Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čidlo vlhkosti v podlaze

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 8:32    Předmět: Čidlo vlhkosti v podlaze Citovat

Zdravím všechny bastlíře a bastlířky.
Mám starej barák a dělal jsem u něj odvětrávanou podlahu, kvůli odvedení vlhkosti (systém iglů http://www.pontarolo.com/ita/pro-cup00aa.html ).
Do dutiny budou na "vstupu" přivedeny dvě trubky průměru 125, které ústí na fasádě cca 1/2m nad zemí, na výstupu budou opět dvě 125ky ústit na druhé straně ve výšce asi 2 metry nad zemí. V těch výstupních trubkách budou potrubní ventilátory, které pojedou vždycky oba najednou. Potřebuju nějakým způsobem měřit vlhkost v té dutině pod podlahou a podle ní spínat ventilátory. Čidlo (případně čidla) vlhkosti a kablíky od něj by bylo ideální vytahnout některou z těch vstupních (výstupních) trubek. Ideální by bylo, kdyby to tu vlhkost i ukazovalo, ale není to zase až tak nutný. Máte někdo nějakej odzkoušenej systém? Nechci žádnej HIGH END, ale aby to bylo funkční. Protože jsou ty roury dělaný "komínovým" systémem, tak ve finále třeba ty větráky nebudou ani potřeba, ale co kdyby...
Děkuju všem předem za nápady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 9:23    Předmět: Citovat

Kamarát používa toto, dá sa to aj programovať...

http://www.ebay.com/itm/Humidity-Controller-Meter-Air-Humidifier-Sensor-0-99-RH-/400325073047?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d353bd897

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 9:56    Předmět: Citovat

Já bych měřil vlhkost i venku a spínal to jen při kladném rozdílu. Ale na to už nestačí jednoduchý vlhkostní spínač.
A i když to protáhneš tou trubkou, stejně by to chtělo nějaký servisní otvor, protože zrovna čidla vlhkosti mohou mít svá omezení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 10:07    Předmět: Citovat

Servisní otvor by až takovej problém nebyl. S tím měřením i venkovní vlhkosti to je asi fakt. Pokud bude venku vlhko jako krá.a tak je asi blbost honit to do podlahy Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 12:27    Předmět: Citovat

I vlhký vzduch zvenku může přijmout další vlhkost, pokud se pod podlahou ohřeje. Asi by to chtělo měřit i teploty. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 13:48    Předmět: Citovat

Teploty mě taky napadly, protože vlhkost se měří jen relativní. Ovšem to už by chtělo skoro PLC a hodit tam příslušné závislosti Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 13:56    Předmět: Citovat

No zase mi to kucí moc nekomplikujte. Tak složitý to ani snad nětreba Laughing
Ale "papír" snese všechno, pište dál Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 22:31    Předmět: Citovat

U těch starých baráků, když se to takhle odvětrávalo třeba pod dřevěnou podlahou v suterénu, tak to vždycky bylo ponecháno na samospádu. A pokud se to pravidelně čistilo, tak to i nějak fungovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: st září 26 2012, 22:39    Předmět: Citovat

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=46537
_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 15:30    Předmět: Citovat

Jestli Ti mohu poradit, nekomplikuj to. Ventilátory, čidla vlhkosti apod. - zbytečnost. Vlhkost je závislá na teplotě a jejich rozdílu, to nikdy pořádně nenastavíš. Sám jsem dělal něco podobného - odvlhčování základů a nových betonových podlah - barák nemá vodorovnou ani svislou izolaci. Když jsem to koupil, tekla ze stěn voda, podlaha fošny na hlíně. Před betonováním nových podlah jsem zevnitř obkopal obvodové zdi až k základům, položil drenážní trubku a zasypal makadamem. Na to se vybetonovaly nové podlahy. Trubky (mám dva samostatné okruhy) jsou vyvedeny na zdi domu hned vedle sebe, tedy mnohem nevýhodněji než máš ty. Pro zvýšení komínového efektu jsem jeden konec prodloužil trubkou co to šlo. V přední části asi o 1m, v zadní 2-2,5m (později jsem zjistil že jsem to ani zvyšovat nemusel, ale už jsem to tak nechal). Žádný ventilátor, nic. První dva roky z těch zvýšených trubek visely v zimě rampouchy jak opratě z ruské trojky. Třetí rok občas 5cm rampoušek - v těch největších zimách. Od té doby nic. Barák suchej že až šustí Very Happy .
Pro ilustraci přikládám fotku na které je vidět jak přední tak i zadní okruh. Jeden konec drenážní trubky vede do toho periskopu, druhý konec trubky je vždy za tím periskopem vyveden jenom na zeď. Funguje to skvěle. Časem jsem doplnil i venkovní svislou izolaci (nopovka) a je klid.



039-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  039-1.jpg
 Velikost:  100.74 kB
 Staženo:  90 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2012, 14:42    Předmět: Citovat

Já už právě jednu takovouhle dutou podlahu dělal v koupelně (pro rejpaly - ta koupelna má 18m2, takže to mělo smysl), akorát jsem tam to odvětrání musel udělat nízký, protože pod půlkou podlahy je vrch klenby sklepa. Mám tam připravený místo na ten větrák, ale ještě jsem ho tam za dva roky nenainstaloval Laughing . Takže po přečtení všech pro a proti na větráky kašlu a nechám působit "přírodní" komíny Wink
Velmi všem děkuju za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 22:15    Předmět: Citovat

Zdarec, řešíme, jak ve starém domě vysušit přízemí, hlavně zevnitř. Vybraly se podlahy a pod podlahu se dá cca 40 cm vrstva hrubého štěrku (makadam) a do něj se položí drenážní hadice s vývody přes zeď ven.
Na výstup hadice dáme ventilátor (sací), který to profoukne a vlhký vzduch vysaje ven. (částečně si nasaje i vlhký vzduch z místnosti)

Přemýšlím o čidlech vlhkosti, která by spínala ventilátor. Měřila by se vlhkost venkovního vzduchu a vlhkost ve vrstvě štěrku pod podlahou. Ovšem dvě relativní vlhkosti k porovnání nestačí. Může se stát, že venku bude +30 °C a vevnitř u země +15 °C a relativně suchý vzduch zvenku se ve štěrku ochladí, zkondenzuje a ještě přidá vodu. Toho bych se chtěl vyvarovat a přijde mi to dost nekontrolovatelné právě u komínových a samotížných průduchů.

Takže budu muset vyhodnocovat i teploty a pak spouštět ventilátor, takhle nějak bych to viděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne září 22 2013, 11:34    Předmět: Citovat

Trochu se v tom plácáš. Suchý vzduch nemůže zkondenzovat a přidat vlhkost - to jenom tak na okraj. Nevím, jak přesně to máš udělané, ale stačí využívat pár základních principů a máš pokoj.
Pokud děláš novou podlahu, tak ji musíš odizolovat aby se do ní nedostávala vlhkost. To většinou není problém - položit vodorovnou izolaci pod podlahu. Problém je navázat ji na vodorovnou izolaci stěn, pokud tam vůbec nějaká je. Pokud ne, tak k tomu právě slouží ten makadam. Vzduchové mezery mezi makadamem jsou tak velké, že jimi nemůže vzlínat zemní vlhkost a proto se také nedostane k podlaze. Může se ale, částečně dostat do zdi a tady by mohla vzlínat až do pokoje kde budou vlhnout omítky. A tomuto právě velmi výrazně pomáhá ta drenážní trubka která tu přebytečnou vlhkost odvede - v okamžiku kdy k tomu jsou příhodné podmínky. Spolehlivě se osvědčila pasivní metoda, viz můj příspěvek výše. Třeba i frantajetel11 napíše svoje zkušenosti. Vlhkosti se úplně nezbavíš a není to ani cílem. Určitá vlhkost je i v izolovaných domech a je nutná. Prostě všechno by mělo být v rovnováze.
Jak jsem říkal nějaká vlhkost vleze i do zdiva a tady musí nastoupit další opatření - uvnitř místností je důležité udělat sanační omítky alespoň do výše 1m nad podlahou. To proto, že tato omítka má velké póry, takže jednak zamezí dalšímu vzlínání do výše (ten 1m by měl stačit, pokud uděláš víc nevadí ale je to dražší než klasická omítka) a druhak pokud je vlhkosti hodně (hlavně ze začátku než to vyschne a dojde k rovnovážnému stavu) vyloučí se tato ve formě kapiček vody na povrchu zdi odkud odvětrá do místnosti a oknem ven. Zeď tak bude suchá, protože vlhkost vyjde na povrch. Tato opatření je nutné dělat ruku v ruce. Nestačí udělat pouze A, musí se udělat i B popř. C. A hlavně nezapomenout pravidelně větrat. To málokdo dělá a pak se lidé diví že jim začíná plesnivět byt. Typický stav po zateplení domu polystyrenem a výměnou starých, netěsných, oken za nové plasťáky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: so září 28 2013, 21:41    Předmět: Citovat

Ahoj, díky za odpověď. Ale přesto si myslím, že může vzduch z venku v chladném makadamu zkondenzovat "orosit" ho. To může nastat hlavně v létě, kdy je velký rozdíl teplot venku a pod podlahou. Potom se vlhkost ještě přivádí, než aby se odváděla.

Jinak samozřejmě systém v tom máme, základy jsou zvenku odhalené, nopovka, makadam, atd. Samotížný systém s "komínkem" na jedné straně výš - už je hotová fasáda, musela by se rozbít. Ale to bych sem teď netahal. Jde mi spíš o ty čidla vlhkosti - venku a pod podlahou a vyhodnocení, kdy sepnout ventilátor a kdy ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2013, 23:33    Předmět: Citovat

Ať nedělám stejnou chybu - můžu se zeptat, kam až jsi v úvahách došel, že jsi nakonec opustil čidla a ventilátor a dal to na samotíž?
Pokud by šlo z venkovního vzduchu pomocí teploty a rel. vlhkosti (RH) spočítat teplotu rosného bodu a tu porovnat s teplotou štěrku pod podlahou - buď se bude foukat nebo nebude, aby se štěrk nerosil.
http://rosnybod.klusik.cz/index.php?temperature=25&humidity=60&action=computeDewPoint
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod

Nebo je to ve skutečnosti jinak a jsou potřeba diagramy (H-x, Mollier)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund