Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ultrazvuková pračka Silver Crest
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 23 2015, 11:46    Předmět: Ultrazvuková pračka Silver Crest Citovat

Asi před 6 roky jsem koupil v Lidlu ultrazvukovou pračku. Léta makala, v pohodě snesla i několik praní za sebou na nejdelší možný časovač 480 sekund. Teď jsem ji asi po 2 měsících zapnul a dělá podivnosti. Asi po 3 minutách normálního praní přestane pištět, časovač ale stále jede směrem k 0. Pokud v tomhle stavu stisknu start, tak jede zase ale již kratší dobu. Jako kdyby se přehřívala. Divný ale je, že čas kdy vypadne je u teplý vody podobnej, jako u vody ledový, na zkoušku jsem přidal pár kostek ledu.
Nezkoumal jste ji někdo? Doufám, že to není její totální smrt, na to svý občasný máchání se mi moc nechce vypláznout 2.5-3 tausen za nějakou kvalitnější.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7840
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červen 23 2015, 12:01    Předmět: Citovat

No co, napřed to kuchni, jak to vůbec vypadá uvnitř. Třeba je tam jen nějaký uvolněný spoj, studeňák (přece jen se to ze své podstaty docela třepe).
A třeba tady máš použitou: http://www.omlazeni.cz/ultrazvukova-cisticka-silver-86-389250-0.html

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 23 2015, 12:58    Předmět: Citovat

Ta je jinačí a navíc prodaná. Domácham v ní po chvilkách co potřebuju a pak se do ni kouknu. Třeba se tam mohla dostat přes těsnění mezi nádobou a futrálem voda jak jsem ji vylejal.
Myslel jsem spíš, jestli se někdo neozve že má nějakou "typickou" závadu jako to u Lidl shitu bývá.
Měl jsem být v roce 1991 při "privatizaci" bývalýho zaměstnání rychlejší a měl bych Tesláckou litrovku, ty makaly celkem dobře a elektronika byla jeden výkoňák, trafo, dva piezošutry a pár kondíků a odporů.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út červen 23 2015, 13:30    Předmět: Citovat

Rozeber to a uvidíš. Té elektronice asi nebude nic, nicméně ten vlastní měnič = placka přitmelená odspodu na tu nádobu, bude nejspíš KO. Ta hmota normálně popraská a začně se odlepovat a rozpadat. Měl jsem od Vellemana takové pračky dvě a nepodařilo se mi opravit ani jednu. Jinak byly jak nové.. Smile

.

_________________
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radovanhlavacek



Založen: May 08, 2007
Příspěvky: 418

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2015, 10:14    Předmět: Citovat

Opravoval sem u nás v práci UZ pračku. Byl upadnutý generátor od vany. Sehnal sem speciální epoxid s vyšší tepelnou odolností, generátor přilepil. Vše již chodí rok bez problému. Jak dlouho to bude držet, těžko říci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2015, 22:03    Předmět: Citovat

Mám dokonce z litrový Teslácký UZ pračky oba piezošutry náhradní. Jenže nevím, jak se mají složit, čím slepit aby to bylo vodivý, jak rozlišit polaritu, jakej maj doporučenej kmitočet a jaký protizávaží. Sice o jedný nefunkční UZ Tesle vím ale moc platný mi to nebude. Snad zítra bude trochu času.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3768
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2015, 22:41    Předmět: Citovat

Tiež mám ultrazvukovú čističku z Lidlu a podobnú závadu mi robí ak je málo vody vo vaničke.

Mám túto:
http://www.omlazeni.cz/ultrazvukova-cisticka-stribra-86-404693-0.html

_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2015, 22:59    Předmět: Citovat

Mám přesně tu samou. Hladinou to není, zkoušel jsem na rysku Max, 5 mm pod, 4 mm nad, bez vaničky, s vaničkou, práznou, kusy železa asi 20 deka a stále stejný.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 27 2015, 19:37    Předmět: Citovat

Konečně jsem se dostal k demontáži blbnoucí UZ pračky. Šutr a silová část je asi v cajku. Maká to tak, že 230V je usměrněno a jde na měnič s dvěma IRF840 a ferit tráfkem, který kmitá na rezonanci s piezošutrem. To tráfko je zároveň galvanický oddělení vaničky od sítě.
Časovač a ovládání je přímo v čelním panelu, nějakej vyškrábanej jednočip kterej multiplexně řídí displej, očuchává tlačítka a zapíná relátkem silovou část. Propojení se silovkou je jen zem, + a spínací signál pro relé, žádná zpětná vazba z silovky. No a problém je, že ten spínací signál občas zmizí i když jde časovač dál.
Změřil jsem napájení časovače a problém 4,4V. Nepředpokládám, že bude jiný než 5V, 3,3 by neseplo relé a v multiplexu přes 2 tranzistory nerozsvítilo displej.
Tak jsem šel po zdroji 5V a je to divný. Zdroj je s AC2 předřadným kondíkem, po usměrnění je na elytu 12V. To se vede na součástku futrálově podobnou 78L05 ale ta to není, není připojená na zem ale na zenerku s napětím 4,6V a elyt proti zemi a odpor na +12V. Na výstupu je sice 5V ale pak je sériový odpor 10R a na něm se pálí 0,6V na výsledný napájení 4,4V. Proč to tak je a nedali tam integrovanej stabec? Že by nesnášel náraz při zapnutí z toho AC2 kondíku?
Zítra zkusím časovač připojit na 4 NiCD tužky jestli to je v časovači nebo zdroji 5V. Na laborák zdroj to nechci dávat, napájení časovače není oddělený od sítě.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7840
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 28 2015, 8:55    Předmět: Citovat

A není ta součástka podobná stabíku normální NPN tranzistor se zenerkou v bázi? když to by tam as nebylo 5V, ale spíš 4V...
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červen 28 2015, 10:38    Předmět: Citovat

Jo je to TO92. Nejdřív jsem skutečně myslel, že to je 78L05, jenže ta má uprostřed zem. Je na něm pouze 8050. Mohl by to být 2SC8050, což je 1W NPN. Je tam jestě jeden na spínání cívky relé, tam jde řízení na bázi doprostřed. Tak by to mohla být prachobyčejná "zenerka posílená tranzistorem". Na tom odporu za ním 10R je úbytek 0.6V, na multiplexní displej 3x7 segmentů, 3 ledky a procík je 60mA snad přijatelnej proud. Nebo ne?
Otázka je, zda se zvýšil odběr desky procesoru a nebo zda zdroj dává malý napětí. Ten předřadníkový AC2 kondík snad nemůže být za těch několik hodin praní vyprskanej, navíc je před stabilizací přes 12V, což je na 5V pro procík až dost. Odpoledne zkusím to baterkový napájení, jestli výpadky dělá nižší napájení.

Edit: Tak opraveno/neopraveno, tak napůl. Přeměřil jsem elyty v 12V a 5V zdroji. Vše byly ok ale přesto jsem první v sekci zvětšil na dvojnásobek. Pak jsem ještě snížil na půlku odpor 47R z 12V na 5V stabilizaci a 10R za stabilizací 5V taky na půlku. Na procesoru je teď 4,8V a pračka jede, udělal jsem 6 cyklů po 8 minutách za sebou. Při měření jsem zjistil, že zdroj 12V při sepnutým relátku (proud do cívky) spadne napětí asi na 11V a podle kavitačního rámusu kolísá mezi 8,5-11V. Tak jsem vytáhl a přeměřil předřadný kondík 1,5M/250V AC2. Má jenom 1,27M, což je asi už málo. Divný, vždyť ta pračka má maximálně 10-15 hodin provozu. Asi jsem jeho nedostatečnou kapacitu dotáhl těma změnama součástek. No příležitostně koupím novej.
Nedalo mi to a zabádal proč ten kondík odešel tak brzo. Připojil jsem pračku přes oddělovací trafo a kouknul na osciloskop. A je to jasný, měnič generuje neuvěřitelnou zněť bordelu zpět do 230V, místy přes 300V zase podle toho kavitačního rámusu. V napájení jsou dva feritový odrušovací EI "tráfka" (cívky na L a N proti sobě) za sebou a 6 kondíků. Již za prvním filtrem od měniče je rušení asi 4x nižší úrovně a na přívodu za druhým filtrem už nic není. No a AC2 je připojenej na ten největší bordel, před gréc od mapájení měniče. Myslím si, že čínští soudruzi zase vymysleli další zakuklený kurvítko, zpětný pulzy z měniče samy po krátkým čase zlikvidují předřadnej kondík AC2 pro napájení. Tak jsem ten kond připojil mezi dvě tráfka kde je rušení podstatně nižší a budu doufat, že ten rušící bordel negeneruje vadnej piezoměnič pračky. Možná že jsem to měl připojit rovnou na vstup 230V.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2015, 22:43    Předmět: Citovat

Tak mě pračka 3 měsíce makala a zase lehla. Twisted Evil Jiná závada, tentokrát nevypíná relé napájení piezogenerátoru ale oscilace se nepravidelně přerušují. Jsou tam 2 ks IRF830 bez chladiče, rozžhavený že je nelze udržet v ruce. Přehnal jsem to s zkoumáním a měřením a jeden je nyní bouchlej. Doufám, že se nerozpadly pieza. Nic se z nich tedy nesype.
Nevíte prosím někdo, jak zjistit jestli jsou OK?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2491
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2015, 6:56    Předmět: Citovat

já měl v této pračce nějak vadný ten piezo, mělo to velmi nízký výkon a kapacita pieza mi při měření vůbec neodpovídala hodnotě uvedené ve schématu, myslím že jsem to řešil i zde na fóru a v tom vláknu bylo i schéma této pračky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3768
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2015, 7:04    Předmět: Citovat

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4810&postdays=0&postorder=asc&start=15
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2015, 13:12    Předmět: Citovat

Díky moc Kubo! Tleskáme Ušetřilo mi to spoustu času při vykreslování. Vůbec jsem si nevšiml, že to schema je na bastlírně.
Už vidím problém v 12V sekci. Seriový kondík 1.5M/400 bez jakýhokoliv proudovýho omezení do grécu D3-D6, to musí být pěkná prda do diod při zapnutí napájení. Shocked Mám spočítáno a odměřeno, že kondík 100N "pustí" z 230V trvale cca 6,5 mA. To znamená, že zde trvale skoro 100 mA. Kolik tam může prolítnout při zapnutí? Možná, že mám nějakou diodu odprásklou a posledně to doháněl zmenšováním odporů v napájení 12 a 5V
No začnu změřením kapacity pieza, pokud bude špatný, tak nemá smysl nad tím dál bádat...

Edit: Piezo má necelých 8nF kapacitu na BM509 při měřícím kmitočtu 1 kHZ. Ve schematu je 9 nF, což není moc daleko. Okometricky je bez mechanických vad.
Zkoušel jsem piezo připojit na RC gener BM534 přes odpor 600R (vnitřní odpor generu). Projel jsem ho od 10 kHz do 100 kHz a i když výstupní měřák RC generu je stále na 10V, napětí na piezu se trochu mění. Kolem 26 kHz je úzkej propad skoro na polovinu hodnoty při 20 kHz. Směrem k větším kmitočtům asi od 30 kHz napětí na piezu postupně klesá.
Mám tedy považovat kmitočet kolem 26 kHz za rezonanční, tedy pracovní pro UZ pračku? Je to ale divný, v schematu je u pieza psáno 46 kHz.
Dá se vůbec tímhle způsobem zjistit kmitočet pieza?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund