Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návrh domovního rozvaděče
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
davidlukasik



Založen: May 25, 2014
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 19:42    Předmět: Návrh domovního rozvaděče Citovat

Takže zdravím po delší době, jak už víte, studuji mechanika-elektrotechnika, druhý ročník SŠ. Při rozmýšlení na kterou školu půjdu, jsem jasně volil mezi elektrikářem (učební) nebo mechanikem-elektrotechnikem (maturitní). Zajímal mě velice slaboproud i silno a na škole mi řekli, že mechanik je tak od všeho něco, ale ! Je tu velké ale, silno jsme brali na praxích tak dva měsíce a konec, no a ve druháku bereme celý rok inteligentní elektroinstalaci, ale to mi nestačí, tak jsem začal jednat na vlastní pěst. První jsem šel za jedním výborným mistrem a svěřil jsem se, mistr se pousmál a řekl, že se už tak dlouho snaží protlačit k mechanikom silno, ale pořád se mu to nedaří, prý není místo v rozvrhu prostě. Ale když se nad tím zamyslíte, tak mechanik bude na konci dělat padesátku do 1000V ale stejně někteří ani neví jak zapojit zásuvku, no je to v pořádku ? Byl jsem u ředitele, na studenské radě, no všude, už mi všichni učitelé a mistři říkají revolucionář, ale pořád skoro žádné silno. Takže internet, knížky a už jedu samostudium a ještě aspoň zavedli kroužek hodinu týdně, takže aspoň, aspoň něco a občas mě pošlou na nějaké montáže, aby měli ode mne klid. No, ale zpět k tématu, na příští odpolední silno si máme načrtnout jednoduchý domovní rozvaděč s možností budoucího rozšíření o další spotřebiče na jistič a překopání na např. sběrnicový systém, pokud možno předimenzované a rozhodně nešetřit, přibližné rozřazení na L1-L3 a zaručenou funkčnost, jenom takové jednoduché schémátko nic extra. Tak vám to tady uploadnu a střílejte do mě názory, kritiku, jen do mě, ničeho se nebojím!!!!


rozvodnice.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rozvodnice.png
 Velikost:  220.92 kB
 Staženo:  963 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1541
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:04    Předmět: Citovat

1. chybí ti tam nulovací můstek N (modrý) před fíčkem. Neni kam zapojit vodiče N od A1, 2.

2. každý fíčko musí mít svuj nulovací můstek N. Jinak budou padat.

3. lednička, krbový čerpadlo, boiler, stykač HDO a pevně připojené spotřebiče se dávaj před fíčko.

4. svodič přepětí musí bejt připojenej přes pojistkový odpínač. Musí být jištěn a aby se při revizi dal odpojit. Edit: Odpínač být asi nemusí.

5. za jistič kotle bych dal vypínač - výrobci ho vyžadují (dle návodu ke kotli)

6. Chybí hlavní vypínač. Pokud jím není myšleno to na přívodu (3x32A)

7. Zvolit dostatečně velkou rozvodnici. Jinak se z toho posereš při zapojování.

Nedavno sem si něco podobného rozkresloval sám pro sebe.

Takhle nějak jsou vydrátovaný domovní rozvodnice.


Takhle to bejvá vydrátovaný v kapličce.


Naposledy upravil Milan_F dne st říjen 08 2014, 12:34, celkově upraveno 6 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:06    Předmět: Citovat

Kazdy chranic musi mit svuj nulovy mustek ! Chvalim pouziti dvou chranicu, ma to sve vyhody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:09    Předmět: Citovat

ha, nekdo byl rychlejsi.
Pred ficko je nutne dat kazdopadne jisteni stykace HDO, ktery ti tam chybi. Mas tam elektrokotel, bojler, takze doplnit i spinani sazby

Svetla, zvlast pri dnesnich prikonech staci jistit 6A-B a neni potreba rozdelovat na tolik okruhu, je to zbytecne.

Za chranic bych dal troubu a klidne i elektrokotel, lednicku a ostatni. Neni zadny problem mit za chranicem vse.


Naposledy upravil RadekB dne út říjen 07 2014, 20:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6568
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:11    Předmět: Citovat

Nestandartní značky. Kreslí se jednopólově třeba


RO HÁJEK iii.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  RO HÁJEK iii.png
 Velikost:  28.11 kB
 Staženo:  550 krát


_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:16    Předmět: Citovat

Navic cely rozvadec ti zabira 57modulu, to je na beznou domovni instalaci dost, bezne se davaji rozvodnice 36modulu, ev. 48modulu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:20    Předmět: Citovat

Milan_F napsal(a):

4. svodič přepětí musí bejt připojenej přes pojistkový odpínač. Musí být jištěn a aby se při revizi dal odpojit.


Muzes toto rozvest pripadne s odkazem na normu ?

Milan_F napsal(a):

5. za jistič kotle bych dal vypínač - výrobci ho vyžadují (dle návodu ke kotli)


Namatkou jsem se podival do nekolik navodu ale nenasel jsem. Rozhodne neni nutne ho davat do rozvadece.

Milan_F napsal(a):

6. Chybí hlavní vypínač. Pokud jím není myšleno to na přívodu (3x32A)

Myslim ze tim mysli to na privodu. Chtelo by to pouzit bezne znacky.

Milan_F napsal(a):

7. Zvolit dostatečně velkou rozvodnici. Jinak se z toho posereš při zapojování.

Jak jsem psal, jeto strasne kvantum modulu a neni tam ani spinani sazby. Kazdopadne zredukovat do bezne velikosti rozvodnic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1541
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:34    Předmět: Citovat

RadekB napsal(a):
Muzes toto rozvest pripadne s odkazem na normu ?

Nemůžu, takhle mi to řek revizák, že to mám zapojit. Embarassed A mám takovej dojem, že to tak bylo i nakreslený v návodu, co byl u salteku. Podle toho si to pamatuju. Je klidně možný, že to tak bejt nemusí a já se mýlim.

RadekB napsal(a):
Namatkou jsem se podival do nekolik navodu ale nenasel jsem. Rozhodne neni nutne ho davat do rozvadece.

Zrovna nedavno sem připojoval kotel RAY cosi a tam ho vyloženě požadovali. Proto píšu dle návodu. V rozvodnici být samozřejmě nemusí.

RadekB napsal(a):
Za chranic bych dal troubu a klidne i elektrokotel, lednicku a ostatni. Neni zadny problem mit za chranicem vse.

Zrovna tepelné spotřebiče a lednička se dávaj před chránič. Hrozí nebezpečí svodu a padání fíčka. A pevně připojená trouba či deska taky nemusí bejt za fíčkem. Pokud jsou do zásuvka, pak už musí být.


Naposledy upravil Milan_F dne út říjen 07 2014, 20:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:47    Předmět: Citovat

Tak jsem vytahl krabici se svodicem Saltek a nic takoveho tam neni. Zitra se pro sichr optam RT
vypinac pro kotel bych logicky umistil do kotelny/tech.mistnosti ke kotlu, ne do hlavniho rozvadece. Tam jeho funkci muze zastat jistic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:52    Předmět: Citovat

RadekB napsal(a):
Za chranic bych dal troubu a klidne i elektrokotel, lednicku a ostatni. Neni zadny problem mit za chranicem vse.


Zrovna tepelné spotřebiče a lednička se dávaj před chránič. Hrozí nebezpečí svodu a padání fíčka. A pevně připojená trouba či deska taky nemusí bejt za fíčkem. Pokud jsou do zásuvka, pak už musí být.[/quote]

No, na poslednim skoleni 50ky nam bylo jasne receno - za chranic vse.
Pokud dojde ke svodu, je spotrebic vadny a potrebuje opravu. Chranic upozornuje na chybny stav. Pokud nebude pospojovani, muze to byt nasledne zivotu nebezpecne.
A s tim padanim "ficka" to neni tak hrozne. U nas na JM jsou i nyni casto TT site a tam byl chranic vzdy a zrovna nejaka katastrofa to neni. Jo, pravda, minuly mesic jsem byl v jedny hospode resit padajici chranic no a byl vadny kavovar, pres PE teklo 300mA. Ja osobne bych dal za chranic vse, pripadne jednotlive okruhy rozhodil na vice chranicu podle dulezitosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1541
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 21:57    Předmět: Citovat

Tak pak teda nevim, asi se zase něco změnilo... Ale co si pamatuju, tak revizák při školení řikal, že např. velká el. plotna může mít unikající proud až 40mA (desítky mA) a přesto je její izolační stav v pořádku.


Chtělo by to, aby sem do tématu zavítal revizák, a uvedl vše na pravou míru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 22:56    Předmět: Citovat

Máš recht! Stejný to je u topnejch kabelů, co maj opletení. Mám odzkoušený, že při výkonech přes 4kW ve fázi, tedy celkem 12kW už fíčko 4P/25/0,03A náhodně vypadáva a přitom kabely vydrží mezi živým a opletením bez problému 4000V.
Jenže podlahovka podle normy musí mít fíčko, takže se to prodraží přidáním dalšího.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 7:30    Předmět: Citovat

U topnych spotrebicu je tomu skutecne tak. nejaky unikovy proud je vzdy. Napr. u rodicu jsmedelali rekonstrukci elektro lůoni, maji 2x 4kW akumulacky 1x 3kW a celkovy unikovy proud byl od 12 do 25mA dle nahrati. Pri 25mA jiz spolehlive vybavuje vetsina 30mA chranicu. Reseni - chranic 100mA a pro jistotu jeste pospojovani. Reseni drazsi o 1500Kc. To snad neni zas tak moc.
Varne desky, trouby apod.. v kuchynich davame pres chranice jiz nekoliklet a zadny problem neni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7840
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 8:46    Předmět: Citovat

Po loňské poruše pračky (proražené těleso, vymazaná EPROM) nám opravář praček doporučil separe Fíčko 10mA pro pračku. Už je tam. Takže celý barák jede na 30mA, s vyjímkou zásuvek koupelny a prádelny, ty jsou přes to citlivější.
Myslím že to není špatné, ne?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 10:42    Předmět: Citovat

Zrovna bojlery jsem někde přes fíčko dával.Vodní trubky v plastu a pospojení se k bojleru netahalo (kabely tahal někdo přede mnou).Fíčko údajně zatim nespadlo,boilery jsou nový.Až se stane něco s tělesem nebo termostatem,fíčko vypadne.V jednom případě z fíčka vede i kabel k vodárně.U tý podlahovky za to vypadávání může asi kapacitní proud mezi stíněním a topnym drátem v kabelu,od určítý dýlky už je kapacita dost velká,aby skrz ni teklo při 50Hz víc,než je vybavovací proud fíčka.I víc spotřebičů s filtrama obsahujícíma Y2 kondy mezi PE a ostatníma vývodama dokáže "složit" unikající proud vyšší než vybavovací proud (třeba místnost s více PC,kde se při zapojení dvaceti z nich dá pracovat na všech a při zapojení jednadvacátýho PC fíčko spadne).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund