Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Relé VS316K, rozebrání a oprava
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: út únor 19 2008, 9:43    Předmět: Relé VS316K, rozebrání a oprava Citovat

Dobrý den
Potřeboval bych poradit jak nebo jestli vůbec lze rozdělat toto relé a vyměnit spálenou nebo opravit cívku jelikož to stojí nemalý peníz ,mám takové tušení že ty výrobci to dělají tak aby vydělali to znamená z malou životností díky všem předem za pomoc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: út únor 19 2008, 9:59    Předmět: Citovat

Opravovať relé - to nie je obvyklá vec, a najmä nie u dnešných moderných konštrukciách. A je jedno, či vinutie, alebo kontakty.
Môj názor je - neopraviteľné, vymeniť.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: út únor 19 2008, 17:00    Předmět: Citovat

Toto relé je zajímavé tím že na 24V funguje kontakty spínají ale na 230 už ne akorát svítí LED dioda při zapínání je slyšet cvaknutí relé ale už nespíná, už se mi to podařilo rozdělat a tam jsou 3 relé dohromady já jsem myslel že tam je jenom jedna cívka ale každé to relé má svou já bych potřeboval schéma toho relé typ VS308K co by to mohlo být za závadu máte někdo zkušenosti? díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka1203



Založen: Nov 23, 2011
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2011, 20:09    Předmět: Citovat

Právě jsem toto relé (VS316K) opravoval. Bylo už třetí co mi odešlo. Buď v záruce nebo těsně po ní. Vždy se závada projevila stejně: po čase - cca 2 roky začalo při přivedeném napětí na cívku vrčet, a po pár dnech už ani nevrčelo, zato nespínalo. Spínám s ním bojlery. Při přivedení napětí 230V na cívku celého relé to cvaká ale nespíná. Na 24V jede relé správně. Chyba je v návrhu tohoto přístroje, pro napětí 230V je tam jednoduchý neoddělený zdroj na 24V - s předřazeným kondenzátorem 720nF (MKP 352), asi je to metalizovaný papír co si trošku pamatuju. Kondenzátor je ale jen na napětí 250V a po čase, kdy schytá nějaké špičky ze sítě se uvnitř díky průrazům vypálí a klesne jeho kapacita. Já jsem naměřil místo 720nf pouze 411nF. Pak klesne i napětí na cívkách relé a místo 24V na nich bylo 11V. Pak to už nespíná. Není se čemu divit. Pro opravu stačí vyměnit tento kondenzátor a je to. Vadí mi, že to výrobce léta neřešil, přestože podle reklamací (i mojich) mu to muselo být jasné ihned. Už si od něj (Elko-ep) asi nic nekoupím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2011, 22:21    Předmět: Citovat

Používal jsem od Elko-ep před lety spínané zdroje ZSR a hlídací napěťová relé HRN. Zdroje měly v trvalém provozu cca 50%-ní poruchovost ( z desítek kusů) a HRN 70%. Neskutečný sh*t. Jediné, co i po letech fungovalo dobře byly signalizační moduly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2011, 23:06    Předmět: Citovat

Ja mám tiež skúsenosť s časovým spínačom CRM-4 od Elko-ep, u dvoch kusov ktoré prestali fungovať tesne po záruke. Závada bola v prepojení dvoch dosiek "na kant", ktoré spolu držali len na pár letovaných ploškách, samozrejme bezolova. Grcek
Vplyvom vibrácií od spínacieho relátka sa časom tieto spoje rozpadli.

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2011, 11:19    Předmět: Citovat

Jirka1203 napsal(a):
.... Pro opravu stačí vyměnit tento kondenzátor a je to.....

Zdravím
Já vím že je ten kondenzátor ale potíž je v tom že sice se dá koupit ze stejnými hodnotami ale odlišnými rozměry a to pak do toho místa to nenacpu
díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elmohomola1



Založen: Feb 09, 2009
Příspěvky: 22
Bydliště: Jihlava

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2011, 0:10    Předmět: Citovat

Potvrzuji slova feliz navidad,Elko vykopat odevšad kde je a dát tam cokoliv jiného (Schrack,Finder,Tele,Omron atd)Doplním ještě že jsem používal HHV a byl to stejný drek jako vše co asi vyrábějí.A pokud se u Vás objeví jejich obchoďák
(pro Vysočinu p.Macík)tak ho vykopejte taj jako ty jejich vergly.Za 30 let praxe v elektro sem se snad s ničím horším nesetkal.Ty 308 a 316 mají tři relata se třemi přep.kontakty a přesto se to pořád se..a obchoďák tvrdí jak to stále vylepšují a upravují a stále nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2011, 0:38    Předmět: Citovat

Bude to znít jako spam,
souhlas, cokoliv od elka je rozbitý už na startu když se to kupuje. Ať jde o časovátka, relátka, hlídátka ...
Pro opravu to stačí jen vyhodit do koše, páč to opravíš, našroubuješ a za chvíli v tom prozměnu něco upadne.
Dát patici 4052 a findera co má cívku na 230 přímo bez jakýhokoliv kondíkovýho rozbíječe v cestě, tam se max opálej kontakty a to je vidět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2011, 9:39    Předmět: Citovat

Jenda_KL napsal(a):
...Dát patici 4052 a findera co má cívku na 230...

Také to tak řeším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandokan



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st březen 13 2013, 1:03    Předmět: Citovat

Jirka1203 napsal(a):
.... stačí vyměnit tento kondenzátor a je to.....
Dík Jirko za tuto informaci. Smile
markoni napsal(a):

potíž je v tom že sice se dá koupit ze stejnými hodnotami ale odlišnými rozměry a to pak do toho místa to nenacpu díky

Když jsem si todle přečet, prohledal jsem nejdříve šuplíkové zásoby. našel jsem jen TC 216, s kapacitou 470nF, připadal mi podobý, tak jsem ho tam zkusil fouknout, ale nestačil. Tak jsem zkusil 2 paralelně - a vida - 22V na cívce Very Happy Pak to chtělo se trochu zamyslet, jak je do stávajícího prostoru dostat - i napadlo mě, dát je na vejšku Razz - a vida, pomohlo to Laughing Cool Pokud by někomu toto info nestačilo, ať dá vědět, popíšu to podrobnějc Twisted Evil ... trochu mě mrzí, že sem nikdo nenapíše, jak to udělal, když se mu to povede. Rolling Eyes



kondenzátory.jpg
 Komentář:
Porovnání velikosti kondenzátorů

Stáhnout
 Soubor:  kondenzátory.jpg
 Velikost:  38.14 kB
 Staženo:  138 krát


kondenzátor2.jpg
 Komentář:
Porovnání výšky kondenzátorů

Stáhnout
 Soubor:  kondenzátor2.jpg
 Velikost:  17.87 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fery66



Založen: Apr 02, 2009
Příspěvky: 228
Bydliště: NR

PříspěvekZaslal: st březen 13 2013, 15:15    Předmět: Citovat

Nevadí Ti, že ten TC216 je na 250V DC? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1528
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st březen 13 2013, 23:15    Předmět: Citovat

Jemu to asi nevadí, možná kondíku ano, třeba na to časem něco řekne
( ten kondík ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandokan



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt březen 14 2013, 0:42    Předmět: Citovat

AJAJAJ, to jsem si říkal, že kdyby to bylo tak jednoduchý, že by už na to někdo přišel Embarassed Smile
Nemáte někdo zkušenost, co tomu řeknou ty kondíky?
Zatím šlapou 2.den.
Ještě mě napadlo, když jsem měřil napětí, hodně ho viselo na srážecím odporu. Neměřil jste náhodou někdo napětí na tom kondíku? Nejspíš tam nebude celý síťový napětí, tak jsem si říkal, že kdyby tam bylo míň, než 160V, že by tam aji mohly beztrestně vydržet Cool Laughing
EDIT : srpen 2013 - ještě fungují Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: po prosinec 29 2014, 12:45    Předmět: Citovat

Po dlouhé době se vracím k relátku VS308k leží mě to v šuplíku 2 kusy kterým neschází nic jiného jen ten kondenzátor viz příloha už netrvám na velikosti nic méně bych byl rád kdyby se mi podařily sehnat stejné velikosti díval jsem se slona ale nemají je tam nebo jsem se špatně díval nebo hledal kde jsou k mání? díky


kondenzatoty.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kondenzatoty.jpg
 Velikost:  90.63 kB
 Staženo:  79 krát


_________________
Čím víc dál se snažím se učit tím poznávám že nic nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.38 sekund