxovat cizí účet jsem už uvedl v dotazu.
Můj dotaz směřoval tedy k tomu zda různé programátorské či technologické finty už pokročily tak daleko, že i pouhé kliknutí na mailovou adresu uvedenou v textu toho mailu (i když ani to jsem neudělal) by mohlo představovat nějaké nebezpečí - samozřejmě míněno bez toho že bych pak v další komunikaci vyzradil důležité údaje, přičemž pouhé číslo účtu nepovažuju za extrémně tajený údaj, protože se běžně zveřejňuje ve fakturách.
Jsem totiž už ročník 1944 a nestačím sledovat všechny pokroky v rozvoji technologií a to ani u těch prospěšných využití a lumpové bohužel mají většinou předstih.
Teď právě začínám elektronizovat svůj kaktusářský skleníček pomocí dvojice bezdrátově komunikujících PICů na dálkově ovládaný celoroční provoz s větráním, topením i nucenou ventilací, což je při malém prostoru skleníčku na slunném balkoně extrémně náchylné na přehřívání. Zatím to provozuju něco přes rok jen pomocí dvou lokálně nastavovaných levných čínských termostatů, na ně napojené elektroniky na bastldesce s NE555 a dvojicí tranzistorů pro generování pulsního ovládání dvojice modelářských retraktů na otevírání a zavírání větracích oken a teploty dálkově kontroluju pomocí malé meteostanice. Topení je na 230V a je přepínatelné na 4 výkonové úrovně (teď jen přepojením konfigurace těles na svorkovnici, ale v budoucnu mikropočítačem podle dob topení a chladnutí z PIC pomocí relé). No a teď se učím programovat v C (ale jde to ztuha - zvláště ukazatele a komprimované formy příkazů), abych ty provizorní bastly na jaře nahradil pořádným dálkově nastavitelným a kontrolovaným systémem. Nemám tedy čas sledovat jakého pokroku už dosahují různí chytrolínové při svých rejdech na internetu. Proto i tento dotaz.
Díky za pochopení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund