Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj G400, čím nahradit 2N3055 (přejmenováno a přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
legal



Založen: Feb 03, 2005
Příspěvky: 129
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 18:22    Předmět: Zdroj G400, čím nahradit 2N3055 (přejmenováno a přesunuto) Citovat

Zdravím vás bastlíři,mam dotaz.Již po 3 se mi odpálil ve zdroji G400 tranzistor 2N3055 a proto bych se chtěl poradit zda mohu z úspěchem použit jiný.Mam přímo doma z výkonnějších NPN BD911 nebo KD607.Používám zdroj často i na proudy kolem 2-3 amper při 6-12 voltech takže tranzistor dost trpí.chtěl bych vas proto poprosit o radu co za tranzistor jako náhradu použít aby nebyl moc drahý ale také něco vydržel.Odkaz na zdroj přidávám.

http://paja-trb.cz/konstrukce/zdroj/zdroj_G400.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9006
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 18:38    Předmět: Citovat

Co nesmrtelná KD503? Akorát bys měl asi popřemýšlet, proč se odpaluje. Teplota, proudová špička, napětí na vstupu zdroje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4045

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 18:41    Předmět: Citovat

Spočítej si ztrátu při 6V a 3A a zda rozumné teplotě přechodu (řekněme max. 90℃) odpovídá chladič (spočítaný!!!).
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5698
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 19:04    Předmět: Citovat

Dej sem fotku tvého chladiče.
Jestli jsi kupoval ten 2N3055 v GM apod., tak se není co divit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32082
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 19:12    Předmět: Citovat

Pokud se zdroj často používá v "topným režimu" neboli s nízkým výstupním napětím a zároveň relativně vysokým výstupním proudem, docela vážně bych pouvažoval o zdvojení výstupního výkonovýho trandu spolu s tím, že se do emitorů vloží hodnotou malý (řádově 0,1Ω) výkonový rezistory pro vzájemnou "nivelaci" proudů oběma aktivními prvky. Sice se tím zase o maličko zvedne tepelná ztráta, ale zrovnoměrní se i rozložení tepla po chladiči. Vznikající teplo se ale rozdělí na dva systémy, takže klesne zatížení každýho samostatnýho prvku na prakticky polovinu ve srovnání se stávajícím stavem (1 výstupní trand) a hlavně - zvýší se odpovídajícím způsobem spolehlivost...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7849
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 20:55    Předmět: Citovat

Pokud ty 3A taháš ze zdroje často při tak nízkém výstupním napětí, tak bych asi popřemýšlel o stavbě zdroje s nižším vstupním napětím- výkonová ztráta by se podstatně snížila (takhle při 3A a 6V na výstupu protápíš na tranzistoru cca 87W!!!). Kdežto kdybys měl třeba vstupní U=15V, tak by se ztráta snížila na 27W, to už je podstatně méně.
Pokud se ti nechce stavět druhý zdroj, tak se přikláním k Ekkarovu řešení.
Vždyť i Gesácký zdroj LPS 30V má na chladiči 2x2N3055 (v práci máme dva, další jsem pomáhal kdysi bratránkovi stavět ze stavebnice, takže už je docela znám, zatím nikdy nebyl problém).
Já mám zdroj s LM317, výkoňáky jsem dal 2xKU608, zatím neprotestoval ani při 4A a 12V na výstupu. Mám jej teda jen do 28V, díky nižšímu napětí trafa. A to když jsem jej stavěl, tak jsem nevěděl nic o těch odporech do emitorů, dneska jsem už líný to předělávat.

Jinak- KD607 má sice papírově menší parametry než 2N3055, ale tady je krásný důkaz toho, za co stojí dnešní 2N3055 (asi ve třetině stránky, odstavec Polovodiče- šmejdy a fejky).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
legal



Založen: Feb 03, 2005
Příspěvky: 129
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 23:36    Předmět: Citovat

Děkuji vám za užitečné odpovědi,Michale 22 uvědomuji si že je to pro chladič velice nepříznivé když trafo dává 21 volt stridavych a po usmerneni jsme na téměř 29 voltech a vím že čím menší napětí a větší odběr Tím více namáhán je tranzistor.Jinak jsem párkrát potřeboval odběr 2-3 amper na pár minut.Asi na té nízké kvalitě něco bude.1 trazistor mi před odchodem již začal tavit plastovou krabici Smile ten odešel při více jak 3.5 amperech a tuším 7 voltech a proto jsem modifikoval. zapojení o nucené ofukovani chladiče ventilátorem.ovšem 2 tranzistor odešel i přes toto opatření a při menší zátěží a proto dost pochybuji o kvalitě součástky.Zaujala mě dost možnost rozptýlit mezi 2 tranzistory jak píše Ekkar a přiklání se k tomu i Michal.jinak foto chladiče samozřejmě zítra pošlu jak prijdu z práce .Jedna se o běžný chladič Processoru doplněny nyní o ventilátor s teplotnim čídlem.Co nesmrtelná KD503? O té jsem samozřejmě forbiddene přemýšlel ale v Hadexu jsem jí nenasel a tuším že v Gesu již jí také nesezenu.proto jsem se ptal zda lze použít kd 607 které mam doma poriklade 2 vedle sebe kvůli výkonu.transformator je schopen dát téměř 5.5 amper ale asi by tolik nezvládly ani 2 kd607 nebo se pletu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32082
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 23:49    Předmět: Citovat

Hlavně si myslím, že ten chladič od procesoru je na tohle použití moc malej i s fukarem. Rychlost šíření tepla v něm není nekonečná a na rozdíl od procíku (kterej dneska snad už kazdej má ve svým čipu integrovanou aspoň diodu jako tepelný čidlo a umí se sám přibrzdit, když se začne přehřejvat - aby se nezničil) ty samostatný výkonový trandy tohle neumějí - takže je k jejich chlazení potřeba masivnější BLOK HNILÍKU, kterej je schopnej už jen svojí hmotou absorbovat v krátkým čase dostatek energie, aby ochránil polovodiče před prudkým přehřátím. Prostě procík když má nedokonalej kontakt nebo vůbec zhoršenej odvod tepla, tak jeho vlastní vybavení ho nenechá přelézt nad určitou výkonovou ztrátu - a to je to co samostatnej výkonovej trand neumí... Proto je potřeba výkonnější chladič.

A KD503 už dneska seženeš jedině někde na burzách bastlířů nebo možná i u Bůčka (bucek.name.cz) - ten si z prodeje obsoletů z nasyslenejch nadnormativních zásob udělal megakšeft... navíc k němu není komplement = výkonově odpovídající typ opačný vodivosti, což by dovolovalo realizovat další typy zapojení.

Vím že v Rožnově před koncem 80. let minulýho století probíhala určitá snaha takovej typ zavést do výroby, bohužel pro nás přišel PLYŠ a sny o komplementárním páru KD503/KD513 s kolektorovou ztrátou 300W na JEDNOM JEDINÝM PÁRU se rozplynuly jako z doutníku dým...

P.S. - Bůček je má, chce 75 kulatejch za 1 kus....

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
legal



Založen: Feb 03, 2005
Příspěvky: 129
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 0:25    Předmět: Citovat

Diky Ekkare,podívám se tedy po nejakem větším chladici. A pro jistotu bych to měl raději zapojit na 2 tranzistory použijí nejspise 2N3055, ale tady je
krásný důkaz toho, za co stojí dnešní
2N305.KD607 VE dvojici asi nelze použít vůbec že?asi by ty 3 ampery nedaly,ptám se protože ty mám v zásobě doma tak bych je využil,ale nevím zda by to k něčemu aspoň zatím bylo a zda by se nemuselo měnit zapojení..Popremyslim ještě ale v 1 už mám jasno Smile větší chladič a také jistě časem zdroj na malá napětí většinou do 13 volt aspoň 8 amper.Tuším že jsem viděl vhodný navod z pc zdroje.At už v budoucnu tento zdroj tolik netrápíim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 1:04    Předmět: Citovat

Snad se dají sehnat kvalitní originální 2N3055. http://www.tme.eu/cz/details/2n3055g/tranzistory-npn-tht/on-semiconductor/#
http://www.tme.eu/cz/details/2n3773/tranzistory-npn-tht/on-semiconductor/2n3773g/#
http://www.tme.eu/cz/details/tip3055/tranzistory-npn-tht/st-microelectronics/#
http://www.ges.cz/cz/npn-tranzistor-2n3055-GES04900561.html
No kdoví, jak to je. Viz níže na stránce http://rayer.g6.cz/elektro/psu4pc.htm
A co http://www.tme.eu/cz/details/2n3773/tranzistory-npn-tht/on-semiconductor/2n3773g/#

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 7:47    Předmět: Citovat

Prasknúť tam 200W MJ11016 darlington a nahradiť (vyhodiť) s mím aj Q2.
Samozrejme, chladič musí byť schopný odvádzať aspoň tých 110W tepla.
http://www.sos.sk/a_info/resource/b/MJ1101x.pdf

Aj Q2 býva v tom zapojení preťažované teplom.



MJ11016.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MJ11016.PNG
 Velikost:  105.79 kB
 Staženo:  95 krát


G400x.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  G400x.PNG
 Velikost:  188.04 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19595
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 8:24    Předmět: Citovat

On by i chladič od procesoru měl do jisté míry stačit, má-li ventilátor (a navrch třeba i heat-pipe). Nejméně 30 W výkonu odvést zvládne i pasivní, ofukovaný zvládá přibližně dvoj až trojnásobek, s trubicemi až šestinásobek. Ale, má-li uvnitř trubice, těžko do něj vrtat, abys připevnil tranzistor(y) a ještě netrefil trubici. V takovém případě zbývá jen upevňovací pružný třmen a tím tranzistor(y) přitlačit, což téměř vylučuje použití pouzdra TO-3. Podotýkám, že jsou procesorové chladiče na výkony přes 120 W, ale jejich cena bývá vyšší, než nač přišel celý tvůj zdroj.
Problém je totiž v tom, že styčná plocha pouzdra tranzistoru je menší, než plocha pouzdra procesoru - tepelný odpor této plochy lze snížit teplovodivou pastou, ale stále je odváděné množství tepla zjednodušeně někde mezi podílem z velikosti plochy a odmocninou téhož čísla (čím tlustší a tepelně vodivější chladič, tím více se to blíží té odmocnině). Čili, zabírá-li plocha chladicího křídla tranzistoru čtvrtinu původní plochy, kterou zabíral procesor, odvede se sice nejméně 25%, ale nejvýše 45% výkonu. Zatímco procesor se při stejné teplotě okolí a při stejném ztrátovém výkonu uchladí, tranzistor ne.
A to zanedbávám tepelný odpor samotného pouzdra tranzistoru, který neovlivníš.
Takže zbývají možnosti
- snížit vstupní napětí regulátoru (například přepínáním odboček na trafu) nebo
- rozdělit výkonovou ztrátu na více tranzistorů:
--tranzistory v sérii (rozdělit úbytek napětí na polovinu a tou napájet druhý tranzistor)
--tranzistory paralelně (a pomocí emitorových odporů zmenšit vliv rozptylu parametrů)
--přidat k původnímu tranzistoru bočník tvořený druhým, komplementárním, tranzistorem, který otevře až při překročení zvoleného proudu, tedy původním tranzistorem proud nad zvolenou velikost nijak výrazně nestoupá, vše "nad" převezme ten druhý.
Vynechávám pulsní a tyristorové předregulátory, jejich vyzařování se omezuje v amatérských podmínkách poněkud obtížně a často může být na závadu.

Je samozřejmě lepší mít každý z tranzistorů na vlastním chladiči, ale, nelze-li to prostorově vyřešit, jde to dát je i na společný chladič. Ovšem mimo paralelní provoz tranzistorů to pak vyžaduje upevnit jeden z tranzistorů na chladič izolovaně, to ale opět zhoršuje přenos tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 10:13    Předmět: Citovat

Pošli adres , já ti zdarma 2ks pošlu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 10:13    Předmět: Citovat

Tak neviem ja mam 2xkd503 dva zdroje na chladici z auj635, a je pravda ze ten chladic je obcas dost horuci, ale kdcko mi este neodislo. Ventilator mam le este som ho nezapojil Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 10:16    Předmět: Citovat

V jinde zmiňovaném zdroji mám 1xKD , no a již párkrát jsem ho za těch 30let měnil . Prostě u labáku přijdou chvíle ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund