Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon SK3000, výměna hlavy (X2C701)
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1njb



Založen: Oct 17, 2012
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 15:46    Předmět: Magnetofon SK3000, výměna hlavy (X2C701) Citovat

dobrý den pro všechny, mám prosbu, zda někdo nemá mgf. hlavu X2C701 do SK3000, popřípadě neporadí jakou hlavou nahradit.
původní hlava je již hodně probroušená a podle katalogového listu jsem nenašel nic odpovídajícího



hlava.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hlava.jpg
 Velikost:  115.24 kB
 Staženo:  200 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2730
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 15:59    Předmět: Citovat

Určitě by šla nahradit, ale musel bys ji znovu nastavit. Taky jsem ji kdysi měl, ale brzy odcházelo relé na přepínání nahrávání a reprodukci.
Pokud bys chtěl original zkus to tady:
http://www.as-elektroservice.de/cgi-bin/rftshop.cgi?search=ALL&f=*ANZEIGEN&t=temgroup&start=311&dif=10&c=Alle+Artikel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1njb



Založen: Oct 17, 2012
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 16:09    Předmět: Citovat

v DE se dá sehnat okolo 6€ za kus ale poštovné je 20€
což je trochu moc[http://www.as-elektroservice.de/cgi-bin/rftshop.cgi?f=NR&c=1106001&t=temartic]
proto sháním tady, jinak jsem samozřejmě zkoušel nahradit jinou hlavou která byla dostupná (80mH a 200 ohm) a po nastavení to funguje, ale není to ono
chtělo by to předělat zapojení (má jinou charakteristiku)

p.s. údajně tyto hlavy jsou i v některých SM261
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2730
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 16:37    Předmět: Citovat

Proč předělávat zapojení, pokud tam dáš hlavu, která odpovídá mechanicky a je impedančně nejblíž, radši víc než míň donastavíš trimrama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1njb



Založen: Oct 17, 2012
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 18:53    Předmět: Citovat

právě že se mi nedaří sehnat hlavu která by indukčností a odporem byla blízko té původní

naměřeno na původní 110mH 280ohm (má mít 150 ± 30 mH) což odpovídá opotřebení, v druhém (sk3930) je hlava bez známek opotřebení a ta má 165mH a280ohm

v AME jsem objevil 120mH 250ohm (to je v tolerančním poli té původní), ale není skladem, zkusil jsem jí objednat tak uvidíme ta by mohla být v pohodě Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2730
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 19:34    Předmět: Citovat

Mají divný přehled 17.11. na skladě 1ks a nemají nic? No vidím, že s hlavama je to čím dál horší. Myslím, že bys mohl použít tu 250Ω
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1njb



Založen: Oct 17, 2012
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 19:52    Předmět: Citovat

ta 250ohm je taky na objednávku

ještě jsem našel několik dalších prodejců, ale nemají uváděny parametry
kupovat zajíce v pytli se mi moc nechce

teď jsem dostal info tam že používali také BRG 3D24N (240ohm), takže 250ohm bude asi v pohodě
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2730
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 19:54    Předmět: Citovat

Jo, podle obrázku je to ta, co jsem měl v první věži před reklamací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 20:37    Předmět: Citovat

Sériový odpor se může uplatnit jen jako tlumení, pokud má hlava předkompenzaci štěrbinových ztrát kondenzátorem na vstupu snímacího zesilovače: vyšší ohmický odpor snižuje mírně účinnost této korekce. Píšu "mírně", protože 300 Ω místo 200 Ω způsobí pokles maximálně o 1 dB na 12,5 kHz, což je hodnota poněkud pochybná, protože i nejkvalitnější pásky mají v této kmitočtové oblasti úroveň snímaného signálu proměnlivou nejméně o ±2 dB od začátku do konce kazety (není vzácností rozdíl i dvojnásobný). Není-li na vstupu snímacího zesilovače paralelní kapacita, způsobí odlišný sériový odpor na stejné frekvenci pokles ještě obtížněji zjistitelný.
Při záznamu je hlava napájená záznamovým proudem přes linearizační odpor v řádu jednotek až něco málo přes desítku kiloohmů, zde se odpor hlavy neprojeví vůbec.
Ohmický odpor hlavy tedy nemá zdaleka takový význam, jaký se mu občas přisuzuje.
Indukčnost je důležitější, pokud by se daly předpokládat jednotné vlastnosti magnetického obvodu jádra hlavy - výstupní napětí by rostlo přibližně s druhou odmocninou indukčnosti. Prakticky ani to neplatí vždy, protože kombinovaná hlava musí mít i zadní štěrbinu, která zamezuje přesycení jádra předmagnetizačním proudem, a tedy linearizuje magnetizační křivku jádra. Šířka této štěrbiny má na indukčnost výrazný vliv. Navíc jinou štěrbinu bude mít hlava určená jen pro pásky IEC-I (γ-Fe₂O₃), širší pak hlava pro pásky CrO₂ a nejširší bude mít hlava pro pásky PureMetal, protože ty vyžadují největší předmagnetizační proud. Charakteristiky se také liší podle toho, zda a jak jsou jádra tvrzená...

Nejdůležitější parametry k hlavám udávala kdysi Tesla: mechanickou šířku štěrbiny, indukčnost a odpor při 1 kHz, indukčnost při 10 kHz a výstupní napětí hlavy naprázdno při snímání kmitočtu 1 kHz z měřicího pásku se záznamem o úrovni zkratového toku pásku 256 nWb/m, doporučený předmagnetizační proud a kmitočet a doporučený záznamový proud pro dosažení úrovně záznamu přibližně 0 dB.
Tyto parametry stačily i pro první návrh magnetofonu, odchylky od vypočtených vlastností se daly snadno eliminovat mírnou změnou hodnot součástek v korekcích a předmagnetizačního proudu. A ještě kompromisně, aby chyba byla nepozorovatelná v průběhu jedné cívky resp. kazety, nerušivá mezi výrobními šaržemi jednoho typu téže značky a akceptovatelná mezi pásky různých výrobců. Proto se ti náročnější orientovali na pásky jedné značky a měli své stroje nastavené na co nejlepší využití vlastností konkrétního pásku.

Tím chci říci, že údaje o magnetofonových hlavách, které jsou dnes dostupné u prodejců, jsou prakticky bezcenné.
Rozhodně podle nich nelze vybírat náhradu.
Při náhradách hlavně koukám na to, abych místo tvrzené hlavy nedal měkkou, jinak jdu přednostně po zástavbových rozměrech, aby nebylo třeba překopávat uchycení. Ještě se nestalo, že by po výměně nešlo přístroj seřídit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1njb



Založen: Oct 17, 2012
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 21:31    Předmět: Citovat

děkuji za důležité informace

jedná se mi o náhradu tvrzené hlavy, samozřejmě bych nerad použil hlavu horší

můj pokus o záměnu s následujícím postupem nastavení

1) výška
2) kolmost
3) nastavení snímacího zesilovače
4) nastavení záznamového zesilovače
5) nastavení předmagnetizace

nedopadl k mé spokojenosti, proto se snažím sehnat hlavu s co nejbližšími hodnotami
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1njb



Založen: Oct 17, 2012
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 21:43    Předmět: Citovat

Hille poprosím tedy o radu jak správně postupovat

teď jsem objevil pravděpodobně slušnou hlavu http://aukro.cz/nova-hlava-alps-d-568-japan-top-stav-i6611801334.html
myslíš že by byla použitelná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 22:20    Předmět: Citovat

Že nedopadl k tvé spokojenoti, to je příliš široký pojem. A technicky jsi tím nedal žádné vodítko, kde se jako stala chyba.
Je možné, že hlava má na čele okem nepostřehnutelný škrábanec a potřebuje pár hodin záběhu, aby se zaleštil, co já vím?
Především musí hlava být tak vysoko, aby se pásek v její vidličce příčně nelomil. Pochopitelně musí být v dobrém stavu mechanika, zejména ložisko setrvačníku, přítlačná kladka a tah přivíjecí spojky, jinak je to vše zbytečná práce.
Po nastavení kolmosti (nejlépe podle justovací kazety, ale tu nejspíš nemáš a sotva ji seženeš, tak aspoň na maximální výšky ze spolehlivě správně nahrané kazety) tu výšku musíš znovu zkontrolovat, případně podložkami na pevném konci hlavy dorovnat a zopakovat nastavení kolmosti.
Snímací zesilovač zpravidla žádné změny korekce nevyžaduje, jen zesílení: ty kovové hlavy mají vesměs štěrbinu stejně širokou a jejich snímací vlastnosti vykazují až jednotky decibelů rozdílu v celkové citlivosti, naproti tomu frekvenční průběh je dán stejnými fyzikálními zákony a liší se jen ten zlom způsobený štěrbinovými ztrátami na horním konci pásma. Frekvence, od které se začne uplatňovat, je přímo úměrná rychlosti posuvu pásku a nepřímo šířce štěrbiny. Ale to bez měřicího pásku nezjistíš.
Takže budeš seřizovat jen předmagnetizační proud tak, že budeš střídavě nahrávat kmitočty 333 Hz a 8 kHz s úrovní -20 dB, a předmagnetizací nastavíš stav, kdy při snímání budou úrovně těchto kmitočtů na výstupu stejné.
Musíš to ale zkusit na několika místech kazety, nezapomeň, že vlastnosti pásku nejsou konstantní v celé délce.

A vlastně celý postup nastavení jsme tu už probírali dřív, tak ať se neopakuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1njb



Založen: Oct 17, 2012
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 22:47    Předmět: Citovat

postupoval jsem prakticky tak jak popisuješ, hlava je na obou koncích na pružinách, takže jsem nastavil shodnou výšku vodítka od desky jako má mazací, žádnou měřící kazetu samozřejmě nemám takže nastavení kolmosti podle kazety s 1kHz 0dB nahrané na funkčním magnetofonu (záměrně neříkám správně nastaveném) potom nastavení snímacího zesilovače na úroveň 0dB, potom postupné donastavení záznamu a předmagnetizace

používám: generátor BK 124, čítač TR 5283, osciloskop CI 94 a multimetr M1T380

výsledek - úroveň při snímání se nepatrně liší podle kmitočtu, nicméně je stejná jako nastavená při záznamu
takže asi přiměřeně nastaveno

přehrávaný záznam však je jakoby zastřený a s větším podílem šumu (jako kdybych stáhl basy a výšky na korekcích)

myslím že mám špatně nastaveno, proto raději sháním původní typ hlavy, a trimry vrátím do původní polohy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2016, 9:30    Předmět: Citovat

Šum může mít dva původy: jeden je šum zesilovače, ten tam zůstane i při zapauzovaném posuvu pásku. Proti němu pomáhá to, co popisuji dál.
Jestli jsi cvičnou kazetu ale nahrával na magnetofonu se stejnosměrným mazáním (například odklápěcím magnetem nebo stejnosměrně napájenou mazací hlavou), je na pásku o 6 - 15 dB horší odstup signál/šum, což ale žádná korekce nespraví, to je šum stejnosměrné zbytkové magnetizace pásku.
Pokud jde o šum snímacího zesilovače, lze ho účinně zamaskovat tím, že se kmitočtové ztráty hlavy ve výškách vykompenzují už před ním.
To se dělá korekcí výšek zavedenou paralelní rezonancí indukčností hlavy a kondenzátoru C217 v jednom kanálu a C218 v kanálu druhém.
Původní (s hlavou 150 mH) vychází přibližně na 17,5 kHz.
S hlavou ALPS z AME, která má 115 mH a vyšší ohmický odpor, vychází rezonance na až 20 kHz, kde už je její vliv prakticky nepozorovatelný. Proto je zvuk "zastřený" a vynikne šum snímacího zesilovače.

Kvůli vyššímu ohmickému odporu vinutí hlavy musíš počítat s větším tlumením rezonance, takže bude lepší jít s rezonančním kmitočtem o něco níže, než byl původní, aby se pokles napětí z hlavy dostal blíže k rezonanci a lépe se vyrovnal. Samozřejmě za předpokladu, že stará hlava, když byla ještě nová, i úplně nová náhradní hlava mají shodnou šířku štěrbiny i stejný průběh ztrát v železe. To se asi nikde nedovíme, průběhy výstupního napětí při snímání pásku se záznamem kmitočtů o jmenovitém zkratovém magnetickém toku se příliš často nezveřejňovaly, aby to šlo porovnáním charakteristik zjistit.
Pro 17 kHz mi vychází kapacita 760 pF, pro 1 nF už vyjde rezonanční frekvence přibližně 14,9 kHz, to už je podle mne trochu nízko, ale, protože neznám šířku štěrbiny nové hlavy, je možné, že ji budeš muset použít, možná až 1n2, aniž by se rezonance dostala až tak nízko. To zase souvisí s tím, že indukčnost hlavy není v celém pásmu konstantní, od určitého kmitočtu výše začne klesat (viz dole poznámka kurzívou).
Doporučil bych pro začátek ke kondíkům C217 a C218 připájet paralelně dva kondíky po 330 pF.
Poznámka o změně indukčnosti hlavy s kmitočtem: velikost změny je závislá na materiálu jádra a materiálu vložek ve štěrbinách, jak v přední, tak v zadní. U velkých hlav pro cívkáče se na 10 kHz naměřila běžně indukčnost 80% z hodnoty naměřené při 1 kHz, když byl na čelo přiložený pásek, bez něj byl pokles větší. Ke kazetovým hlavám jsem to nikde nenašel, ani jsem to neměřil. Kdysi jsem měl příležitost si změřit snímací cestu pomocí kmitočtové měřicí kazety Sony a podle ní si pak metodou pokus/omyl na témže magnetofonu nahrál jinou kazetu tak, aby výstupní úrovně při snímání byly stejné, jako z té zlatem vyvažované originálky. Ta kazeta mi posloužila tak jednou ročně k seřízení snímacích korekcí právě při náhradách už nevyráběných hlav, jestli jsem to potřeboval dvanáctkrát? A pak synek honem potřeboval něco nahrát, na kazetě bylo jen jakési pískání, tak blokovací otvory přelepil a kazetu přemazal... dnes mám kulový.
Ale podle této kazety se správná paralelní kapacita k hlavě dala stanovit velmi přesně.


Naposledy upravil Hill dne so listopad 19 2016, 9:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2730
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2016, 9:37    Předmět: Citovat

Tahle hlava se většinou dávala do SM 260,261, nebo do Condorů. Ta Alpska bude jen obyčejná. Tuším s odporem 220Ω.

Hille: zajímá mně, jak zjistíš, že je hlava tvrzená, prodejce nic neuvádí, čísla na hlavě taky moc neřeknou. Pokud jsem se díval už málo e-shopů nabízí vůbec nějaké. Poslední tvrzené hlavy měli v AME, aspoň bylo napsáno v popisu kolem 200Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund