Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Síla signálu verzus kvalita u DVBT

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toledak



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: ne září 01 2013, 21:32    Předmět: Síla signálu verzus kvalita u DVBT Citovat

Zdravím všechny, chtěl bych se zeptat jak to je, když mi TV ukazuje sílu signálu cca 92% a kvalita kolísá kolem 10%, obraz není moc sledovatelný.V čem by mohl být problém, když síla signálu je v pohodě?
Co jsem tak hledal na netu, tak by to snad mohlo být nějakým rušením, ale ostatní kanály rušené nejsou, dělá mi to jen u kanálu 38, bydlím kousek od Opavy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 4:56    Předmět: Citovat

Hledal jsi dobře, je to způsobené rušením. Chtělo by to lepší, směrovou, anténu a zkusit najít dobrý signál.

Naposledy upravil Zirafka dne po září 02 2013, 15:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 5:34    Předmět: Citovat

Nemá ten STB aj modulátor na pripojenie TV cez 38k?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4253
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 5:36    Předmět: Citovat

popř špatný zdroj u anténního zesilovače
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15561
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 6:07    Předmět: Citovat

Silný signál znamená jen to, že je opravdu silný signál. Pokud ale přijímáš signál pod špatným úhlem či na blbém místě, tak je deformovaný a zůstane z něj jen funkční kvalita např. 10%. Takže zkoušet správnou polarizaci, odstínit více příjmů z odrazů (směrová anténa) a zvolit jiné misto, kde sice síla klesá, ale přijímáš jen jeden signál a kvalitní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19595
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 6:33    Předmět: Citovat

Ještě tu chybí možná příčina jednofrekvenční síť, tedy příjem stejného multiplexu na témže kanále ze dvou vysílačů současně. Někdy se to takto chová ještě při rozdílu intenzit až 20dB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 6:48    Předmět: Citovat

V Ostravě se na K38 vysílá v MFN a nikoliv SFN. Jedná se o RS7 z TXu Hladnov - Lanová. Tento MPX má parametry GI 1/16 a FEC 5/6, takže je dost náročný na kvalitu vstupního signálů u přijímacího zařízení. Problém může působit i vedlejší daleko silnější K37, kde je SFN Hošťálkovice - Hladnov - LH s ERP 100kW - 10kW - 25kW. Může docházet k zahlcení anténního předzesilovače silným K37. Kolem Opavy už K38 bude dost slabý oproti K37. Takže pravděpodobnou příčinu zhoršeného příjmu K38 bych hledal někde tady.

Edit. Těď jsem si vzpomněl, že v oblasti Opole vysílá na stejném K38 s V pol. jejich MPX4, ale ten je vysílaný z nějakého komínu ve městě a ještě z jednoho stanoviště v SFN s ERP v řádu několika kW. Ale to asi problém tazatele nezpůsobuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19595
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 8:08    Předmět: Citovat

O tom K37 jsem nevěděl a nejpíš to bude ono, jen ke křížové modulaci dochází až příliš silným signálem v důsledku nedostatečné selektivity vstupu tuneru, proto ostatní kanály fungují.
Takže sázím na předimenzovaný, a tedy nevhodný, anténní zesilovač (že jde o polské síto se zesilovačem "co to dá"?).
Zkus vyhodit zesilovač z antény, nahradit ho symetrizačním členem a, pokud to bude málo, sežeň zesilovač s říditelným nebo aspoň o pár dB menším ziskem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2797
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 8:21    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Ještě tu chybí možná příčina jednofrekvenční síť, tedy příjem stejného multiplexu na témže kanále ze dvou vysílačů současně. Někdy se to takto chová ještě při rozdílu intenzit až 20dB.

Tohle je obrovský problém, se kterým se moc nepočítalo.
Tvrdí se, že DVB-T signálu nevadí duchy, nevadí když přijde signál "vícekrát", přijímač si s tím poradí, vybere si...
V praxi se ukazuje, že to tak docela není pravda. Duchy a odrazy skutečně nevadí, ale pokud přijde signál dvou vysílačů, jako je to např. u nás, tedy blízký a slabší Vraní Vrch a silnější vzdálenější Krašov, hóóódně moc záleží na SW přijímače jak se popere s tím, že dva identické signály přicházejí s "větším časovým rozdílem, posunem".
Pak je tu ještě jedna možnost - když máš dobré sousedy....
Krašov nevysílá "Fandu a spol", chtěl jsem zkusit Dyleň. Vzal jsem přenosnou LCD televizi, anténu, vylezl na střechu, 45. kanál signál naplno, až mě jeho síla překvapila, ale kvalita 0! A nejsilnější to bylo přesně ve směru na vysílač. Tak jsem to za několik dnů zkusil ze silnice směrem na HT. Síla signálu už tam nebyla taková, ale signál nešel od vysílače, ale z obce!
Pak jsem se "prošel" po vsi s přehledovým přijímačem a najednou jako zázrakem signál zmizel... Kdopak mě asi viděl? Komupak to asi někdo "nahlásil" že pátrám po "rušílkovi škodičáckém"?

Obecně je dobré poptat se po okolí jak to hraje druhým, pokud je možnost, když to nejde "doma", vzít přenosné zařízení a zkusit porovnat jak by šlo "na sousedovu anténu". Na to nemusí být "přenosná televize", na to stačí "za několik stokorun" koupit do noťase USB tuner.
http://aukro.cz/usb-hdtv-dvb-t-tuner-tv-pc-notebook-cestina-sklade-i3435741852.html
Má to jen jednu chybu - až zjistíte, že ten přístroj umí "nahrávat", za chvíli máte "plný HDD"
Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2797
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 8:27    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...
Takže sázím na předimenzovaný, a tedy nevhodný, anténní zesilovač (že jde o polské síto se zesilovačem "co to dá"?).
...

Těm zesilovačům, co tady zmiňuješ, dost vadí i signály mimo TV pásmo! ŠP zesilovač pro III., IV. a V. pásmo logicky zesiluje u frekvence mezi 400 - 470MHz a takový UFON nebo CDMA dokáže příjem dobře zbořit.
TEROZ na to dělá odlaďovače a dobré zkušenosti mám se zesilovači od IVO-PT, zesilovač jen pro IV. a V. pásmo s odlaďovačem nabízený jako zesilovač pro DVB-T chodí opravdu dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19595
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 14:27    Předmět: Citovat

S propustmi a odlaďovači od IVO a z Terozu, stejně i se selektivně laděnými zesilovači, jsem se už vyblbnul docela dost a zkušenosti mimořádně dobré.
Jenže tohle je projev anténního zesilovače, který ještě není přemodulovaný, takže ostatní programy chodí.
Ale vstup tuneru není dost selektivní a vadí mu silný signál na vedlejším kanále, který je na vstupu tuneru prostě zbytečně silný.
Ideální by bylo, proměřit si signál v místě příjmu a podle něj teprve řešit anténu, případně zesilovače.
Někdy pomůže i pouhé přemístění ntény o metr, dva, pět stranou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 16:57    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
Hill napsal(a):
Ještě tu chybí možná příčina jednofrekvenční síť, tedy příjem stejného multiplexu na témže kanále ze dvou vysílačů současně. Někdy se to takto chová ještě při rozdílu intenzit až 20dB.

Tohle je obrovský problém, se kterým se moc nepočítalo.
Tvrdí se, že DVB-T signálu nevadí duchy, nevadí když přijde signál "vícekrát", přijímač si s tím poradí, vybere si...
V praxi se ukazuje, že to tak docela není pravda. Duchy a odrazy skutečně nevadí, ale pokud přijde signál dvou vysílačů, jako je to např. u nás, tedy blízký a slabší Vraní Vrch a silnější vzdálenější Krašov, hóóódně moc záleží na SW přijímače jak se popere s tím, že dva identické signály přicházejí s "větším časovým rozdílem, posunem".
Pak je tu ještě jedna možnost - když máš dobré sousedy....
Krašov nevysílá "Fandu a spol", chtěl jsem zkusit Dyleň. Vzal jsem přenosnou LCD televizi, anténu, vylezl na střechu, 45. kanál signál naplno, až mě jeho síla překvapila, ale kvalita 0! A nejsilnější to bylo přesně ve směru na vysílač. Tak jsem to za několik dnů zkusil ze silnice směrem na HT. Síla signálu už tam nebyla taková, ale signál nešel od vysílače, ale z obce!
Pak jsem se "prošel" po vsi s přehledovým přijímačem a najednou jako zázrakem signál zmizel... Kdopak mě asi viděl? Komupak to asi někdo "nahlásil" že pátrám po "rušílkovi škodičáckém"?

Obecně je dobré poptat se po okolí jak to hraje druhým, pokud je možnost, když to nejde "doma", vzít přenosné zařízení a zkusit porovnat jak by šlo "na sousedovu anténu". Na to nemusí být "přenosná televize", na to stačí "za několik stokorun" koupit do noťase USB tuner.
http://aukro.cz/usb-hdtv-dvb-t-tuner-tv-pc-notebook-cestina-sklade-i3435741852.html
Má to jen jednu chybu - až zjistíte, že ten přístroj umí "nahrávat", za chvíli máte "plný HDD"
Very Happy Very Happy


Jev který popisuješ (vzdálenější, ale silnější signál dorazí na anténu dříve než žádaný tv signál z bližšího a výkonově slabšího TXu) se nazývá pre-echo a díky naším velmi "kvalitně" navrženým SFN si s ním montážní pracovníci užívají svoje. Je potřeba mít měřák, který má možnost tento parametr měřit (v dnešní době bez toho již měřák nepořizovat, bohužel vybavenost odborných firem možností toto měřit, je nízká). Někdy se schopnost měřáku toto měřit také nazývá IMPULSNI ODEZVA, zkráceně IO. Pak je výhodné ještě i měření mer by carrier (měření po jednotlivých nosných v COFDM modulaci). Ovšem měřící přístroje této kategorie jsou v řádech statisíců bez DPH. Ze svého okolí znám dokonce i několik "prasoživnostníků", kteří v dnešní době DVB-T měří a nastavují STA(!) pouze měřákem z dob analogu, který měří pouze úroveň tv signálů v dB bez možnosti měřit MER, C-BER, V-BER, C/N a již zmiňovanou impulsní odezvu. Dnes je vše o investicích a návratnosti. Ale realizovat takto vybaven rozsáhlejší STA...? to už je fakt síla a člověk se pak při opravě po těchto "odbornících" nestačí divit... Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
toledak



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 18:29    Předmět: Citovat

Pánové děkuji za neuvěřitelný ohlas na můj problém.

Na střeše (rovná) mám síto starší výroby, už tam bylo když jsem nemovitost koupil.Jen jsem koupil nový zesilovač je to nějaký širokopásmový a funguje zatím dobře, má štelování úrovně zesílení.Když jsem zkoušel měnit to zesílení, tak opravdu ostatní kanály na to reagovaly procentuelním úbytkem, nebo naopak, ale ta 38ka se nerozjela ani tak, ani jinak.
Ale začnu ještě z jiného konce, chtěl jsem totiž naladit dětem novou TV Déčko a dnes na seznamu je mapka s pokrytím a já jsem docela na kraji pokrytí, tak to bude asi ten problém, jistě to brzy posílí a snad bude po problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po září 02 2013, 18:52    Předmět: Citovat

Jak jsem už napsal, tento multiplex RS7, díky potřebnému datovému toku (29.27 Mbit/s) pro šíření Hd kanálů používá GI (ochranný interval) 1/16 a FEC (konvoluční kód) 5/6 a proto pro jeho stabilní příjem je potřeba vyšší úroveň DVB-T signálu na přijímací anténě o cca. 6dB než u multiplexu 1 a 2. Rozšíření pokrytí RS7 v ostravské oblasti je zatím nejasné, protože pro vysílač Hlubočec, který šíří i MPX4 v SFN s Hladnovem na K45 jednak není volný vysílací kanál a druhak zde nelze K38 v SFN použít právě z důvodu FEC 5/6, kde max. vzdálenost mezi jednotlivými TXy je cca. 16km, zatímco u MPX4 je FEC 3/4 a max. vzdálenost mezi vysílači je 33km. Fyzická vzdálenost mezi stanovištěm Hlubočec a Lanová je něco kolem 27km. Takže buď čekat na blíže neurčený termín rozšíření pokrytí nebo zkusit jinou anténu s větším ziskem na K38. Ideální by bylo pozvat si odborníka s měřákem, který dá jasnou odpověď jaké jsou signálové úrovně jednotlivých DVB-T MPXů v místě příjmu. Pokud máš rovnou střechu, můžeš zkusit anténu přemístit na jiné místo, kde může být úroveň žádaného signálu vyšší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund