Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosba o vysvětlení pojmů - maturita

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jmaldik



Založen: May 17, 2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: so květen 17 2014, 20:22    Předmět: Prosba o vysvětlení pojmů - maturita Citovat

Ahoj. v pátek maturuji a největší problém mám s elektrotechnikou, kterou jsme se učili jenom teoreticky a letem světem ( před rokem a to nemáme nic společného s elektrotechnikou) a už mě zbývá se naučit jenom MG. pole.

A proto bych se chtěl zeptat, zdali by si někdo nenašel čas a nevysvětlil mě vlastními slovy oč běží. Předem říkám,že jsem už cca. obětoval 20 hodin hledání stručných a dobře vysvětlených pojmů, ale bez výsledku.

otázka : mg. pole a podotázka
1 silové účinky magnetického pole
2 elektromagnety a jejich využití
3 vznik a šíření elektromagnetické pole
4 využití elektromagnetické pole a vznik rušení

a začal bych popořadě.
U otázky číslo 1 nechápu zadání. Opravdu nechápu co se po mě chce. Jediné, co jsem se naučil tak akorát flemingovo pravidlo levé ruky

Otázka č. 2 mě přijde lehká. Podle sešitu jsem se naučil, že když KAŽDÝM vodičem protéká proud, vzniká kolem něj mg. pole. A jako využití popíšu princip relé, elektromotoru a jako další využití řeknu od reproduktorů po zvonky

otázka č. 3 -> u této otázky jsem zmaten, nebo podle mě by to mělo být vznik a šíření elektromagnetického vlnění. Umím jenom to šíření, ale vznik ne - na internetu koluje něco s kondenzátorem a posuvným proudem -> tak to jako vůbec nechápu. Když se podívám do sešitu, tak tam mám obvod s cívkou a kondenzátorem a napsané, že cívka = drát ( anténa ) a kondenzátor že je zem.

a ot. č.4 využití je lehké, ale vznik rušení. To co jsem našel na wikipedii naprosto nechápu.

Tak jestli bych mohl poprosit o stručné vysvětlení pojmů : silové účinky mg. pole , vznik elektromagnetického pole ( vln ) a rušení a tohle nemám zadané, ale to spíše zajímá mě - proč se přitahují magnetické předměty -> vysvětlení pro děcka Smile

Učitel nám před rokem říkal ( elektrotechniku jsme měli půl roku ) že mu to bude stačit vysvětlit stručně ale aby sme mluvili těch 15minut. Žádné těžké pojmy typu posuvný proud apod.

Vím, že to vypadá jako bych nic ještě nedělal, ale opravdu jsem to dlouho hledal, a co jsem našel tak nechápu. A jsem si jist, že kdybyž se to nedoučím, tak si to určitě vytáhnu.
A kdyby se tady někdo našel, co by byl ochoten to trošku vysvětlit, tak bych měl ještě u otázky střídavý proud podotázku RLC obvody a rezonanci -> jediné co umím, tak co dělá cívka, kondenzator a rezistov v obvodu střídavého proudu.
k těm RLC na internetu není lehce a stručně vysvětleno a popravdě na rezonanci jsem se díval jen tak okrajově. A co se dívám na Rezonanční obvod na wikipedii, tak mě to mate, nebo ten první obrázek : Animované schéma rezonanční obvod - tohle mám nakreslené u šíření mg. vln.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7924
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so květen 17 2014, 21:19    Předmět: Citovat

Sorry, nemám čas, doporučuji se podívat do nějaké učebnice fyziky, třeba do této. http://www.vutium.vutbr.cz/fyzika/
Dá se stáhnout v pdf na internetu. Mělo by to být tohle. http://www.uloz.to/xbQKTvYt/hrw-fyzika-pdf
Při problémech se stahováním napiš a nějak to vyřešíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jmaldik



Založen: May 17, 2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2014, 9:59    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Sorry, nemám čas, doporučuji se podívat do nějaké učebnice fyziky, třeba do této. http://www.vutium.vutbr.cz/fyzika/
Dá se stáhnout v pdf na internetu. Mělo by to být tohle. http://www.uloz.to/xbQKTvYt/hrw-fyzika-pdf
Při problémech se stahováním napiš a nějak to vyřešíme.


Děkuji za odpověd a děkuji za odkat na tu dobrou učebnici. V ní je toho hodně vysvětleno ale dík bou,že na konci kapitol to je jednoduše vysvětlené.
Ale pořád bych potřeboval vysvětlit - co si mám představit pod pojmem : silové účinky magnetického pole - jestli to mám chápat jako kdy se mg. pole přitahují nebo odpuzují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 549

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2014, 10:39    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2014, 11:24    Předmět: Citovat

jmaldik napsal(a):
- co si mám představit pod pojmem : silové účinky magnetického pole -

Nejlíp je představit si co nejjednodušší situaci, ale bojím se, abych ti to spíš neztížil.
Přestav si dva náboje ve vákuu, jeden držíš v ruce, druhý se někde poblíž pohybuje, a v každém okamžiku působí na sebe navzájem silou podle Coulombova zákona. Když ten svůj náboj teď od sebe odhodíš určitým směrem a rychlostí, měl bys být schopný předpovědět jeho dráhu pod účinkem té elektrostatické síly. Vědci však zjistili, že ta dráha je jiná, že ty pohybující se náboje působí na sebe ještě jinou silou, a nazvali jí magnetickou. Pohybující se náboj zkrátka účinkuje ve svém okolí schopností působit silou na jiný pohybující se náboj, a tato schopnost byla nazvána magnetickou indukcí B. V prostoru se ta indukce jeví jako silové pole, v každém bodu s nějakým směrem, je to tedy vektorové pole. A celková síla na tvůj náboj je potom:

F = Fel + Fmag = q·E + q·v x B;

Snad jste probírali, co je to skalární a vektorový součin. Od tohoto se odvíjejí všechny další zákonitosti a praktické aplikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jmaldik



Založen: May 17, 2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2014, 11:49    Předmět: Citovat

popopepe děkuji - tak pokud se tohle považuje jako silové působení mg. pole tak to už umím Smile


Bernard taktéž děkuji. Takto když je to napsaná na příkladu to hned lépe chápu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund