Chtěl bych znát Váš názor. Transformátor bych volil takový, aby měl na výstupu 230V. Chtěl bych si postavit něco jednoduchého, protože mé znalosti v této oblasti zatím nejsou velké, ale přesto alespoň trochu dobrého.
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6732 Bydliště: Praha
Zaslal: ne prosinec 29 2013, 21:29 Předmět:
Co to má napájet? Spíš bych upravil UPS, aby startovala bez přítomnosti AC, bude to výrazně lepší řešení. Jen pozor na výkon, UPS počítá s krátkým během, pro trvalý chod bude výkon značně menší, jinak se upeče.
Založen: Jul 10, 2009 Příspěvky: 474 Bydliště: Evropská unie
Zaslal: ne prosinec 29 2013, 21:47 Předmět:
Jestli to má napájet malou zářivku tak to bude dobré, jinak je to k ničemu. Bez stabilizace napětí tam bude na prázdno třeba 300V a při zatížení to spadne na 150V.
Více na http://danyk.cz/
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne prosinec 29 2013, 21:53 Předmět:
Podobný střídače se používají jako jednoúčelový adaptéry k napájení zářivkovejch trubic nebo třeba holicího strojku v případě, kdy není k dispozici běžná 230V síť - v autech, v karavanech, v železničních vagónech nebo na člunu. Největší bolestí je nestabilizovanej výstup (proto jsou JEDNOÚČELOVÝ = navržený právě pro ten jeden účel) a obdélníkovej průbeh výstupního napětí. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne prosinec 29 2013, 22:29 Předmět:
Zapomeň na modifikovanej sinus - to je asi taková sinusovka, jako že kuřecí štěkanátek někdy nosil peří.
Pokud chceš mít měnič se sinusovým výstupem, nejjednodušší cesta k němu jsou bazarový SmartUPS od APC, bohužel jen málokdy se najdou "jednobaterkový" typy = typy s nižším výkonem, kterým k provozu stačí jedna jediná 12V baterie. Drtivá většina těch výkonnějších používá "24Voltovou techniku" = 2 baterky á 12V v sérii, aby se pro stejnej výstupní výkon vystačilo s menším proudem procházejícím koncovým spínacím stupněm měniče ve střídačovým chodu = menším průřezem drátů na trafu. Tyhle UPS vytvářejí sinus pomocí vysokofrekvenční modulace výstupu (spínací kmitočet desítky kHz). Bohužel, k jejich efektivnímu využití potřebuješ 24V.
Jinou cestou je postavit kvalitní nf zesilovač, napájet ho ze 12V, budit sinusovým generátorem 50Hz a zatěžovat ho výstupním trafem, který bude mít na výstupu 230V - to jsou nejkvalitnější měniče, bohužel mají vysoký ztráty (asi 50%) vinou koncovýho stupně pracujícího když hodně úsporně, tak ve třídě AB stejně jako hodně výkonný nf zesilovače... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Proč je modifikovaný sinus špatný? Vždyť jsou na to napojené počítače s poměrně elektronicky citlivými součástkami. Pokud toto dokáže ATX zdroj vyfiltrovat, mohl bych tedy zvolit cestu obyčejné UPC a nějakého upraveného filtru právě z těchto zdrojů.
Založen: Jul 10, 2009 Příspěvky: 474 Bydliště: Evropská unie
Zaslal: ne prosinec 29 2013, 23:21 Předmět:
Starším počítačovým zdrojům je jedno jaký má napětí průběh, fungují i na DC napětí. Ovšem ty nové PC zdroje s aktivní kompenzací účiníku na modifikovaném sinusu nefungují a často se i zničí PC zdroj nebo zdroj modifikovaného sinusu, podle toho co je "slaběji" navrženo.
Více zde: http://rayer.g6.cz/hardware/s12ii430.htm
Založen: Jul 10, 2009 Příspěvky: 474 Bydliště: Evropská unie
Zaslal: ne prosinec 29 2013, 23:30 Předmět:
EKKAR napsal(a):
Jinou cestou je postavit kvalitní nf zesilovač, napájet ho ze 12V, budit sinusovým generátorem 50Hz a zatěžovat ho výstupním trafem, který bude mít na výstupu 230V - to jsou nejkvalitnější měniče, bohužel mají vysoký ztráty (asi 50%) vinou koncovýho stupně pracujícího když hodně úsporně, tak ve třídě AB stejně jako hodně výkonný nf zesilovače...
Přesně tak, a jen doplním že když ten zesilovač bude ve třídě D, tak to tak špatné s účinností nebude. Ale už to bude stejně "složité" jako prodávané střídače a měniče na trhu, protože ty takto podobně fungují.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne prosinec 29 2013, 23:52 Předmět:
"Zešilovač D-classe" je to samý, co dělá SmartUPS APC - modulovanej spínanej výstup generuje šířkovou regulací úzkejch pravoúhlejch impulsů sinusovku na výstupu...
pentoda92 napsal(a):
Proč je modifikovaný sinus špatný? Vždyť jsou na to napojené počítače s poměrně elektronicky citlivými součástkami. Pokud toto dokáže ATX zdroj vyfiltrovat, mohl bych tedy zvolit cestu obyčejné UPC a nějakého upraveného filtru právě z těchto zdrojů.
Jinak děkuji za odpovědi
Protože AT/ATX zdroj nejdřív to co má na vstupu usměrní, nabije s tím elektrolytickej kondík a až tenhle relativně vyfiltrovanej stejnosměr spíná spínacíma trandama do primáru svýho výkonovýho tráfka (vf impulsní na feritu - proto nepotřebuje na přenos 500W výkonu 5 kilo železa a 5 kilo mědi) - a výstupní napětí zase reguluje pomocí šířkový modulace doby spínání těch trandů, tudíž mu je celkem jedno, jestli má na vstupu sinus nebo obdélník, napětí 120 nebo 150 nebo 250V - řídicí šváb upraví střídu sepnutí výkonovejch trandů podle vlastní vnitřní reference tak, aby na výstupu bylo to, co je potřeba. PC zdroj vlastně nikdy nepracuje se sinusovým průběhem, ten se v něm ruší hned na začátku průchodem můstkovým usměrňovačem - dál už se pracuje výhradně s více méně pravoúhlým průběhem.... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.