Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

3(?)x3W LED strobo/multif. s vl.zdrojem - konstrukce/výdrž

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: út březen 25 2014, 1:31    Předmět: 3(?)x3W LED strobo/multif. s vl.zdrojem - konstrukce/výdrž Citovat

Zdravim,
tenhle nápad vznikl po výměně LEDky (spálený tipuju kvůli přebíjení a celkově "bastlzdroji", kde veškerá regulace začíná a končí diodou Smile ... ) v levný čínský baterce/paralyzéru, kdy dioda za kilo nebyla "lukrativní", ale neodolal jsem akci v GMku a za 56,- jsem jich koupil hned několik (mam ještě 3 warmwhite - http://www.gme.cz/vykonova-led-getian-led-power-warm-white-3w-200lm-120-p518-127 a 2 coolwhite - http://www.gme.cz/vykonova-led-getian-led-power-white-3w-200lm-120-p518-126 ). Nevim, jestli jsou schopný dosáhnout udávanejch 200lm, ale svítivost mě (při pohledu jen trochu z boku až ne-)mile překvapila Wink (přitom ze zdroje od starý autodráhy/vláčků to při 3,9-4V bralo asi půlku deklarovanýho proudu).

Tak mě napadlo zbastlit "multifunkční" strobo (koukal jsem na nějaký schémata s 555, většinou pro víc menších diod), ale nevim, jak moc tyhle výkonový ledky snášej blikání(příp. jakej průběh je pro ně nejšetrněší/nejúčinnější) a vzhledem k možnostem LED(oproti výbojce) mi přijde škoda to udělat "jen" jako strobo, ideálně i jako baterku s vlastním zdrojem (přemejšlim o zapojení 3diod do série - 12V - jednu warmwhite a dvě coolwhite a vrazit k tomu třeba 7,2Ah 12V baterku z UPS, popř. i s vestavěnou nabíječkou, aby se do toho na delší provoz píchl jen síťovej kabel), ale možná by bylo vhodnější nějaký "promakanější" zapojení (a dát tam rovnou třeba 2+2 diody) než jednoduše do série (ať už z hlediska životnosti i při sebekratších/vodivějších propojeních nebo z hlediska dalších možností funkčnosti...) a rád bych z toho udělal zároveň menší přenosný světlo (ideálně s přepínáním režimů 1-2warm/1-2cool/všechny diody ... ) a rovnou těch rozdílnejch diod využít třeba k blikání ve stylu "barevná hudba" (ideálně na běžnej linkovej vstup s bezpečnejma tolerancema, ev. doladěním citlivosti/-í různejch diod), což by se imho asi dalo "naroubovat" i na tu 555ku(-y) ... máte někdo nějakej konkrétnější/lepší nápad na zapojení (stabilizaci,...), aby to mělo nějakou rozumnou životnost a spolehlivost? Jak moc se vlastně vysvěcujou tyhle 3W LEDky (v různejch režimech)? Je mi jasný, že závisí i na teplotě, počítam s nějakym většim chladičem...
Díky za rady, postřehy, ap.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út březen 25 2014, 7:04    Předmět: Citovat

Ak si pri tom tvojom exotickom teste nemeral prúd diódou, tak nevieš nič o jej svietivosti. Kľudne to mohlo byť aj 300lm a svietila by ešte aj ďalších pár sekúnd.
Uvedené diódy treba pripojiť na zdroj prúdu (750mA) pri ktorom by mali mať deklarovanú svietivosť.
Blikanie diódam nevadí.
Svietivosť sa dá zvyšovať do určenej hranice väčším prúdom v impulze (záblesk).
Warm/Cool white efektnú farebnú show neurobia Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: út březen 25 2014, 13:53    Předmět: Citovat

no neměl jsem vhodnej proudovej zdroj, ale proud jsem jak píšu měřil a byl ani ne poloviční (do 350mA) při jmen. napětí a pěkný svítivosti ...
Nechci dělat efektní barevnou show (žádný disko světla), ale rozdíl je to docela velkej (přehnaně žlutá vs modrá), tak jsem si řikal, že při tý "barevný hudbě" by ty dvě barvy mohly reagovat na různou část pásma (př. cool na vejšky a warm na basy), což by byla naprosto dostačující "show" ...
Jestli těm LEDkám blikání nevadí, o to líp, mě jen známej trošku děsil, že spec. u těch výkonnějších diod se rychleji vysvěcuje ten luminofor a to speciálně při rozsvěcení, ale třeba to tak neni (samozřejmě za předpokladu nepřekračování jm.napětí, což je právě imho při obyč. sériovym zapojení trochu "oříšek", a v paralelním je podobnej "problém" s proudem, ne? Teda aspoň za předpokladu, že ty přívody nejsou naprosto stejný - délka/odpor vedení/spoje ... )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: po březen 31 2014, 17:28    Předmět: Citovat

Tak jsem si prozatim postavil klas. strobo ála danyk (a datasheety/apl. noty) z toho, co dům dal a teď přemejšlim, jak do toho napasovat ten zvuk. Když koukam, co obnáší ten linkovej vstup, řikam si, že by bylo podstatně jednodušší tam dát obyč. elektret, kterej by nabíjel malej kondík, kterej by se vybíjel ať už do gate tranzistoru (což bude možná větší oříšek - zkoušel jsem na výstup 555 dát před odpor diodu, abych tam mohl připojit "přídavný buzení" a aby to nějak "nekecalo" do toho výstupu, ale s diodou a odporem - dokonce větším, tj. 75R mi to začlo nějak kmitat a trand - IRFZ44V - byl v podstatě furt otevřenej a to strobo do toho výrazněji problikávalo, přitom se samotnym odporem krásný pulzy - btw. přemejšlel jsem i o menší hodnotě Rout než těch 75R, abych zvýšil citlivost a zjevně to valnej vliv nemá - nechtělo se mi to hned zas přepájet, tak jsem jen tak zkusit paralelně přidat 20R, tj. celkově nějakejch 15R8 a na intenzitě blikání jsem nezpozoroval žádnou změnu - jakto? ...) nebo ten mic napasovat na CONT na 555ce (jako modulace, RESET už mam na Vcc)
Zvažuju použití jednoho mikrofonu pro obě barvy s tim, že jednu bych "usměrněně nabíjel" přes cívku a druhou přes kondík (taková vyhybka), ideálně asi s poťákem(-ama) na citlivost - to by mohlo fungovat i bez nějakýho složitýho zesilování nebo precizního napájení, ap. , ne?
Někdo nějaký konkrétnější nápady?
Jo a nechtělo se mi mařit 3(-4,5)W na odporu a koukal jsem, že IRFZ44V by měl mít docela vysoký Vsd - 2,5V a zároveň jsem našel výkonnější rychlý diody s velkym úbytkem - až k 1V, tak jsem zkusit dát dvě do série (při odběru >0,3A je na nich úbytek asi 1,7V) s tim, že spolu s tim trandem se na výstupu dostanu pod 9V a to jsem se trošku sekl - lezou mi z toho až 11V pulzy, tj. celkovej úbytek jen cca 1,5V ...) a přemejšlim, jestli to tak nechat a dát do série 3ks těch 3W (4V) diod s tim, že i na nabíječce (cca 14V) by na výstupu nemělo bejt víc jak 12V (aspoň ne o moc, se zvyš. napětím/odběrem by měl stoupat i ten úbytek) s tim, že na samotnou bat. to holt nebude buzený naplno nebo jestli to ještě nějak stabilizovat (nějakej stabík bych tu taky našel, ale nechci z toho dělat zas nějakej přeplácanej bazmek, už takhle tam těch součástek bude dost spolu s podpěťovkou, "efektama" a různejma přepínačema )
Přemejšlel jsem i o "přeblikový přepěťovce", tj. přebytek napětí posílat přes zenerku třeba do jinejch LEDek (s kaskádou by to vypadalo taky efektně, v podstatě takovej přídavnej "VU metr"), ale nevim, jestli by to přepětí "stihly požrat" ...
Kdyby někoho něco kloudnýho napadlo, budu rád

Btw. pro upřesnění - tohle "blikadlo" je cca 1,5-13Hz se střídou kolem 10% (R1-15k, R2-100k+1M potenciometr, C1 1µ - reálně něco přes 900n) a ani s 21W žárovkou se to v podstatě nehřeje (je pravda, že skoro ani ta žárovka, na nízkou frekvenci jí to žhaví sotva viditelně a Uout je nad 10V) a spotřeba samotnýho bazmeku asi 9mA (s LED páskem z brzdovek u auta skokově dokonce o něco víc než při připojení přímo na bat., ale žádnej velkej rozdíl, tj. z baterky něco přes 300mA a v pulzech i něco nad 400mA i přes cca 1,5V úbytek), takže s rozumnou frekvencí to na baterku může vydržet blikat i min. celou noc, ne-li celej víkend Wink

To je zas slohovka Rolling Eyes , tak aspoň menší shrnutí:

1. buzení trandu (dle datasheetu 2-4V při cca 100nA, ale pulzně i 10V) - ideální odpor/zapojení výstupu 555 vs externí/přídavný buzení? (Co na to výstup 555?)

2. elektret - co nejjednodušší zapojení/bi/vyhybka?

3. regulace Uout (přes 555 vs pro stálej svit vč. částečnýho režimu/regulace svítivosti) vs "přepěťovka" pro LED?

edit: ještě mě napadá, že ač si třeba ty brzdový ledky z toho uměj cucnout pulzně víc, než nastálo (napřímo z bat.), tak ta 12V21W žárovka si taky neveme přes třičtvrtě A (něco mezi půl a třičtvrtě), tak přemejšlim, čemu to připisovat. Část může mít na svědomí nižší napětí, ale i tak by to chtělo asi buď větší vstupní kondík - teď mam těch 1000µF, popř. to buzení - s tim si ještě pohraju a nebo se možná vys... na ty výkonnější diody a řešit to nějakou tou stabilizací ... na těch 12V/3diody v sérii toho asi najdu víc než na 8V/2LED , ale to je na další dps (o to větší, že "neojediněle", tj. aspoň po párech, najdu některý součástky staršího data, popř. nepoužitý spíš Tesla, ap. ) Rolling Eyes ... na tu 555tku jsem si udělal takovou trochu "uni" desku 4x4cm (s tim, že pojistku, relé, aj. dam zvlášť a stejně z toho bude asi "vrabčí hnízdo" Smile )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund