Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odpojení USB zařízení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 10:54    Předmět: Odpojení USB zařízení Citovat

Zdravím,
mám jeden blbý dotaz Wink
Bude se (jakékoliv) USB zařízení, kterému se odpojí napájení (přeruší se vodič + 5V- např. přes relé), nebo pokud je napájeno z externího zdroje a tento se odpojí, v systému tvářit jako korektně odpojené? Nebo je PC schopen ještě nějakým jiným způsobem detekovat "že něco" je do USB portu stále připojeno - např. odporem datových vodičů proti zemi, mezi sebou atd.

Díky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4043

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 11:00    Předmět: Citovat

To je rychlá cesta k problémům. Datové vodiče by se měly připojovat/odpojovat při připojeném napájení, ne naopak!
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2195

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 11:10    Předmět: Citovat

vo vacsine usb konektorov su napajacie vodice dlhsie. Teda pri odpajani by sa mali najskor odpojit datove a az potom napajanie.
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
smajly



Založen: Jul 21, 2011
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 11:14    Předmět: Citovat

P. Belza navrhol schemu na odpojenie nepotrebnych zariadeni ktore su bezne trvalo pripojene k zakladnej doske (citacka kariet).

http://www.belza.cz/pclink/swusb.htm

Tiez som sa ho dotazoval na povodne stanovenu otazku a odpovedal mi, ze z tlaciarne tiez nevytahujeme USB kabel ked ju vypiname.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15542
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 11:28    Předmět: Citovat

stredni-vlny napsal(a):
Bude se (jakékoliv) USB zařízení, kterému se odpojí napájení nebo pokud je napájeno z externího zdroje a tento se odpojí, v systému tvářit jako korektně odpojené?

Ano, naprosto bez problémů. Aspoň já jsem žádný nikdy neměl na různých NB, PC a různých OS (W98, XP, W7,8,10).
Musíš si jen dávat bacha na ukončenou komunikaci mezi NB, PC a tímto USB zařízením kvůli poškození dat.
Pokud při jakémkoliv, tzn. i při tomto způsobu, odpojení USB zařízení bez momentálního přenosu dat zařve OS v NB nebo PC o problému na USB, tak je někde OS poškozený.

Belza to dělal jen proto, že se mu tam furt ukazovaly další zařízení, která nepoužíval. Skoro stejného výsledku by dosáhl přejmenováním písmen těch zařízení na konec abecedy, aby se mu externí disk "lepil" hned za ten jeho vnitřní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 13:22    Předmět: Citovat

Při pouhém přejmenování by to měl zobrazeno stejně, jenom místo C: - D: - E: by to bylo třeba C: - Y: - Z:.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 14:02    Předmět: Citovat

Děkuji všem za odpovědi. Přiznám se, že jsem původně ani nečekal že by s tím mohl být nějaký problém, jen jsem se chtěl ujistit. A teď koukám Shocked
Abych svůj dotaz upřesnil, potřebuji vzdáleně připojovat a odpojovat USB zařízení (SDR přijímače) k PC.
Vzhledem k vyšším datovým tokům - třeba při vzorkování a přenosu do PC větší části pásma, bych nerad porušoval - vedl přes nějaké spínače, relátka, tranzistory atd. datové vodiče. Proto hledám cestu "nejmenšího zla."
Proto tedy děkuji za všechny rady jak by se toto dalo vyřešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34003
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 14:21    Předmět: Citovat

Naco to potrebujes odpajat?

Staci prerusit napajanie. Pritomnost zariadenia sa detekuje cez pull-up datoveho pinu na 3.3V. Ked odpojis napajanie, pull-up nebude robit nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 14:30    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Naco to potrebujes odpajat?
Staci prerusit napajanie. Pritomnost zariadenia sa detekuje cez pull-up datoveho pinu na 3.3V. Ked odpojis napajanie, pull-up nebude robit nic.

No však na to se ptám, jestli po odpojení napájení (přerušení vodiče +5V, nebo vypnutí ext. zdroje) se bude zařízení tvářit jako odpojené?
Nepotřebuji odpojovat fyzicky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 16:28    Předmět: Citovat

Mám tento USB Hub a v něm to odpojování funguje na stejném principu - vypínače jenom vypnou napájení portu a to je vše - externí disky se tváří jako odpojené a nemusím je nikam schovávat - mám takto řešenou zálohu důležitějších dat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 18:40    Předmět: Citovat

Měl bych příbuzný dotaz. Zařízení, které má vlastní napájení je spojeno s PC přes převodník USB <-> RS232 umístěný na desce s obvody toho zařízení. Je lepší napájet interfacový obvod (například FT232RL) ze strany USB nebo ze zdroje zařízení? Zařízení odebírá asi 120 mA na napájení 5V. Vím, že třeba u EVB kitu se při vlastním napájení desky odpojí propojkou FT232 od napájení z USB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34003
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 19:21    Předmět: Citovat

Napajal by som to zo zdroja zariadenia - aby sa nemohol vyskytnut stav, ze zariadenie je viditelne cez USB, ale nefunguje, lebo je vlastne vypnute.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 21:26    Předmět: Citovat

Tak jsem experimentoval... s fleškou, diskem i dvěma těmi krátkovlnnými 0-30 MHz SDR přijímači a opravdu jsem na dvou různých PC ve win7 a pak ani na mini PC Raspberry s Linuxem žádný problém nezaznamenal.

Shrnul bych to tak, že vypínání pouze drátu 5V není asi úplně košér, ale je to asi lepší než přerušovat datové dráty. Našel jsem i nějaké integrované USB přepínače od firmy MAXIM - v ČR ale nesehnatelné. Návody na přepínače s relátky, co jsou na webu ani neberu v potaz... viz i katalogová doporučení na minimální proudy procházející přes kontakty naprosté většiny prodávaných relé - aby relé časem nevykazovalo přechodový odpor vlivem oxidace kontaktů - to by bylo asi mnohem horší než nechat datové vodiče stále připojené.
Navíc třeba přijímač Perseus má taky externí zdroj a v životě mě nenapadlo, že nejdřív se musí zapnout zdroj a potom zapojit USB do PC.. to stejné externí CD mechanika, to stejné zmiňované tiskárny atd.

Na webu jsou i různé taky "návody" na přepínače, kdy jsou datové vodiče různých vstupních i výstupních !!! zařízení spojeny a přepíná se jen napájení... takovouhle - už asi opravdu prasárnu já dělat nebudu, já budu mít na svojí plánované DX přijímací stanici pro každý dálkově ovládaný přijímač u serveru samostatný USB port.
Samozřejmě, než to bude nasazeno do provozu, tak to stejně jako všechno ostatní plánované budu ještě dlouhodobě testovat.

Díky všem:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund