Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Připojení výstupu NC 440 k věži.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 20:44    Předmět: Připojení výstupu NC 440 k věži. Citovat

Zdravím všechny! Po mnoha letech jsem dnes zprovozňoval gramofon Tesla NC 440. Byl celkem v pořádku, šlo jen o vyčištění, výměny doutnavky a vložky VM 2102 a nastavení přenosky. Od konce 70. let jsem jako zesilovač používal radio Prometheus (maďarský Videoton), asi poněkud barbarské ale využíval jsem jej i pro příjem CCIR FM normy. Promethea nemám k dispozici, syn nám, také už před mnoha lety pořídil "věž" Panasonic. A abychom k ní mohli připojit NC 440, doplnil koupi předzesilovačem Hama PA-005. Samozřejmě také redukcí pětikolíkového výstupu z grama na cinch.
Dnes jsem tedy s ostudným zpožděním připojil gramofon k Panasonic věži. A ani hlásek to nevydalo.
Manuál, uživatelský, je sice dost obsáhlý, o připojení externích analogových přístrojů se ale zmiňuje velmi stroze a s patrnou antipatií. Jako podmínka se v něm uvádí vybavení gramofonu přepínačem PHONO OUT/LINE OUT, provozně přepnutého do polohy LINE OUT. Nevím co to je, jsem zklamaný, že nevyzkouším NC 440 po celodenní "námaze" a jako dost tupý amatér si poradit neumím.
Na pohled mechanicky vypadá gramofon OK, podle stroboskopu se po tak dlouhé době rychlostně adaptoval dobře. Ale skutečný, byť laický, test chybí. A hlavně se ženou nemůžeme vyhovět svým sentimentálním touhám po gramofonových produkcích.
Vím, těžko radit, aspoň jsem si postěžoval a tak mi promiňte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32109
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 20:48    Předmět: Citovat

Bez měřáků a dalších pomůcek jseš "druhej" - lepší by bylo, kdybys napsal odkud jseš - někdo z místních znalejších by se toho mohl ujmout ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6650
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 20:57    Předmět: Citovat

Věž musí být přepnutá na LINE-IN, korekční zesilovač Hama musí mít v sobě nevybitou baterku a musí být zapnutý. Korekční zesilovač řeší požadavek věže na gramofon s LINE-OUT výstupem, to by mělo být OK. Nejsnazší postup ověření je odpojit cinche z výstupu korekčního zesilovače a dotknout se středního kolíku cinche, příslušný reproduktor věže musí začít vrčet. Toto zkoušet raději při nastavené malé hlasitosti na věži, aby nevypochodovaly reproduktory nebo neodešel koncový stupeň. Pokud bude test s vrčením úspěšný, zkusit se při připojeném korekčním zesilovači do věže dotknout tentokrát jeho vstupu, vrčet to musí dost víc. Pokud i toto dopadne úspěšně, je asi špatně zapojený kabel redukující DIN konektor z gramofonu na cinche.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 21:01    Předmět: Citovat

Děkuju za laskavou a rychlou reakci. Jsem z Prahy, mám jednoduchý měřák ale překvapuje mě potřeba měřicí techniky vyššího levelu. Může hrát roli i oxidace kontaktů na kontaktech vložky? Je to sice nepoužitý náhradní díl, zato třicetiletý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6650
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 21:13    Předmět: Citovat

Měřící technika vyššího levelu nejspíš potřeba nebude, ale je potřeba umět identifikovat problém. Dotykem na vstup přivedeš brum 50Hz od síťového kmitočtu, to lze jako jednoduchý test u audia použít celkem vždy. Nic to samozřejmě nevypovídá o nějakém případném zkreslení z důvodu nějakého problému apod, ale na ověření, že je správně přepnutý vstup a průchozí kabel to poslouží. Takže to vyzkoušej a dej vědět, jestli to brumí, za korekčním zesilovačem i před ním. Pak budeme postupovat dále. A pozor na tu hlasitost, klidně ji stáhni do nuly, chytni střední pin cinche vstupu do ruky (nedotýkej se při tom okolního stínění) a přidávej hlasitost, tak rozpoznáš, že to brumí, aniž bys ohrozil zesilovač či reproduktory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32109
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 21:14    Předmět: Citovat

Poslal jsem vzkaz kolegovi z Prahy, aby se sem podíval - vydrž, až se ozve.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 21:16    Předmět: Citovat

@Zaky: děkuju za rady, ano ráno se do toho pustím. Připomněls mi prazážitky - dotknout se šroubovákem g1. Taky s tou baterií, ten 9V bloček jsem neměl a trvalo mi, než jsem našel zdroj. 800mA snad stačí. Cinche, kablíky mám jen třížilový, využívám červený a bílý, redukce pětikolíkového konektoru je převedená na červený a černý sinč, červený dodržuju.
Děkuju, jste fajn!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6650
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 21:22    Předmět: Citovat

Zdroj by snad měl být v pohodě, pozor na polaritu a bylo by dobré, aby nedával naprázdno výrazně vyšší napětí. Taky může být při použití síťového zdroje problém s brumem, zesílení předzesilovače je velké a výrobce předzesilovače radši použije baterku, je to z hlediska brumu bezpečně bezproblémové řešení. Ale to teď není na pořadu dne. Bude potřeba věnovat pozornost té redukci z DIN na cinche, tam cítím pravděpodobný problém, pokud funguje zesilovač a věž je přepnutá na line-in, což se pozná podle toho vrčení při dotyku. Případně jsem taky z Prahy (Kobylisy), o víkendu jsem ale pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 21:27    Předmět: Citovat

Tak za korekcí to brumí, před zesilovačem ne. Napadá mě, jestli jsem nepřipojil chybně jeho napájení. Ale jsem blb, že mně nenapadlo tyhle základní zkoušky udělat. Už jsem vyšel ze cviku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6650
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 21:30    Předmět: Citovat

Tak prima, první zjištění by bylo, pokud se to bude bránit se zdrojem, zajdi na zkoušku radši koupit baterku, snad se předzesilovači nic nestalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2016, 21:37    Předmět: Citovat

Snad ne ale hned jsem znejistil, jestli jsem zdroj nepřepóloval atd. Schopnej toho jsem! Děkuju oběma a dobrou noc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 10:55    Předmět: Citovat

Zdroj jsem nespojil špatně, přesto byla chyba v napájení a jak jsi Zaky napsal, pomohla baterie. Gramofon Tesla NC 440 hraje, mám radost!
BTW, byl jsem překvapený, jak tady je NC 440 ve vážnosti.
Děkuju Vám moc Zaky a EKKARe, mějte se prima a ať se Vám daří!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19604
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 12:15    Předmět: Citovat

Ano, nejen NC440 je tu ve vážnosti. Ony gramofony z Litovle si ji vysloužily i jinde ve světě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9803
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so květen 14 2016, 14:00    Předmět: Citovat

Sice z křížkem po funuse - Není problém tenhle gramofon připojit i k reprobednám od počítače, pokud ty repráky za to stojí. Píšu to tu z toho důvodu, že se tu už dost lidí (tady u mě) podivovalo, jak tu provozuju MP3 přehrávač s těma bednama co tu mám - Přitom je to tak jednoduchý - Vypojím jacka z PC a zapojím ho na místo sluchátek do přehrávače. Regulátor hlasitosti dávám zásadně na doraz u zdroje a hlasitost upravuju na bednách. Obráceně to zbytečně šumí. A věřím, že v případě gramofonu by ty bedny hrály parádně (Redstar RS206). Jediný, co dělá problémy, jsou mobily. Hlídají si asi zatěžovací odpor, takže je jack asi potřebný vybavit 32R odporama jako zatěžovací.
Linkový výstupy, mezi které patří i výlez toho korekčního zesilovače, který je buď součástí gramofonu, nebo jako externí krabička na 9V baterii, dává vyšší napětí, než reprovýstup z přehrávačů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund