Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spotřeba lednice - opravdu se vyplatí koupit novou?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2674

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 10:08    Předmět: Spotřeba lednice - opravdu se vyplatí koupit novou? Citovat

Dobrý den, pánové a dámy.
Mám za úkol vybrat novou lednici pro tchýni, ale nevím, zdali vůbec mám nějakou kupovat, neboť ta stávající (CALEX 175) ještě funguje k naprosté spokojenosti.
Díval jsem se na web a nejlepší A+++ lednice mají výrobcem udávanou spotřebu 0,45 kWh/den (cena 33000 Kč), nejlevnější A+++ má spotřebu 0,43 kWh/den (cena 12000 Kč). I kdyby to nebyla tak úplně pravda, tak po přidání 20% se dostaneme na 0,55kWh/den.

Neměřil jste někdo spotřebu takovéto starší lednice? Na webu jsou udávány informace o úspoře 5000 Kč/rok, což považuji za nesmysl.

Děkuji za Vaše příspěvky.

Petr Filipi

Edit: tak třeba tady: http://www.poradte.cz/elektronika/4408-jakou-mate-spotrebu-chladnicky.html někdo píše o 2,1kWh/d. Pak by se opravdu vrátil nákup za asi 4 roky (při ceně lednice 10.000Kč).


Naposledy upravil petrfilipi dne ne prosinec 01 2013, 10:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4045

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 10:11    Předmět: Citovat

Mrkni do nějakého D-testu. Někdy k tomu mají připomínky, které by člověka ani nenapadly.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 10:20    Předmět: Citovat

Cca před rokem jsem porovnával denní spotřebu u několika lednic a novější typy opravdu spotřebovaly až o necelou 1kWh za den méně, takže ta úspora 5000Kč za rok je celkem reálná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmurgi



Založen: Apr 23, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 11:34    Předmět: Citovat

Navratnost novej chladnicky je urcite realna. Akurát zivotnost je v porovnani s tou starou Calexkou uplne niekde v iných (kratsich) dimenziách. Predpokladam, ze budes kupovat kombinovanu mraziak/chladnicka, vyberal by som jednoznacne model s nezavislou reguláciou teploty pre oba priestory. Jednoznacne treba kupovat v dolnom rozsahu cenového spektra. Dat 33000 za chladnicku je cista zhovadilost, ta drahsia urcite nevydrzi dlhsie a v spotrebe tiez nebude nikdy o tolko lepsia aby sa ten cenovy rozdiel vyplatil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kaja4



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 445
Bydliště: kraj olomoucký

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 16:44    Předmět: Citovat

Já jsem kupoval před 2 měsíci VEST-FROST a spokojenost.Má dva motory a regulace je klasickými kapilarovými thermostaty.Rovněž ji lze provozovat v prostoru,kde je teplota okolí nižší než 10°C.Kombinace s elektronickými thermostaty při této teplotě ledničku zablokuje.
Vyměnit termostat již není takový majlant,jako měnit řídící elektroniku ledničky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19595
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 17:15    Předmět: Citovat

Měl jsem Candynu nějakých 9 let, ale letos už běhala přes 13 hodin denně, v mrazáku -33°C, hystereze v chlazení 4°C.
Nezbylo mi, než koupit Liebherr (za 11 500), protože jinou 55 cm úzkou výšky do 180 cm jsem prostě nesehnal. Šířka nad 58 cm už by znamenala bourání.
Jede čistého času 3,5-5 hodin denně, podle toho, jak se do ní který den leze. Ovšem v mrazáku je "jen" -21°C.
Jestli je v měření nějaká chyba, tak asi všude stejná, protože to měřím stejným teploměrem.
To jsou nad 2 tisíce ročně ušetřené, lze samozřejmě očekávat, že časem začne izolace ztrácet účinnost a spotřeba poroste, mezitím si ale nedělám iluze o ceně elektrické energie, přesto očekávám, že lednička vydrží také těch 9-10 let, přitom nejpozději po 6 letech bude zaplacená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2674

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 9:06    Předmět: Citovat

xmurgi napsal(a):
... vyberal by som jednoznacne model s nezavislou reguláciou teploty pre oba priestory ...


Můžu se zeptat, jaký smysl má tato nezávislá regulace? To jako že mám v ledničce dva knoflíky pro separátní nastavení teploty jak v chladničce, tak v mrazáku? Nebo to použiju tehdy, když chci odmrazit mrazák (a chladnička mi v tu chvíli bude fungovat)?

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19595
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2013, 10:09    Předmět: Citovat

Ta Candyna, co o ní píšu výše, právě měla jen jeden. Pár roků to nevadilo, i když hystereze v chladicí části bývala někdy i větší (také se teplota v ní jeden čas pohybovala od 0°C do 7°C, aniž by se otevřela dvířka, jak říkal teploměr s pamětí MIN/MAX, který jsem uvnitř nechal přes den a noc, samozřejmě napřed vychlazený na 4°C a teprve pak jsem zapínal paměť).
Ale, když i po odmražení a vysušení už rozdíl teplot mezi chladicí a mrazicí částí překročil 30°C, nešlo ho ovlivnit termostatem a kompresor jel témeř pořád, odmítl jsem investovat do toho další náklady na energii a šla z domu.
Mám teď opět kombinaci s jedním termostatem, ale, jak už jsem uvedl, jen proto, že tahle se na šířku vejde, nemusím vybourávat panel. A jiná úzká prostě nebyla.
Tak aspoň doufám, že technologie pokročila a že se to už nebude opakovat.
Anebo aspoň ne půl roku po záruce...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: út prosinec 10 2013, 12:15    Předmět: Citovat

kaja4 napsal(a):
...kupoval před 2 měsíci VEST-FROST a spokojenost. Má dva motory a regulace je klasickými kapilarovými thermostaty...

Tuhle značku doporučuju, ač to není mainstream. Já jí mám už skoro patnáct let. Kompresory jsou Danfoss. Důležitá funkce je rychlé zmražení s manuálním ovládáním v horním šuplíku mražáku pro ukládání potravin na delší dobu.

Sehnat dneska dvoukompresorovou ledničku už je docela problém, většina výrobců se dala cestou jednoho kompresoru a i když je regulace obou prostor nezávislá, zajišťuje se to jiným způsobem. Nejčastější řešení je ovšem plná závislost teploty mražáku na teplotě chlaďáku. Pak se ovšem může stát to co mému tchánovi na chalupě, kdy v zimě mu tam teplota klesá pod teplotu nastavenou v chladničce a mražák tím pádem přestává mrazit.

Rozhodně bych při koupi koukal na ledničku spíše zezadu (a četl nápisy), teprve potom bych hodnotil vnitřní prostor a tak Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2013, 14:30    Předmět: Citovat

Mám dvě ledničky:

-8let stará Liebher(A, vysoká po prsa s mražákem) denní spotřeba je 900hw
- 3 roky stará BOSCH(2m vysoká s mražákem) denně 800wh.

Do spotřeby se promítá teplota okolí, objem ledničky, nastavení "chladící "teploty a ataky jak často se do ní leze a obměnují v ní věci.
Spotřeba měřena wattmetrem.

Jestli se oplatí obměna záleží taky dost na ceně EE. V D02 je skoro 2x rychleji zpět než v dvojtarifech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2013, 15:55    Předmět: Citovat

K úvodnímu dotazu.

V minulém pronajatém bytě jsem měl starší chladničku Calex 175, spotřeba cca 1,6 kWh/den.

V současném pronajatém bytě chladnička nebyla, s ohledem na nízkou požadovanou hloubku jsem pořídil chladničku Amica FD224.3 (A+), spotřebu má do 0,5 kWh/den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
panet



Založen: Jan 16, 2009
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2014, 11:33    Předmět: Citovat

Řeším podobnou otázku. Současná kombinovaná lednice Calex (Samsung) 340 stará 18 let má spotřebu cca 2,1 kWh/den (měřeno Voltcraft En.Mon. 3000+) po dobu jednoho tydne ted v listopadu.

Nová bude mít papírově 0,5 kWh/den, jenže: jsme čtyřčlenná rodina, 2 x kluk 9 a 17 let. Takže lednice se poměrně často otevírá.

Počítá katalogový údaj nové lednice i s alespoň minimálním otevíráním nebo je to spotřeba za den, ale v ideálních podmínkách (což bych tipoval)?

Aby to bylo složitější, topíme elektrikou (D45d), takže úspora je prakticky 4 x menší - v létě platím polovinu a v zimě mě vlastně žádná spotřeba nevadí.

Takže bych dosáhl víceméně většího klidu v domácnosti - lednice by asi méně "vrčela" a méně častěji. A v poslední době se objevuje v rohu nad odtékacím kanálkem kus ledu, který tam dříve nebýval - nedokážu vysvětlit jeho původ.

Ví někdo čím by to mohlo být?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2014, 7:56    Předmět: Citovat

Ten kus ledu nevím, ale rozhodně v lednici ubývá asi plnivo.
To se projevuje zvýšenou hlučností.

Rozhodně bych nekupoval to nejlevnější. A lednice 0.5kW určitě bude menší než ta co máte. Ani nejdražší lednici nemá cenu kupovat. Prostě vybírat podle kvality provedení. Jak jdou cítit plasty budou cítit ještě víc.
Pokud má jen obyčejné police asi to taky nebude nejlepší kousek.
Těch faktorů, kde se dá odhalit, že ta lednice je šmejd je poměrně hodně.
Ale i značková lednice se může pokazit.

Já jsem koupil cca před 5 lety Liebherr, trochu větší než jsem měl a jsem spokojen. Spotřeba 1.1kW den jak bylo udáno sedí za měsíc cca 30kW.
Ale lednice má čtyř šuplíkový mrazící box a ještě dost velký prostor v lednici. Mrazák by měl být vždy na spodu.
Nemohu vyloučit, že se nepohoršili. Taky pozor na plasty v lednici!!!
Plasty měly totiž často schopnost nasávat vůně a i rychle degradovat.
Takže po čtyřech letech byla lednice na odpis. Já svou lednici mám stále jako bych ji přivezl před pěti lety. Podíval bych se po sběrném dvoře, které nové typy tam mají nejpočetnější zastoupení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2476
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2014, 23:22    Předmět: Citovat

Mám poměrně mladou Siemens a ten kousek ledu se objevuje, pokud je něco nezabaleného, nezavřeného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bobecek



Založen: Jun 25, 2005
Příspěvky: 195
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 11:51    Předmět: Citovat

Nechce se mi zakládat nové vlákno, ale na spotřebu lednice nebo mrazáku má určitě vliv i těsnící guma okolo dvířek.
Zajímalo by mě, zda se dá zakoupit případně kde a hlavně zda se to oplatí.
Mám 50l mrazák Calex. Spokojenost, spotřebu jsem neměřil, teplota okolo -21st C. Jen ta guma je na jednom místě prasklá a dochází k vysrážení vody v tomto místě a následnému odkapání na hadru, kterou několikrát týdně vysuším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund