Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

sepnutí dlouhým impulsem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tonda1



Založen: Apr 13, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 19:51    Předmět: sepnutí dlouhým impulsem Citovat

Zdravím Vás. Potřeboval bych jednoduché zařízení, které bude sledovat impulsy a jak bude impuls delší než nastavenou dobu třeba 5min. , tak sepne nějakou zátěž (žárovku,klakson atd..). Mám optickou závoru, kterou protínají padající ústřižky papíru. Pukud ji jen protínají je vše v pořádku. Jak by optická zavora zůstala přerušená delší dobu jak cca 5min (papírky se nahromadí) potřebují sepnout alarm. Napadlo mě jednoduché řesení s rele se spoždeným sepnutím. Nastavím 5 min. Krátké impulzy od papírků nesepne a dlouhý impuls nastavených 5 min sepne. Jen nevím jesli by elektronika toho relé vydržela neustále spínání a rozpínání každým propadlým papírkem. Asi to bude stavěné jen na to, že po přivedení napětí se spožděním sepne. Neže to bude takhle často spínat. Pokud vás něco nadne budu rád. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 19:58    Předmět: Citovat

A co když nebudou přicházet ani ty krátké impulsy v podobě padajících papírků? Jinak je to podobné jako WATCHDOG u mikroprocesoru.
Dokud jsou impulsy je to OK, jak se zastaví, provede se RESET.

To lze postavit z jednoho 4093...
Nebo 555 dávat např.minutové impulsy do 4017 a od papírků jí průběžně resetovat. Jakmile napočítá 4017 do pěti, sepne relé.


Naposledy upravil Cowley dne po prosinec 21 2015, 20:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 20:00    Předmět: Citovat

šlo by to i s multifunkčním relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 20:09    Předmět: Citovat

hobby=arduino, $4
profi=Siemens Logo 2.5k, CZK


Naposledy upravil frpr666 dne po prosinec 21 2015, 20:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tonda1



Založen: Apr 13, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 20:10    Předmět: Citovat

Pokud nebudou padat papírky závora nebude přerušená tak je to v pořádku. Potřebuji jen alarm pokud bude závora zastíněna delší dobu.

Jak to bylo myšleno s tím multifukčním relé. Nějaké mám ale nenašel jsem na něm patřičnou funkci. Jen funkci cumulative on delay. tTa mě nevyhovuje. Tam se sčítá čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:04    Předmět: Citovat

Na to ti potom stačí jedna 555 nastavená externími součástkami jako monostabilní klopný obvod, v tvém případě na 5 min.

Upravené impulsy ze závory přivedeš na svorku 4, dokud tam bude 0V nic se neděje, jakmile se tam objeví kladné napětí jako je napájecí, začne se měřit čas, ale zatím se nic neděje, pokud si to závora "rozmyslí" (něco jen prolétlo), vrátí se vstup 4 na 0V a čas také na začátek.
Jakmile se to zatemní, MKO dočasuje, sepne výstup 3 a přes něj nastartuješ třeba sirénu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:11    Předmět: Citovat

u multifunkčního relé je to funkce 'a' + oprotriak(pokud je na 230VAC) a pár sočástek kolem.Fungovat to musí tak,že pokud je optozávora zastíněna,pustí se do multifunkčního relé napájení.Na něm je nastaven čas přepnutí.Pokud by bylo třeba spouštět houkačku na určitou dobu,tak použít dvě MFR.
Je to v podstatě to samý jak s časovačem 555 (jak píší výše).
Arduinem (Nano) to lze řešit taky dobře.
Způsobů řešení by se našlo víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:12    Předmět: Citovat

hakamusai napsal(a):
...Způsobů řešení by se našlo víc...

Hromady Smile
Třeba ještě z autora nějaké další požadavky na zařízení vylezou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tonda1



Založen: Apr 13, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:19    Předmět: Citovat

To multifunkční relé pozice (A) jsem popslal víceméně na začatku. Jen jsem měl obavy jestli když budu v krátkých intervalech spínat a rozpínat napětí na to multifunkční rele, jestli to vydrží. Poběží to 24h denně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:20    Předmět: Citovat

No.Ono de těžko vymejšlí řešení,když člověk neví jaký jsou možnosti napájení,napětí signálu optozávory ap.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tonda1



Založen: Apr 13, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:23    Předmět: Citovat

Vše je na 24VDC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:23    Předmět: Citovat

tonda1 napsal(a):
To multifunkční relé pozice (A) jsem popslal víceméně na začatku. Jen jsem měl obavy jestli když budu v krátkých intervalech spínat a rozpínat napětí na to multifunkční rele, jestli to vydrží. Poběží to 24h denně.

No,to bude možná problém.Jedno máme ve firmě zapojený podobně a za cca rok -dva začne stávkovat.
Jaký jsou možnosti napájení přídavnýho zařízení ?
Jak moc to musí bejt frofi řešení ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:30    Předmět: Citovat

Stávkovat to nesmí, nebo je to zavalí papírkama a žádnej alarm to nespustí. Smile
Od toho jsou třeba optrony, aby se to oddělilo.
V jednoduchosti je síla.
Samozřejmě i finance hrají roli. Tohle by šlo řešit třeba EATONem 7XX


Naposledy upravil Cowley dne po prosinec 21 2015, 21:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tonda1



Založen: Apr 13, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:31    Předmět: Citovat

Zařízení které to bude spínat je na 24VDC cca do 2A. Závory mám také 24VDC. Profi řešení to být nemusí.Stačí jednoduché rešení. Nejlépe bez programování a bastlení ze součástkama. Neže bych to neuměl, ale čas a práce kolem toho by bylo hodně. Myslel jsem si že to "odbydu" hotovým časovým relé ,ale nějak jsem narazil. Proto se ptám jestli někoho něco nenapadne co já třeba zrovna nevidím ,neboť jsem v časové tísni a spěchám. Smile Optronem by samozdřejmě spínané bylo, protože to potřebuji galvanicky oddělit. závory jsou napojeny už do nějakého počítače. jen bych je zrovna využil a přes optron spínal "své zařízení".

Naposledy upravil tonda1 dne po prosinec 21 2015, 21:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2015, 21:34    Předmět: Citovat

A co potom, až to spustí poplach (po těch 5-ti min.) To přijde nějaká obsluha, nebo to tam bude houkat do druhého dne ?

A ty závory mají reléový výstup nebo tranzistorový? Ptám se proto, zda je vůbec relé schopno sepnout a reagovat na ten průlet papírku? A nebo vlastně reaguje jen na to navršení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund